با ما ارتباط برقرار کن

سبک زندگی

۵ دزد وقت‌تان را شناسایی کنید!

منتشر شده

روی

5 دزد وقت‌تان را شناسایی کنید!

بدون شک یکی از مهمترین تکنیک های مدیریت زمان شناسایی دزدهای وقت است. این دزدهای وقت در‌ واقع اصلی‌ترین عاملی هستند که بسیاری افراد از مدیریت زمان عاجز هستند.

با توجه به این نکات در زیر به بررسی ۵ دزد زمان و راهکارهای مقابله با آن می پردازیم:

۵- یادداشت نکردن فعالیت‌ها

یادداشت نکردن فعالیت‌ها

یکی دیگر از عوامل اتلاف وقت نداشتن برنامه مناسب روزانه است. برای جلوگیری از این اتفاق کافی است هر شب به مدت ۱۰ دقیقه عناوین فعالیت‌های روز بعد خود را یادداشت کنید. و در روز بعد هر کدام از موارد را که انجام داده ایدُ علامت بزنید.

این کار علاوه بر آنکه به شما کمک می‌کند تا تمامی فعالیت‌های خود را منظم انجام دهید به شما برای ادامه روز و انجام باقی فعالیت‌ها انگیزه می دهد.

۴- مطالعه غیرضروری

مطالعه غیرضروری

همه ما روزانه در معرض مطالعه موارد مختلفی قرار می گیریم. پیامک‌های ارسالی، سایت‌ها و مجلات زرد، کانال‌های اطلاع رسانی عمومی و … از جمله این موارد هستند.
برای آنکه بیشتر به این موضوع پی ببرید کافی است تا به رده بندی ۵ وب سایت پربازدید ایرانی نگاهی بیندازید. بیش از ۵۰ درصد این وب سایت‌ها مجله تفریحی و یا اطلاع رسانی هستند.

۳- شرکت در جلسات غیرضروری

جان و فارست مارس، پسران فارست مارس، یکی از بهترین نمونه های موجود در زمینه استفاده بهینه از زمان‌شان هستند. هنگامی که تمام رقبای این دو مدیر موفق درگیر همایش ها و جلسات متعدد بودند، برادران مارس تصمیم گرفتند تغییری اساسی را ایجاد کنند. این تغییر شامل حذف بسیاری از جلسات غیرضروری شرکت و کاهش میزان مشارکت برند در کنگره ها بود.

پیشنهاد مطالعه:
5 رمان خواندنی از رضا امیرخانی

نتیجه چنین تصمیمی در زمان خود سروصدای بسیاری را به پا کرد. در واقع این شیوه در رسانه ها به عنوان بحران مالی برند تحت رهبری برادران مارس تعبیر شده بود. با این حال پس از گذشت زمان کوتاهی بیانیه شرکت که شامل میزان سود ناخالص اش بود، خط بطلانی بر تمامی این ادعاها کشید.

تجربه برادران مارس این نکته را ثابت می‌کند که به جای افزایش تعداد جلسات باید سعی کرد جلسات گزینش شده و با موضوع و روند خاص برگزار کرد تا منجر به نتایج مطلوب شود و زمان کمتری از افراد حاضر در جلسه تلف کند. پس توجه داشته باشید که قبل از انتخاب هر جلسه حتماً از مفاد و روند در نظر گرفته شده برای جلسه آگاهی داشته باشید و بدون آمادگی در آن شرکت نکنید.

۲- خواب زیاد

 

به جدول زیر که نشان دهنده میزان و زمان شروع و یایان خواب موفق ترین افراد دنیاست توجه کنید. نکته مشترک در میان همه این افراد این است که همه آن‌ها قبل از ساعت ۱۲ شب به رختخواب می‌روند و هر روز قبل از طلوع آفتاب از خواب بیدار می شوند. نکته جذاب دیگری که باید به آن توجه کرد داشتن الگوی خواب مشخص در این افراد است بدین معنی که در ساعت مشخصی از شب می خوابند و در ساعت مشخصی از روز بیدار می شوند.

پیشنهاد مطالعه:
5 کتاب ممنوعه و نایاب در قرن 21 که دیگر چاپ نمی شوند!

به گفته پزشکان این نظم در خوابیدن منجر به یک خواب مفید برای این افراد خواهد شد. به گونه‌ای که با توجه به خواب کم آن‌ها در شب دیگر در طول روز نیازی به خواب اضافی ندارند. البته باید توجه داشت که انتخاب ساعت خواب بستگی به فرد و خصوصیات جسمی و روحی افراد دارد ولی متخصصان ساعت خواب مناسب در شب را بین ساعت ۱۰-۱۲ و مدت آن را بین ۶ تا ۸ ساعت می دانند.

۱- نداشتن هدف کوتاه مدت و بلند مدت

یکی از اصلی‌ترین دزدهای زمان برای هر شخص نداشتن هدف است. هدف باعث می شود که روی فعالیت هایی که به طور روزانه انجام می دهیم، تمرکز کنیم و به تمام جنبه های زندگی خود تعهد داشته باشیم. در‌ واقع وقتی که شما هدف داشته باشید باید قبل از فعالیت‌هایتان این سؤالات را از خود بپرسید. آیا این فعالیت من را به هدفم نزدیک می کند؟ برای رسیدن به هدفم چه فعالیتی باید انجام دهم؟ برای رسیدن به هدفم چه فعالیت‌هایی را نباید انجام دهم؟

وقتی که به این سؤالات پاسخ دهید تمامی جنبه‌های هدف خود را ارزیابی کرده و دقیقاً می‌دانید برای رسیدن به هدفتان چه باید بکنید بنابراین از کوچکترین فرصتی برای انجام کارهایی که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می‌کند استفاده خواهید کرد. در غیر این صورت یا شما به درستی هدفتان ویا اینکه این هدف چه نقشی در موفقیت شما خواهد داشت قطعاً ایمان ندارید.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است