با ما ارتباط برقرار کن

سینما و تئاتر

۵ فیلم یه یادماندنی از عزت الله انتظامی

منتشر شده

روی

عزت الله انتظامی

۲۶  مرداد ۹۷ به عقیده طرفداران سینما جمعه سیاه سینمای ایران بود. روزی که در آن سینما آقای بازیگرش یعنی عزت الله انتظامی را از دست داد و تلویزیون خالق کیف انگلیسی یعنی سید ضیاء الدین دری را.

 عزت الله انتظامی آقای بازیگر سینمای ایران در ۳۱ خرداد سومین سال از چهاردهین قرن خورشیدی در محله سنگلج تهران به دنیا آمد. فعالیت هنری وی پس از گذراندن دوران آموزش بازیگری در شهر هانوفر آلمان وارد فاز جدیدی شد و او که پیش از آن فقط به ایفای نقش در صحنه تئاتر پرداخته بود، وارد سینما شد.

به بهانه درگذشت نابهنگام این هنرمند خوب کشورمان نگاهی به ۵ اثر سینمایی ماندگار و به یادماندنی از او در تاریخ سینمای ایران خواهیم انداخت.

۵. فیلم سینمایی گاو اثری از داریوش مهرجویی

فیلم گاو اولین قسمت از سریال همکاری های عزت الله انتظامی و داریوش مهرجویی بود. مرحوم انتظامی در این فیلم با بازیگران بزرگی همچون علی نصیریان، جمشید مشایخی و پرویز فنی زاده همبازی بوده است. گاو را می توان از پیشگامان فیلم های ایرانی تحسین شده در جشنواره های بین المللی سینمایی دانست. این فیلم بر اساس داستان « عزاداران بیل » نوشته غلامحسین ساعدی ساخته شده است.

عزت الله انتظامی نقش اصلی این فیلم را با عنوان مش حسن ایفا می کند. مش حسن فیلم سینمایی گاو به سبب بهره مندی مادی از تنها گاو موجود در طویله خود دلبستگی خاصی به آن پیدا کرده است. سرانجام به دلیل نامشخصی گاو می میرد و اهالی روستا گاو مرده را در چاه خانه مش حسن می اندازند. پس از این اتفاق زندگی مش حسن نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و سرانجام مش حسن نیز با سقوط در دره مرگ را تجربه می کند.

۴. فیلم سینمایی ستارخان اثری از علی حاتمی

عزت الله انتظامی در فیلم سینمایی ستارخان در نقش حیدرخان عمواوغلی از فعالان انقلابی جنبش مشروطه ایفای نقش می کند. داستان این فیلم روایت درگیری های میان مشروطه خواهان با حکومت قاجار به پادشاهی محمدعلی شاه است. حیدرخان عمواوغلی به عنوان سرکرده مبارزین با تقویت نیروهای مخالف تبریزی به سرکردگی ستارخان و باقرخان به مقابله با ماموران نظام شاهنشاهی قاجار می پردازد. در پایان این داستان ستارخان و باقرخان به تهران فرستاده شده و در باغ اتابک کشته می شوند.

۳. فیلم سینمایی کمال الملک اثری از علی حاتمی

فیلم سینمایی کمال الملک در سال ۱۳۶۲ به کارگردانی علی حاتمی ساخته شد. از جمله بازیگران این فیلم می توان به جمشید مشایخی در نقش کمال الملک، عزت الله انتظامی در نقش ناصرالدین شاه، داود رشیدی در نقش رضا شاه و علی نصیریان در نقش مظفرالدین شاه اشاره کرد.

داستان کلی این فیلم بر اساس داستان زندگی نقاش مشهور ایرانی، محمد غفاری است که پس از آن که به عنوان نقاش دربار ناصرالدین شاه قاجار پذیرفته می شود، لقب کمال الملک می‌گیرد.

۲. فیلم سینمایی اجاره نشین ها اثری از داریوش مهرجویی

فیلم سینمایی اجاره نشین ها در سال ۱۳۶۵ به کارگردانی داریوش مهرجویی ساخته شد. رضا رویگری، اکبر عبدی، حمیده خیرآبادی، ایرج راد و سیاوش طهمورث از شناخته شده ترین بازیگران این فیلم به شمار می‌آیند.

داستان کلی این فیلم بر اساس داستان زندگی مستاجران یک خانه است که به دلیل ناشناخته بودن وارثان آن مشکلات فراوانی دارد و این مشکلات برطرف نمی شود تا آن که خانه بر ساکنانش فرو می‌ریزد.

۱. فیلم سینمایی هامون اثری از داریوش مهرجویی

فیلم سینمایی هامون یکی دیگر از آثار داریوش مهرجویی است که مرحوم عزت الله انتظامی در آن به ایفای نقش پرداخته است. سایر بازیگران نام آشنای این فیلم را می‌توان خسرو شکیبایی، بیتا فرهی و فتحعلی اویسی دانست. بنابر مصاحبه‌های مهرجویی داستان این فیلم با اقتباس از کتاب بوف کور صادق هدایت نوشته شده است.

این فیلم در هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر ۵ سیمرغ بلورین به علاوه جایزه ویژه هیئت داوران را کسب کرد.

این فیلم داستان زندگی حمید هامون با بازی خسرو شکیبایی و همسرش مهشید با بازی بیتا فرهی است. هامون و مهشید زندگی بدی در کنار یکدیگر تجربه می کنند و حمید شخصیتی عصبی و پرخاشگر است که در حال وشتن رساله عشق و ایمان خود می باشد و در این راه حوادث مختلفی در زندگی او رخ می دهد.

همه اینها آثاری بودند که مرحوم عزت الله اتظامی با بازی در آن‌ها خاطره خوشی از سینما برای ما و هم نسلهایمان ایجاد کرده اند. شما کدام آثار آقای بازیگر سینمای ایران را خاطره انگیز می دانید؟ در قسمت نظرات با جامعه کاربران تاپ فایو در ارتباط باشید.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است