با ما ارتباط برقرار کن
سینما و تئاتر سینما و تئاتر

سینما و تئاتر

۵ دلیلی که تئاتر زندگی ما را بهتر می‌کند؟

منتشر شده

روی

یکی از ویژگی‌های بارز سازمان theatrewashington.org، این است که نشان می‌دهد “تئاتر” الهامات خود را مدیون هوارد شالویتز، مدیر هنری شرکتWoolly Mammoth Theatre  است، و همچنین یادآور می‌شود که او چقدر فصیحانه تئاتر Dinner on Stage را در شرکت wooly در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۱ اجرا کرد (که بخشی از آن در ادامه آمده است).

این جملات کاملا بیان می کند که چرا از theatrewashington در سالن­ های تئاتر، هنرمندان و حضار پیر و جوان واشنگتن الهام می‌گیریم. در موارد بعدی، جنبه‌های دیگر از این موضوع مهم را به اشتراک می‌گذاریم. همچنین مشتاقانه دلیل اهمیت تئاتر برای شما را بازگو می کنیم!

به عنوان کسی که از خانواده پزشکان آمده است، پیش دانشگاهی را در کالج سپری کرده، به سمت فلسفه رفته و سپس به تدریس و در نهایت به تئاتر روی آورده، نه تنها انتخاب‌های شغلی من از نظر مادرم همواره رو افول بوده است، بلکه از نظر او من با یک مشکل اخلاقی دست و پنجه نرم می­کنم: آیا شغلی که من انتخاب کردم، یعنی تئاتر، در مقایسه با حرفه‌های دیگری که پشت سرگذاشتم، به دنیا فایده­ای رسانده است؟ یا برای جامعه ام مفید بوده؟ حدس می‌زنم این مسئله با من عجین شده است.

لیستی از ۵ دلیل که چرا تئاتر مهم است را برایتان تهیه کردیم و می‌خواهم این راز را با شما در میان بگذاریم.

۵- تئاتر یک تفریح سالم که روح انسان را زنده می کند

تئاتر هیچ ضرری برای کسی ندارد. تئاتر یکی از آن فعالیت‌های انسانی است که به هیچ‌کس و هیچ‌چیزی آسیب نمی‌رساند (به استثنای اثرات کربن آن – که این را حالا نادیده می‌گیریم).

 

برنامه و تفریح در تئاتر

 

زمانی که ما در حال ساخت و یا شرکت کردن در تئاتر و یا هر نوع فعالیت هنری مربوط به آن هستیم، هیچ‌وقت درگیر جنگ، شکنجه، جرم و جنایت، ضرب و شتم همسر، مستی، پورنوگرافی و یا هر نوع فساد شخصی یا اجتماعی که می‌توانستیم به جای تئاتر درگیر این‌ها باشیم نیستیم.

تنها به همین دلیل، هر چه زمان و انرژی بیشتری را به عنوان یک جامعه به تئاتر و هنر اختصاص دهیم، وضعیت بهتری خواهیم داشت.

در اصل تئاتر یک بیان پیچیده از نیاز اساسی انسان است، ممکن است آن را غریزه هم بنامند یا تقلید یا طرح داستان‌های خود و دیگران و یا ایجاد معنا از طریق روایت و استعاره.

این غریزه در کودکان نیز دیده می­شود زمانی که ادای شخصیت‌ها و حوادث واقعی یا خیالی را درمی‌آورند. ما شواهدی از مراسمات شبیه تئاتر در بعضی از کهن‌ترین جوامع انسانی داریم، مدت‌ها قبل از تاسیس تئاتر غربی در یونان باستان.

از دست ندید:
5 فیلم پرفروش تاریخ سینما:شاهکارهایی ابدی...

بنابراین، تئاتر اساسا با اهمیت است و چیزی جز این نیست. این بخشی از چیزی است که ما را تبدیل به بشریت می‌کند.

۴- تئاتر باعث صمیمیت و شادی می شود

تئاتر مردم را دور هم جمع می‌کند. برای اجرای یک تئاتر، نیاز است که صدها یا هزاران و یا حتی افراد بیشتری، در یک مکان در هر جایی برای چند ساعت دور هم جمع شوند و با هم شاهد اتفاقاتی باشند که ممکن است زیبا، خنده‌دار، تکان‌دهنده، تأمل‌برانگیز باشد و یا امیدوارم حداقل سرگرم‌کننده باشد.

 

نمایش کمدی تئاتر

 

در عصری که بیشتر ارتباطات ما در برابر یک صفحه نمایش اتفاق می‌افتد، این تجمع برای تئاتر، به خودی خود، موضوع مهمی است.

مدل‌های تئاتر نوعی گفتمان عمومی برای ما است که در قلب زندگی دموکراتیک قرار دارد و مهارت‌های ما را برای گوش دادن به یک گفتگو یا استدلال متفاوت تقویت می‌کند و به ایجاد همدردی با مبارزات هموطنان ما و دیدگاه­های آن‌ها باشد، تاکید می‌کند.

هنگامی که ما نمایشی را تماشا می‌کنیم، یاد می‌گیریم، زمانی که درگیری‌ها حل می­شود یا نمی­شوند چه اتفاقی می­افتد. ما توانایی‌های خود را برای تصور انتخاب‌های متفاوتی از پیشامدها که ممکن است در زندگی شخصی و سیاسی ما ایجاد شود، توسعه می‌دهیم.

این عجیب نیست که در جوامع سرکوب­گر، تئاتر اغلب در راستای حرکت به سمت ذهن‌های باز و آزادی قدم برمی­دارد. در آفریقای جنوبی تئاتر نقش مهمی در مبارزه علیه آپارتاید ایفا کرد؛ در چکسلواکی یک نمایشنامه‌نویس به عنوان رهبر دموکراسی نوین انتخاب شد.

بسیاری از افراد معتقد هستند اگر نمایندگان و سناتورهای خودمان در واشنگتن بیشتر به تئاتر بروند، وضعیت همه ما بهتر خواهد شد.

۳- تئاتر دانش و قدرت فکر ما را افزایش می دهد

اجرای تئاتر و حضور در تئاتر به آموزش و سوادآموزی کمک می‌کند. تماشای شخصیت‌ها در تئاتر که طوفانی و مبارزه­ای سخن می‌گویند، حیرت‌انگیز است و نیاز به توجه دقیق، تغییرات ذهنی سریع و مهارت‌های روانی زبان دارد.

 

دانش و قدرت فکر تئاتر

 

تئاتر در مورد روانشناسی و انگیزه­های انسانی به ما می‌آموزد. در نمایشنامه‌های تاریخی، از رهبری و حکومت­هایشان عبرت می‌گیریم. در نمایشنامه‌های معاصر، در مورد مردم و فرهنگ‌ها در بخش‌های مختلف چه در کشور خودمان و چه در کشورهای دیگر می­آموزیم.

مطالعات نشان داده است که دانش‌آموزانی که در تئاتر حضور دارند، در مدرسه بهتر عمل می‌کنند. نمایشنامه‌نویسی هم باعث می‌شود بچه‌ها از لاک خود بیرون بیایند و به آن‌ها کمک می‌کند که زندگی اجتماعی سازنده و سالم داشته باشند.

۲- تئاتر صنعت و اقتصاد کشور را رونق می دهد

تئاتر به عنوان یک صنعت به اقتصاد ما کمک می‌کند و نقش ویژه‌ای در احیای محله­های نادیده گرفته‌شده ایفا می‌کند. این مورد را به وضوح در شهر خودمان دیده‌ایم.

از دست ندید:
5 ربات عجیب که کارهای خلاقانه انجام می دهند!

 

صنعت تئاتر

 

برای مثال، تئاتر شهر در خیابان چهارراه ولیعصر، تئاتر بارات در خیابان فلسطین، خانه هنرمندان در خیابان طالقانی، خانه نمایش مهرگان و تماشاخانه ایران تماشا در خیابان انقلاب و همچنین فرهنگسراهایی در سطح شهر مثل فرهنگسرای گلستان در نارمک و فرهنگسرای شفق در یوسف آباد که نمایش تئاتر اجرا می کنند.

با افتتاح هر کدام از این تئاترها، تماشاچیان جدیدی پیدا شدند و از آن استقبال زیادی کردند، رستوران‌های جدید باز شدند، شغل‌های زیادی ایجاد شد، پیاده­روهای شهرها شلوغ شد و محله‌هایی که یک زمانی پلمپ و ممنوعه شده بود، به مکان‌های پر از جنب و جوش و فعالیت تبدیل شد. و این الگو در شهرهای سراسر ایران و سراسر جهان تکرار شده است.

۱- تئاتر بر روی افکار و احساسات ما خیلی تاثیر می گذارد

آخرین دلیلی که تئاتر را با اهمیت می­کند و می­تواند برای برخی از تئاترها مهتر از بقیه باشد، این است که بر طرز فکر و احساسات مان در زندگی تاثیر می‌گذارد و تشویق مان می‌کند که نگاهی دقیق به خود و ارزش‌ها و رفتارهای مان داشته باشیم.

 

هنر و تئاتر

 

به نظرتان آیا این یک قدم کوچکی نیست که با خود بگویم، ببخشید، شاید چیزی هست که باید در زندگی شخصی‌ام تغییر دهم؟ حتی ممکن است هیچ ارتباطی با پیام اصلی نمایشنامه‌نویس نداشته باشد. شاید این نمایش در مورد یک دعوای شدید در یک شام خانوادگی باشد که خانواده را جدا از تقسیمات سیاسی در هم می­شکند – اما شاید وقتی شما نمایش را تماشا می‌کنید، بگویید، اووه خدای من، بهتر نیست که هر از چندگاهی یک شام خانوادگی داشته باشید و ماه بعد تصمیم می­گیرید برای آن برنامه‌ریزی کنید.

خوب دوستان حتما متوجه شدید به چه دلایلی انقدر تئاتر مهم است؛ هیچ آسیبی نمی‌رساند، نشان‌دهنده یک غریزه بنیادین است، مردم را دور هم جمع می‌کند، گفتمان دموکراتیک را شکل می‌دهد، به آموزش و سواد کمک می‌کند، باعث بهبود اقتصاد شده و بر احساس و تفکر زندگی ما تاثیر می‌گذارد.

خوشحال می شویم نظرات خود را درباره سینما و تئاتر با ما در میان بگذارید. آیا شما اهل تئاتر هستید یا خیر؟ و تجربه خودتان را درباره تئاترهایی که تا به حال تماشا کرده اید در بخش نظرات سایت top5 بنویسید.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنجگانه های سرگرمی

تفریح و سرگرمی6 روز پیش

۵ هتلی که باید قبل از مرگ یک بار هم که شده در آن بخوابید!

این هتل های جهان یک تجربه کلاسیک شبیه به هتل­‌های زنجیره‌­ای را به شما ارائه نمی‌­دهند. از بالای آبشارها تا...

آفرود سواری در مکان های هیجان انگیز آفرود سواری در مکان های هیجان انگیز
تفریح و سرگرمی3 هفته پیش

۵ محلی که باعث میشه هوس آفرود سواری کنید

در سال ۲۰۱۸ کمپانی جیپ طبق معمول هر سال اقدام به تولید نمونه‌های پیشرفته‌ای از ماشین‌های آفرود کرده که میتونه...

تفریح و سرگرمی2 ماه پیش

۵ نمایش حیرت انگیز شعبده بازی افراد مشهور جهان

در طی قرون، ترفند های شعبده ‌بازی همیشه ابزاری برای تفریح و سرگرمی بوده و کودکان و بزرگسالان را به...

سفر دریایی به رودخانه های جهان سفر دریایی به رودخانه های جهان
تفریح و سرگرمی3 ماه پیش

۵ سفر دریایی به شگفت انگیزترین رودخانه های جهان

انجام سفر دریایی گردشگری با کشتی قطعاً یک ماجراجویی مهیج خواهد بود. اقامت چند روزه در کشتی بدون اینکه هیچ...

زیباترین شهرهای جهان زیباترین شهرهای جهان
تفریح و سرگرمی4 ماه پیش

۵ شهر رمانتیک در جهان که هر گردشگری را شیفته خود می کند!

در اینجا زیباترین شهرهای جهان را می بینید که از دیدنشان شگفت زده خواهید شد. توی نقاط مختلف جهان، مکانها...

جزیره های زیبا و خصوصی جهان جزیره های زیبا و خصوصی جهان
تفریح و سرگرمی5 ماه پیش

۵ جزیره خصوصی گران قیمت در جهان

جزایر یکی از زیباترین مکان های طبیعت است که طرفداران زیادی دارند. افراد مشهور و ثروتمند که عاشق تفریح و...

نژادهای سگ وحشی در جهان نژادهای سگ وحشی در جهان
تفریح و سرگرمی6 ماه پیش

۵ مورد از خطرناک ترین نژادهای سگ وحشی در جهان

از همان ابتدا، سگ ها بخشی از دنیای بشر بوده اند. آن ها به دلیل داشتن توانایی محافظت غریزی برای...

تفریح و سرگرمی6 ماه پیش

۵ رودخانه زیبا و شگفت انگیز در جهان

در جهان هستی رودخانه ها همیشه برای زندگی و امرار معاش انسان ها الزامی بوده اند. منبعی برای آشامیدن و...

تفریح و سرگرمی7 ماه پیش

۵ مکان شگفت انگیز برای سفر به ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده یکی از بزرگترین کشورهای جهان است که دارای عراضی و شهرستان هایی بسیار زیبا می باشد. در آمریکا...

تفریح و سرگرمی7 ماه پیش

۵ مرد خوش تیپ در جهان که نگاه هر زنی را به خود جلب می کند!

خوش تیپ بودن فقط به معنای داشتن یک چهره خوب نیست بلکه یک مرد خوشتیپ باید از نظر ساختار بدن،...

برترین پنجگانه ها