با ما ارتباط برقرار کن

موسیقی و هنر

۵ مجسمه معروف در جهان

منتشر شده

روی

شاید بتوان مجسمه سازی را یکی از قدیمی ترین هنرها دانست. در زمانی که ابزارهای نقاشی و موسیقی و سینما حتی وجود خارجی نداشتند، انسان با استفاده از تراشیدن سنگ اقدام به ساخت مجسمه ها در انواع و اقسام گوناگون از جمله سردیس، تندیس و … کرد. به گونه ای که مجسمه ها به بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ و تمدن ملل مختلف تبدیل شدند. در اینجا لیستی از ۵  مجسمه مشهور و خوش ساخت در جهان را با هم می بینیم:

۵- مجسمه آزادی، نیویورک، آمریکا

مجسمه آزادی - مجسمه های معروف در جهان

این مجسمه که در جزیره Liberty در منهتن قرار دارد، در ۲۸ اکتبر سال ۱۸۸۶ به عنوان هدیه ای برای ایالات متحده از طرف مردم فرانسه فرستاده شد. این هدیه به مناسبت جشن ۱۰۰ سالگی امضای اعلامیه استقلال ایالات متحده به آمریکا فرستاده شد. این مجسمه نمادی از آزادی و همچنین نمادی از ایالات متحده است. همچنین این مجسمه یکی از بزرگترین جاذبه‌های گردشگری در آمریکا به شمار می رود که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

۴-مسیح منجی، ریودوژانیرو، برزیل

مجسمه مسیح منجی - ریودوژانیرو

این مجسمه بزرگترین مجسمه به سبک آرت دکو (Art Deco) در جهان و پنجمین مجسمه بزرگ حضرت عیسی در جهان محسوب می شود. ارتفاع این مجسمه بدون محاسبه ۸ متر (۲۶ فوت) پایه‌ی آن،۳۰ متر (۹۸ فوت) است. عرض دست های باز این مجسمه نیز ۲۸ متر (۹۲ فوت) می باشد.

پیشنهاد مطالعه:
5 بازیکنی که نباید بازی های جام جهانی آن ها را از دست بدهید

مجسمه مسیح منجی در ارتفاع ۷۰۰ متری از سطح زمین و در کوه Corcovado واقع شده است. این مجسمه که به یک نماد برای ریودوژانیرو و معروف ترین معبد برزیل تبدیل شده است، در بین سالهای ۱۹۲۶ تا ۱۹۳۱ ساخته شده است.

۳-ابولهول، مصر

مجسمه ابوالهول - مجسمه های معروف در جهان

مجسمه ابولهول که معمولا به عنوان Sphinx نامیده می شود،از جنس سنگ آهک می باشد. شکل ظاهری این مجسمه از موجودی اسطوره‌ای با بدن شیر و سر انسان است، الهام گرفته شده است.این مجسمه تاریخی در فلات گیزا در ساحل غربی نیل و در کشور مصر قرار دارد.

این تندیس بزرگترین مجسمه ی یکپارچه در جهان است که ۷۳.۵ متر طول ، ۱۹.۳ متر عرض و ۲۰.۲۲ متر ارتفاع دارد. همچنین از لحاظ قدمت تاریخی این مجسمه قدیمی ترین مجسمه موجود در جهان می باشد. اعتقاد مورخان  بر این است که این مجسمه توسط مصری های باستانی در حدود ۲۵۵۸-۲۵۳۲ قبل از میلاد ساخته شده است.

پیشنهاد مطالعه:
5 کشور زیبا و تماشایی جهان برای رفتن به سفر
۲- moai، ایسلند شرقی

مجسمه moai - مجسمه های معروف در جهان

این مجسمه های استثنایی توسط مردم رپا نویی که از سالهای ۱۲۵۰ تا ۱۵۰۰ توسط سنگ ساخته شده است. تقریبا تمام moai ها دارای سری هستند که ارتفاع آن در حدود سه هشتم از ارتفاع مجسمه است. بلند ترین moai ساخته شده، Paro نامیده می‌شود که تقریبا ۱۰ متر ارتفاع و ۷۵ تن وزن داشت. سنگین ترین moai کوتاه ترین آن‌ها است که نزدیک به ۸۶ تن وزن دارد. همچنین یک مجسمه نیمه کاره نیز در میان این مجسمه ها وجود دارد که اگر تکمیل شود، حدود ۲۱ متر ارتفاع و حدود ۲۷۰ تن وزن دارد.

۱-مجسمه داود، فلورانس، ایتالیا
مجسمه داود - مجسمه های معروف در جهان

مجسمه داود یک شاهکار از مجسمه سازی در دوره رنسانس و بین سالهای ۱۵۰۱ و ۱۵۰۴ است که توسط مجسمه ساز معروف ایتالیایی میکل آنژ ساخته شده است. این مجسمه که از جنس سنگ مرمر است ۵.۱۷ متر ارتفاع دارد، نشان دهنده یکی از قهرمانان کتاب مقدس یعنی داود است. این مجسمه از سال ۱۸۷۳ در گالری Accademia در فلورانس ایتالیا واقع شده است.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است