با ما ارتباط برقرار کن

تفریح و سرگرمی

۵ رودخانه زیبا و شگفت انگیز در جهان

منتشر شده

روی

در جهان هستی رودخانه ها همیشه برای زندگی و امرار معاش انسان ها الزامی بوده اند. منبعی برای آشامیدن و تغذیه کردن، حاصل خیز کننده خاک و راهی برای انتقال کالا از یک مکان به مکانی دیگر کاربرد دارد.

رودخانه ها برای ماهی ها ودیگر موجودات به عنوان یک سرپناه و خانه به کار می روند. هم چنین نقش ضروری در محیط زیست جنگل های بارانی و تالاب ها ایفا می کنند.

در لیست زیر مهم ترین و زیباترین رودخانه های جهان را معرفی می کنیم.

۵- رودخانه گنگ (Ganges)

رود گنگ از هیمالیای غربی در هندوستان سرچشمه می گیرد و تا دلتای ساندربن در خلیج بنگال امتداد میابد. این رودخانه به عنوان یک رود مقدس برای هندوها شناخته شده و به عنوان الهه گانگای هندو مورد ستایش وپرستش وافع می شود. از لحاظ تاریخی نیز این رود بسیار حائز اهمیت است چون بسیاری از روستاهای پیشین، امپراطوری‌ها وشهرها در دل آن پیدا می شود.

 

رودخانه گنگ (Ganges)

 

در قلب رودخانه گنگ شهر وارنازی قرار دارد که به عقیده برخی به عنوان شهر مقدس هندوئیسم شناخته می شود. هندو ها معتقدند که اگر حداقل یکبار در این رودخانه حمام نکنند زندگی کامل نخواهد شد. همچنین خاکستر عزیزان خود را به دل این رودخانه می سپارند. به دلیل اهمیت بسزایی که این رودخانه برای هندوها دارد رود گنگ به عنوان رود ملی هندوستان اعلام شده است.

۴- رود دانوب (Danube)

مهم ترین رودخانه اروپا رود دانوب است. این رود همچنین بلندترین رود قاره اروپا بعد از رود ولگا (Volga) می باشد. دانوب برای مدت ها در طول تارخ به عنوان مرز امپراطوری روم محسوب می شد و در حال حاضر بخشی از مرزهای ده کشور اروپایی را تشکیل می دهد.

پیشنهاد مطالعه:
5 ماهی ترسناک و خطرناک شناخته شده در آب‌های نیلگون جهان!

 

رود دانوب (Danube)

 

سرچشمه ی این رود در جنگل سیاه (black forest) آلمان قرار دارد و امتداد آن به سمت شرق و به طول تقریبی ۲۸۵۰ کیلومتر (۱۷۷۱ مایل) می باشد که قبل از ریختن به دریای سیاه از چهار مرکز عبور می کند.

پس از دست یابی آلمان به کانال اصلی دانوب-راین در سال ۱۹۹۲، این رودخانه مشمول یک آبراه دریایی اروپایی از دریای سیاه تا روتردام (Rotterdam) در دریای شمال شد.

۳- رودخانه یانگ تسه (Yangtze)

 

رودخانه یانگ تسه (Yangtze)

 

رودخانه یانگ تسه یکی از مشهورترین و سومین رود بلند جهان و البته بلندترین رود چین است. طول آن در حدود ۶۳۰۰ کیلومتر (۳۹۱۵ مایل) تخمین زده شده است. این رود از یک کوه یخی در قسمت شرقی فلات تبت سرچشمه می گیرد. به یانگ تسه گرگس با شکوه که مظهر زیبایی اصیل خود است می رسد و به دریای چین شرقی می ریزد. یکی از سه سد گرگس بر روی این رودخانه بزرگترین نیروگاه برق آبی زمین است.

این رود یکی از آبراه های فعال جهان است. عبور ومرور بر روی این رودخانه شامل رفت و آمدهای تجاری صادرات کالاهای عمده مثل ذغال سنگ و کالاهای تولید شده ی کشور و مسافران است.

۲- رود نیل (Nile)

بلندترین رود کره زمین رود نیل است که در شمال از شرق آفریقا تا دریای مدیترانه ۶۶۵۰ کیلومتر (۴۱۳۲ مایل) طول دارد. رود نیل متشکل از دو انشعاب اصلی به نام های نیل آبی و نیل سفید است. نیل آبی از دریاچه ی تانا در اتیوپی آغاز می شود، در حالی که نیل سفید از منطقه دریاچه های بزرگ آفریقا ی مرکزی آغاز می شود.

 

رود نیل (Nile)

 

این رود نقش اساسی و مهمی در رشد تمدن مصر ایفا کرده است به دلیل طغیان‌های سالیانه، گل و لای ناشی از رودخانه نیل باعث حاصلخیز شدن زمین های اطراف و کشت گندم و دیگر محصولات توسط مصریان شده است.

پیشنهاد مطالعه:
5 کاری که زندگی شما را نابود می‌کند

مصریان باستان رود نیل را به عنوان بخش قابل توجهی از زندگی معنوی خود در نظر می گیرند. خدای آنها که به آن هپی می گفتند مسئول سیلاب های سالیانه ی رود نیل است او و فرعون کنترل سرریز شدن رود نیل را به عهده دارند.

۱- رودخانه آمازون

آمازون با طول تقریبی ۶۴۰۰ کیلومتر (۴۰۰۰ مایل ) دومین رود بلند کره زمبن است که تا حدودی کوچکتر از نیل است. اگرچه برخی منابع مشروع اندازه دقیق این دو رود را رد کرده اند. حقیقتا رودخانه آمازون بر اساس حجم بزرگترین رود جهان است و در حدود یک پنجم آب شیرین کل آبهای شیرین جهان را داراست. آمازون و انشعاب هایش پیش از آنکه به اقیانوس اطلس بریزد از بولیوی (Bolivia)، پرو (Peru)، کلمبیا (Colombia)، ونزوئلا (Venezuela)، برزیل (Brazil) و اکوادور (Ecuador) عبور می کند.

 

رودخانه آمازون

 

آمازون دارای بیش از ۳۰۰۰ گونه شناخته شده ماهی است و گونه های جدیدتری نیز در حال بررسی و تحقیق می باشد. رودخانه اورینوکو که یکی از انشعاب های اصلی آمازون است زیست بوم اصلی دلفین رودخانه ای است که طول آنها به۲.۶ متر یا ۸.۵ فوت می رسد.

گزارش هایی از وجود کوسه ماهی بلو (Bull) در ۴۰۰۰ کیلومتری (۲۵۰۰مایلی) بالای آمازون در اکویتوز پرو (Peru’s Iquitos) ثبت شده است. پیرانا‌های (Piranha) مشهور هم یکی دیگر از ماهی های مرگبار و خطرناک آمازون است که در گروه های بزرگ جمع می شوند. البته تنها چند گونه از آنها شناخته شده اند که به انسان ها حمله می کنند.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است