با ما ارتباط برقرار کن

سبک زندگی

۵ سوالی که سرنوشت مصاحبه شغلی شما را تعیین می کند

منتشر شده

روی

آیا شما برای مصاحبه شغلی آینده خود آماده هستید؟ برای یک کارفرما بسیار مهم است که شما آماده باشید تا به طور موثر و با اعتماد به نفس بالا به سوالاتی که از شما می پرسد پاسخ دهید چرا که معمولا سؤالات مصاحبه شغلی ثابت و بسیار پرتکرار هستند و مدیران استخدام کننده انتظار دارند که بتوانید آنها را به صورت صحیح و بدون هیچ شک و تردیدی پاسخ دهید.

شما نیازی نیست همه ی پاسخ های خود را به خاطر بسپارید، اما باید از قبل در مورد آنچه که می خواهید بگویید، فکر کنید و آمادگی ذهنی داشته باشید تا در زمان مصاحبه شغلی با مشکل خاصی مواجه نشوید.

پاسخ های شما به این سوالات قوی تر خواهد شد در صورتی که خودتان را از قبل آماده کرده باشید، بدانید باید منتظر چه چیزی در مصاحبه شغلی خود باشید و در طول مصاحبه باید بر روی چه مواردی تمرکز کنید.

حتی اگر شما قادر به یادآوری جزئیات پاسخهایی که برنامه ریزی کرده اید، هم نباشید به سادگی دانستن اینکه شما برای این مصاحبه آماده شده اید، اعتماد به نفس شما را در طول مصاحبه افزایش می دهد و به شما کمک می کند تا احساس راحت تری داشته باشید.

در ادامه با پنج سوال کلیدی در مصاحبه های استخدامی آشنا می شویم:

۵- از خودت بگو

سوالات تکراری در مصاحبه های شغلی

این یکی از اولین سوالاتی که احتمال دارد در مصاحبه شغلی از شما پرسیده شود. آماده باشید تا در مورد خودتان توضیح دهید و اصلی ترین دلیلی را که شما برای این کار عالی هستید، توضیح دهید. سعی کنید در پاسخ به این سوال اطلاعات بیش از حد و یا اطلاعات خیلی کمی از زندگی شخصی خود ندهید.

شما می توانید در شروع پاسخ خود به این سوال برخی از علایق شخصی و تجربیات خود که مستقیما به کار مرتبط نیستند به اشتراک بگذارید.به عنوان مثال می توانید یک گزارش مختصر از جایی که رشد کرده اید، تحصیلات شما و آنچه به شما انگیزه می دهد، شروع کنید.

پیشنهاد مطالعه:
5 شغل پرخطر و مرگبار در دنیا

همچنین شما می توانید از فرمول ‘present-past-future’ که راهی برای به اشتراک گذاشتن نکات برجسته زندگی خودتان است، استفاده کنید. برای شروع مرور مختصری از وضعیتی که در حال حاضر در آن قرار دارید، داشته باشید(این توضیحات می تواند کار فعلی شما را همراه با اشاره به یک سرگرمی یا شور و شوق شخصی همراه داشته باشد).

در مرحله بعد مروری بر اینکه چگونه به این وضعیت رسیدید، داشته باشید (در اینجا می توانید به تحصیلات یا یک تجربه مهم مانند شغل گذشته، کارآموزی یا تجربه کار داوطلبانه اشاره کنید) و در مرحله آخر، پاسخ خود را با مشخص کردن اهداف آینده تان به پایان برسانید. به عنوان یک پاسخ ارزشمند و امتیازی بهتر است که توضیح دهید چرا برای این شغلی که به دنبال آن هستید، مناسب به نظر می رسید.

۴- بزرگترین نقطه قوت شما چیست؟

سوالات تکراری در مصاحبه های شغلی

این یکی از سوالاتی است که کارفرمایان تقریبا همیشه می پرسند. هنگامی که در مصاحبه شغلی از شما در مورد بزرگترین نقاط قوت خود سوال می شود، مهم است که در مورد ویژگی هایی که شما را برای این کار خاص واجد شرایط جلوه دهد و از دیگر کاندیداها متمایز سازد صحبت کنید. قبل از مصاحبه شغلی، توانایی‌های خود را با شرایط مندرج در اعلامیه شغلی مطابقت دهید.

سعی کنید به جای بیان ویژگی های خود، آن‌ها را به مصاحبه کننده نشان دهید. به عنوان مثال، به جای اینکه بیان کنید که شما توانایی حل مسائل بزرگی دارید، یک داستان از تجربه قبلی خود در این حوزه روایت کنید که توانایی شما را به خوبی به فرد مصاحبه کننده نشان می دهد.

۳- بزرگترین نقطه ضعف شما چیست؟

سوالات تکراری در مصاحبه های شغلی

یک تیپ دیگر از سوالاتی که در مصاحبه شغلی از شما خواهند پرسید درباره ضعف‌های شما است. بهترین کار این است که بتوانید پاسخ های خود را در مورد جنبه های مثبت مهارت ها و توانایی های خود به عنوان یک کارمند بنویسید و نقاط ضعف ظاهری خود را به نقاط قوت تبدیل کنید.

پیشنهاد مطالعه:
5 شغل پرخطر و مرگبار در دنیا

به عنوان مثال، شما ممکن است چیزی شبیه به آن بنویسید: “من همیشه با کمال گرایی درونی خودم مبارزه کرده‌ام من واقعا می خواهم این کار را برای اولین بار انجام دهم، اما گاهی اوقات به این معنی است که زمان بیشتری را صرف پروژه می کنم تا کار کامل‌تری تحویل دهم. البته من این آموخته ام که این کمال گرایی را با مسؤولیت به موقع تحویل دادن پروژه هماهنگ کنم”.

همچنین شما می توانید در مصاحبه شغلی به نقاط ضعفی از خود اشاره کنید که مرحله به مرحله آن را بهبود بخشیده اید و اکنون به یکی از نقاط قوت شما تبدیل شده است.

۲- چرا باید شما را استخدام کنیم؟

سوالات تکراری در مصاحبه های شغلی

آیا شما بهترین گزینه برای استخدام هستید؟ آماده باشید بگوئید که چرا شما بهترین متقاضی شغلی هستید که باید استخدام شود. این زمان فرصت خوبی برای نشان دادن تواضع و فروتنی تان نیست (اگر چه شما نباید با غرور کاذب نیز رفتار کنید).

پاسخ خود را با اعتماد به نفس، مختصر و متمرکز بیان کنید تا کارفرما را قانع کنید که چرا شما باید در این کار استخدام شوید.

۱- میزان حقوق درخواستی شما چقدر است؟

سوالات تکراری در مصاحبه های شغلی

شاید در نگاه اول این سوال ساده به نظر بیاید، اما اگر شما حقوق خودتان را در زمان مصاحبه شغلی بیش از حد بالا مطرح کنید و یا بیش از حد پایین بگویید، این پاسخ‌ها می تواند شما را از رقابت برای آن کار خارج کند.

بهترین راه برای پاسخ به سوالات در مورد حقوق و دستمزد را مرور کنید تا بتوانید عادلانه حقوقی که شایسته آن هستید را از کارفرما دریافت کنید.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است