با ما ارتباط برقرار کن

سینما و تئاتر

۵ نمونه از بهترین مک‌گافین‌ها MacGuffins در فیلم‌ها

منتشر شده

روی

5 نمونه از بهترین مک‌گافین‌ها MacGuffins در فیلم‌ها

آلفرد هیچکاک Alfred Hitchcock عاملی که باعث پیش رفتن نوشته و فیلم می‌شود را مک‌گافین نامیده است. MacGuffins هر شی‌ء یا وسیله‌ای است که باعث به وجود آمدن طرحی برای اجرا شود و به آن حرکت و جهت می‌دهد.
هیچکاک تنها کسی نبود که این اصطلاح را به کار می‌برد و مدت‌هاست که از آن در سینما و تئاتر استفاده می‌شود. در اینجا به پنج مورد از بهترین مک‌ گافین‌ها در بزرگ‌ترین فیلم‌های ساخته‌ شده اشاره می‌کنیم.

۵- چمدان در فیلم Pulp Fiction

چمدان در فیلم Pulp Fiction
یک نکته در مورد مک‌گافین‌ها این است که شما همیشه نیازی به دانستن آن‌ها ندارید. کاراکترهای فیلم معمولاً به اطلاعاتی نیاز دارند که باعث حرکت آن‌ها در مسیرهای مختلف شود.
آیا نیاز است بدانید که در داخل چمدان چه چیزی بود که همه در فیلم آن را با خود حمل می‌کردند؟ به‌ احتمال‌ زیاد جواب شما نه است. چیزی که ما به‌ عنوان بیننده لازم است بدانیم این که چیز مهمی در آن قرار دارد.
چند سال است در اینترنت در مورد محتوای کیف حدس‌هایی زده می‌شود و نظریه‌هایی در این رابطه داده‌ شده است؛ اما تارانتینو Tarantino اعتراف کرده که هیچ توضیح رسمی برای محتویات کیف وجود ندارد.

۴- سرباز رایان در فیلم نجات سرباز رایان

سرباز رایان در فیلم نجات سرباز رایان
نمونه‌هایی زیادی از افراد وجود دارد که به‌ عنوان مک‌گافین استفاده می‌شوند، اما تعداد کمی از آن‌ها اسمشان مثل سرباز رایان در عنوان فیلم آمده و نجاتشان مهم است. در فیلم نجات سرباز رایان تام هنکس Tom Hanks و گروهی از رنجرهای همراهش یک سرباز افتخاری را از مرگ حتمی نجات دادند.
رایان نقش مهمی در این داستان ایفا می‌کند و اقدامات او گام دیگری در روند مک‌گافین است، اما زمانی مشخص می‌شود که داستان به پایان غمگین خود می‌رسد. هنگامی‌که اقدامات او باعث می‌شود بسیاری از رنجرها کشته شوند.

۳- حلقه یکتا در فیلم ارباب حلقه‌ها

حلقه یکتا در فیلم ارباب حلقه‌ها
اگر در مورد مک‌گافین بدانید نیاز نیست که به آن حلقه نگاه خاصی داشته باشید. در تمام طول داستان سائورون Sauron در تلاش است که این حلقه را به دست آورد. این حلقه، در اصل حلقه‌ای است که قدرت بقیه حلقه‌ها را کنترل می‌کند.
در فیلم ارباب حلقه ها گروهی تصمیم می‌گیرند که این حلقه را به کوه دوم ببرند، جایی که می‌توان حلقه را نابود کرد و از اینجا ماجراهایی شروع می‌شود و آرامش سرزمین میانی به هم می‌ریزد. در فیلم سه‌گانه هابیت هم از مک گافین استفاده‌ شده است.

۲- قبر مقدس در فیلم ایندیا جونز Indiana Jones و آخرین جنگ صلیبی

قبر مقدس در فیلم ایندیا جونز Indiana Jones و آخرین جنگ صلیبی
در این فیلم نمونه‌های زیادی از Mac Guffins وجود دارد. از میان آن‌ها ما قبر مقدس را انتخاب کردیم. همه در فیلم ایندیا جونز Indiana Jones به دنبال آن هستند. در ابتدا فهمیدیم پدر ایندی به دنبال آن است، در ادامه هیتلر و نازی‌ها و درنهایت ایندیا جونز را در جستجوی آن دیدیم؛ اما ایندیا در حقیقت به دنبال پدرش می‌گشت.
درنهایت زمانی که به هدفش رسید به آن خدمت کرد، اگر چه در ابتدا او را کنار گذاشته بودند. زمانی که از مک‌ گافین برای پیش بردن داستان استفاده می‌شود، مهم جایگاه ابتدایی فرد است و اینکه در حال حاضر مرده یا زنده است، اهمیتی ندارد.

۱- غنچه رز در فیلم همشهری کین Kane

غنچه رز در فیلم همشهری کین Kane
این فیلم با مرگ چارلز فاستر کین آغاز می‌شود. درصحنه اول فیلم او در لحظه مرگش کلمه غنچه رز را به زبان می‌آورد. این کلمه به معنای واقعی مک‌ گافین فیلم است.
منظور این مرد ثروتمند از بیان این کلمه چه بود؟ جریان فیلم به دنبال پاسخی برای این سؤال است و تامپسون Thompson’s به دنبال معنای این کلمه می‌گردد؛ اما او پاسخی برای این سؤال پیدا نمی‌کند و در پایان فیلم تماشاگران با دیدن یک صحنه پاسخ این سؤال را خواهند فهمید. اگر پاسخ این سؤال در فیلم داده نمی‌شد، قطعاً فیلم بی‌ارزشی به‌ حساب می‌آمد.

پیشنهاد مطالعه:
5 نفر از جذاب‌ترین بازیگران زن هالیوودی

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است