با ما ارتباط برقرار کن

موسیقی و هنر

۵ افسانه‌ای که به موسیقی جهان حیات بخشید!

منتشر شده

روی

5 افسانه‌ای که به موسیقی جهان حیات بخشید!

موسیقی و هنر از اختراعات فوق‌العاده انسان است. اگر چه اولین انتخاب انسان‌های اولیه صدای خودشان بوده اما ابزارهایی یافت شده که قدمت آن‌ها حتی به ۳۵۰۰ سال پیش نیز می‌رسد. ما در اینجا پنج نفر از کسانی را که در افسانه‌ها دلیل پیدایش موسیقی هستند، معرفی می‌کنیم.

۵- جوبال Jubal (فرهنگ: یهودیت)

جوبال Jubal (فرهنگ: یهودیت)

سنت یهود جوبال را پدر چنگ و نی می‌دانند. در انجیل آمده است، پسر لمک که قدیمی‌ترین شاعر قبل از طوفان نوح است، ابزارهای بادی و زهی متنوعی اختراع کرده بود که برترین آن‌ها چنگ است.

نوشته‌های دیگر به این موضوع اشاره دارد که جوبال از نسل قابیل است و نوعی از موسیقی که به دنیا معرفی کرد، تأثیرات مخربی دارد. بعدها نویسنده‌های مسیحی و مسلمان، موسیقی را به شیطان ربط می‌دادند و می‌گفتند تأثیر جادویی بر انسان دارد.

۴- ساراسواتی Sarasvati (فرهنگ: هندوئیسم)

ساراسواتی Sarasvati (فرهنگ: هندوئیسم)
الهه هندوهای دانش و هنر، ساراسواتی (ساراواتی) برای اولین بار در نوشته‌ها به‌ عنوان تجسم یک رودخانه‌ی مقدس در هند ظاهر شد. براهما پس از کشف ملودی ماندرا در هرج‌ومرج جهان، او را ابداع کرد.

بعدها زمانی که گروه gandharvas گیاه پرستش (گیاه سوما) را دزدیدند؛‍ ساراسواتی از طرف خدایان دیگر برای مبارزه با آن‌ها اقدام کرد. زمانی که آن‌ها موسیقی زیبای veena (نوعی آلت موسیقی) را شنیدند، او پیشنهاد کرد که اگر گیاه سوما را برگردانند، این موسیقی را به آن‌ها آموزش خواهد داد. آن‌ها پذیرفتند و سبک موسیقی raga متولد شد.

۳- اودین یا برگی Odin/Bragi (فرهنگ: اسکاندیناوی)

اودین یا برگی Odin/Bragi (فرهنگ: اسکاندیناوی)

در اساطیر اسکاندیناوی، نوشیدنی افسانه‌ای به نام Mead of Poetry وجود داشت که توسط کوتوله‌ها ایجاد شده بود. در نسخه‌های مختلف او را فردی شاعر یا حکیم معرفی کرده‌اند. غول ساتانگ آمد، او را دزدید و در غاری کوهستانی مخفی کرد و دخترش را برای حفاظت از آن گذاشت.

پیشنهاد مطالعه:
5 گالری هنری مشهور و شگفت انگیز در لندن

خدای بزرگ اودین معتقد بود که داشتن شاعری خوب مانند داشتن یک جنگجوی خوب است. او به‌سختی دختر ساتانگ را متقاعد کرد که به او اجازه نوشیدن Mead را بدهد. پس‌ از آن فرار کرد، به یک عقاب تبدیل شد و Mead را در سراسر جهان جاری کرد.

دلیل دیگر احتمالی به برگی وابسته است. او خدای شعر و اصطلاح و پسر اودین است. او زبان گیرایی داشت و می‌توانست به‌ سادگی در هر مکانی حکیمانه سخن بگوید. برگی در بیشتر اسطوره‌ها با اختراع شعر، به‌ عنوان بهترین شاعر شناخته‌ شده است.

۲- تث Thoth (فرهنگ: مصری)

تث Thoth (فرهنگ: مصری)

در میان بسیاری دیگر از خدایان خدای دانش، ماه و نوشتن، تث، نقش مهمی در اساطیر باستانی مصر داشت. یونانیان به هرمس خدای خود وابسته هستند، پس نباید جای تعجب باشد که اسطوره موسیقی آن‌ها تث، شبیه هرمس است.

پیشنهاد مطالعه:
5 کاری که در زمان بی‌خوابی می‌توانید انجام دهید!

مورخ یونانی تئودور سیکلاس، در قرن اول پس از میلاد نوشته است، تث با اختراع چنگ اعتبار پیدا کرد. چنگ مصری از سه سیم تشکیل‌ شده بود: زیر، بم و میانی؛ گفته‌ شده بود که آن‌ها از سه فصل سال الگو گرفته‌ شده‌اند. (ظاهراً در مصر باستان فصل پاییز وجود نداشته است.)

۱- لینگ لون Ling Lun (فرهنگ: چینی)

لینگ لون Ling Lun (فرهنگ: چینی)

برخی از اسطوره‌ها ایجاد موسیقی را به یک قهرمان فرهنگی به نام کوی مربوط می‌دانند، اما منابع بیشتری از لینگ لون به‌ عنوان بنیان‌گذار افسانه‌ای موسیقی در چین باستان یاد می‌کنند.

گفته می‌شود امپراتور زرد، یک خدای مذهبی در چین، دستور داده که لینگ لون موسیقی را ابداع کند. اولین تلاش او فلوتی ساخته‌شده از بامبو بود که موردپذیرش قرار نگرفت. در حقیقت وقتی‌ که امپراتور زرد بر روی اسب ‌سوار شد، صدایی ناگهانی حیوان را وحشت‌زده کرد و امپراتور به زمین پرتاب شد.

وقتی او برخاست، لینگ لون به زانویش افتاد، خجالت‌ زده و آماده مردن بود. با این‌ حال، امپراتور زرد فریاد کشید که هیچ صدایی نداشت و به او می‌گفت به تلاشش ادامه دهد. در نهایت لینگ لون به کوه فینیکس رفت، زنان و مردان شش آواز متفاوت خواندند و او با نواختن فلوت با صدای آن‌ها رقابت کرد.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است