با ما ارتباط برقرار کن

موسیقی و هنر

۵ ساز عجیب و خلاقانه در دنیای موسیقی جهان

منتشر شده

روی

5 ساز عجیب و خلاقانه در دنیای موسیقی جهان

موسیقی و هنر جزو هنرهای اول جهان هستند که علاقه به ساز و موسیقی در میان همه مردم جهان به نوعی وجود دارد. هر فرهنگی فهرستی از ملودی ها، آوازها، رقص ها و در برخی موراد آلات موسیقی خاص خود را دارد. سازهای دست ساز معمولا بسیار عجیب هستند و صداهایی بسیار متفاوت تر از آنچه با گوش ما آشنا است تولید می کند.

ساخت موسیقی نیاز به سازهای خاصی دارد و هر یکی از سازها صدای خاص خودشان را تولید می کنند. این درحالی است که بعضی مواقع هنرمندان دست به کارهای جالبی می زنند و سازها را از حالت عادی خارج می کنند.

با هم نگاهی به ۵ آلات موسیقی سنتی و جدید منحصربفرد و عجیب سراسر جهان که بسیاری با نواختن آن ها دیگران و خود را مسحور می کنند بیاندازیم.

۵- نانو گیتار

نانو گیتار یکی از جالب ترین دستگاه های موسیقی که تا به حال ساخته شده است. دنیای موسیقی هیچگاه دستگاهی به این کوچکی ندیده است و نخواهد دید. گیتاری به اندازه ۱۰ میکرومتراست.

 

ساز نانو گیتار

 

این گیتار توسط دانشمندان دانشگاهی در آمریکا ساخته شده است که اندازه آن به کوچک یک سلول بدن است. صدایی که این گیتار ایجاد می کند تنها به وسیله دستگاه های بسیار پیشرفته قابل شنیدن است.

۴- پیانو لگویی

“هنری لیم” یکی از عاشقان لگو  است. او برای ساخت پیانو لگویی ۲ سال زمان صرف کرد. در این پیانو تنها سیم های آن از وسیله ای دیگر ساخته شده اند. ویژگی جالب در مورد پیانو لگویی این است که صدایی کاملا طبیعی از آن به گوش می رسد.

پیشنهاد مطالعه:
5 داستان واقعی پشت آهنگ های غمگین جهان

 

پیانو لگویی

 

او برای این پیانو نزدیک به ۱۰۰ هزار قطعه لگو را بر روی هم قرار داده است به همین علت از همان زمان در میان عجیب ترین ادوات موسیقی به حساب می آید.

۳- ۱۲ گیتار

یکی از عجیب‌ترین ادوات موسیقی را می توان در دست های هنرمند ژاپنی به نام “یوشیهیکو ساتوه” دید. او با متصل کردن ۱۲ گیتار به یکدیگر توانست یکی از عجیبترین سازها شخصی سازی شده در دنیای موسیقی راک را تولید کند.

 

12 گیتار

 

این دستگاه که ۱۲ گیتار نام دارد نزدیک به ۷۲ تار دارد و کمتر کسی توانایی نواختن آن را دارد.

۲- آرمونیکای شیشه ای “Armonica”

یکی دیگر از سازهای عجیب و در عین حال بسیار قدیمی، اختراع بنجامین فرانکلین در سال ۱۷۶۲ است. این ساز از ۳۷ شیشه حلقوی ساخته شده است که همه آن ها به یک میله متصل شده اند.

پیشنهاد مطالعه:
5 آلبوم موسیقی پرفروش از خوانندگان معروف

 

ساز آرمونیکای شیشه ای "Armonica"

 

شیوه ی کار این آلت موسیقی بسیار سر راست و ساده بوده و صدای آن شبیه یک انسان مست است که می خواهد با حرکت دادن انگشتانش دور لب در مراسم عروسی شما آواز بخواند اما در نهایت کار با شکستن لیوان شراب او به پایان می رسد.

نوازنده باید انگشتانش را خیس کند و با ضربه زدن روی شیشه ها قطعه ای موسیقی را بنوازد. بتهوون و موزارت برای این ساز قطعاتی را نوشته اند اما هیچگاه مشخص نشد که چرا این ساز از رده خارج شد.

۱- درخت آوازه خوان

یکی دیگر از سازهای عجیب دنیا در انگلستان وجود دارد. طراح این ساز ” مایک تونکین” است که این درخت آوازه خوان که شبیه به درختی از لوله های استیل است را در بالای تپه های “لنک شایر” قرار داده است.

 

ساز درخت آوازه خوان

 

این دستکاه از لوله های مختلفی ساخته شده است به صورت دایره ای روی یکدیگر قرار گرفته اند. این دستگاه جزو عجیب ترین سازهای موسیقی در دنیا قرار دارد که با وزیدن باد و جراین گرفتن آن ها درون این لوله ها صداهای جالبی به وچود می آید.

منبع فارسی: yjc.ir

منبع خارجی: toptenz.net

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است