با ما ارتباط برقرار کن

سبک زندگی

۵ حقیقتی که تا به حال درباره ژاپن نمی‌دانستید

منتشر شده

روی

ژاپن را شاید بتوان پیشرفته‌ترین کشور شرق آسیا دانست. کشوری ۱۲۷ میلیونی که یکی از بزگترین قدرت‌های اقتصادی جهان است و سومین کشور از نظر تولید ناخالص داخلی نیز به شمار می‌آید.

در حوزه فرهنگ و مسائل اجتماعی نیز این کشور همیشه زبانزد خاص و عام بوده است. از صف‌‌کشیدن برای بازگرداندن مواد غذایی به فروشگاههای زنجیره ای در شرابط بحرانی گرفته تا تمیزکردن رختکن تیم بعد از حذف از جام جهانی همه و همه از مسائل برجسته فرهنگ ژاپن از دید مردم ما به شمار می‌آید.

از لحاظ پیشرفت علمی نیز نام ژاپن برای همه ما ایرانی‌ها همواره به عنوان یک کشور آرمانی و پیشرفته بوده است. کشوری که از کوچکترین امکاناتش نیز برق تولید می‌کند 🙂

همه این موارد، مواردی بوده است که همه ما از ژاپن می‌شناسیم و با شنیدن نام ژاپن به یاد آنها میفتیم. در این مقاله با هم با ۵ حقیقت جالب از زندگی مردمان ژاپن که قبلا کمتر از آنها شنیده‌ایم، آشنا می‌شویم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

۵- گوشت اسب نپخته

 

گوشت اسب نپخته

 

شاید حتی تصور خوردن گوشت اسب برای خیلی از ما سخت باشد، چه برسد به آن که خام و سرد نیز باشد. اما در ژاپن، گوشت خام اسب، که به نام بششی (bashashi) نیز شناخته می شود، یکی از لذیذترین غذاها است و در بسیاری از رستوران ها نیز سرو می شود. خوردن گوشت خام اسب یک جنبش تازه و یا سلیقه یک آشپز خلاق نیستبلکه ژاپنی ها چندین دهه است که از این غذا استفاده می‌کنند.

البته شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید که این گوشت از گوشت خوک بسیار سالم تر است و کمتر مستعد ابتلا به عفونت E.coli است. این غذای ژاپنی پروتئین بسیار کمی دارد  و کم کالری است و غنی از اسید لینولئیک است.

۴- ۱۵۰۰ زمین لرزه فقط در یک سال

 

زلزله در ژاپن

 

اگرچه ژاپن یک کشور بسیار زیبا است، اما بسیار مرگبار نیز هست. نه به دلیل میزان جرم و جنایتش (که در واقع یکی از امن ترین کشورها در جهان است) به دلیل اینکه یکی از آسیب پذیر ترین مناطق از نظر خطر زلزله در جهان است. این کشور سالانه ۱۵۰۰ زمین لرزه را تجربه می کند. خوشبختانه اکثر این زمین لرزه ها فقط لرزش هستند اگرچه زلزله ویرانگر نیز برای مردم ژاپن چندان ناشناخته نیست. در سالهای گذشته ژاپن چندین زمین لرزه فاجعه بار و ویرانگر را تجربه کرده است که منجر به نابودی ارزش میلیاردها دلار از اموال و مرگ هزاران نفر از مردم ژاپن شده است.

پیشنهاد مطالعه:
۵ ترن هوایی فوق العاده ترسناک و طولانی در جهان

۳- لذت هورت کشیدن و غذا خوردن با صدا

 

کشور ژاپن

 

در دنیای غرب، انتظار می رود که افراد غذای خود را بدون هیچ گونه صدای غیر ضروری بخورند. به همین دلیل ایجاد صداها مانند هورت کشیدن هنگام خوردن سوپ یا رشته فرنگی نامناسب و بی ادبانه به شمار می‌رود. اما، در جامعه ژاپن، کاملا این قضیه برعکس است. Slurping یا غذاخوردن با صدا کاملا طبیعی و قابل قبول است، حتی زمانی که در محیط‌های عمومی مانند رستوران‌ها و کافه‌ها انجام می شود و این اتفاق نه تنها زشت و ناپسند نیست بلکه بسیاری از افراد به هنگام خوردن غذا به این صورت مورد تحسین نیز واقع می‌شوند.

در فرهنگ ژاپن این رفتار به نوعی نشان دهنده تقدیر و تشکر از زحمات آشپز نیز به شمار می‌آید و به این معنی است که سوپ یا سایر غذا آن قدر خومزه طبخ شده اند که فرد تمایل دارند با سرعت بیشتری آن غذا را بخورد.

۲- خودکشی در ژاپن

 

خودکشی در ژاپن

 

شاید با دیدن این عنوان به این فکر افتاده باشید که ما قصد بدگویی از کشور ژاپن داشته باشیم ولی ما به شما قول می‌دهیم که اصلا اینطور نیست. شاید برای آنکه مطمئن شوید، بد نباشد تا نگاهی به لیست ۲۵ کشور دنیا بر اساس آمار خودشکی نگاهی بیندازید. قطعا با دیدن اسامی کشورهایی مثل کره جنوبی، اوکراین، لهستان و … متعجب خواهید شد.

اما چرا یک کشور ثروتمند و بسیار پیشرفته مانند ژاپن نرخ خودکشی بسیار زیاد دارد؟ ژاپن نیز با مشکلات بیکاری عدیده مواجه است. عدم امنیت شغلی یکی از دلایل اصلی خودکشی در Japan است. خبر غم انگیزتر این است که بسیاری از کسانی که به دلیل مشکلات شغلی خودکشی می کنند، جوانانی هستند که بسیاری از آنها به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. به غیر از مسائل مربوط به شغل، عوامل اصلی دیگر که منجر به افزایش نرخ خودکشی در ژاپن می شود، افسردگی و مشکلات مالی است.

۱- خیابان‌های بی نام ژاپن

 

خیابان‌های بی نام ژاپن

 

بسیاری از خیابان ها در ژاپن اسم ندارند. اگر خیابان هایشان بی نام باشند، پس چگونه به هم آدرس می‌دهند؟ خب، آنها از نوع خاصی از سیستم آدرس دهی استفاده می کنند که از شماره های بلوک به جای نام خیابان استفاده می کنند. به هر بلوک در ژاپن شماره های منحصر به فرد داده می شود و این شماره ها به عنوان آدرس می باشند. فضاها و خیابانهای بین این بلوک ها، بدون نام‌گذاری باقی می‌مانند. بنابراین معمولا مردم به جای گفتن “من در خیابان کروکودیل” هستم یا “خانه من در خیابان موز” است، می گویند “من در بلوک ۲ زندگی می کنم” یا “من در بلوک ۱۳ کار می کنم”.

این موارد بخشی از واقعیتهای زندگی در ژاپن به شمار می‌آید و قطعا موارد مثبت و منفی بسیار زیادتری نسبت به این مواردی که در اینجا با هم خواندیم، وجود دارد. شما نیز اگر تجربه زندگی در ژاپن را دارید و یا حقایقی جذاب از کشورهای دیگر می‌شناسید، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. قطعا از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهیم شد.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است