با ما ارتباط برقرار کن

ورزش

۵ ورزشکار معروف که مدال المپیک خود را از دست دادند!

منتشر شده

روی

پدیده دوپینگ از جمله معضلات امروز ورزش جهان است که هر از چندگاهی باعث به وجود آمدن رسوایی‌های گسترده‌ای در جهان ورزش شده است.

در اینجا قصد داریم تعدادی از ورزشکاران معروفی که به دلیل دوپینگ مدال المپیکی خود را از دست دادند معرفی کنیم.

۵- هانس گونار لیجینوال (Hans Gunnar Liginoval)

این ورزشکار سوئدی به نوعی اولین مورد مثبت دوپینگ پس از تشکل کمیته بین‌المللی دوپینگ در سال ۱۹۶۷ میلادی بوده است. هانس که در رشته ۵ گانه «دوندگی در شرایط سخت، سوارکاری، تیراندازی، شنا و شمشیر بازی»  فعالیت داشت، در المپیک سال ۱۹۶۴ در شهر توکیو به مقام سوم دست پیدا کرد.

 

هانس گونار لیجینوال ورزشکار دونده دوپینگ

 

در سال ۱۹۶۸ و در جریان بازی‌های المپیک در مکزیکو سیتی این ورزشکار به همراه تیم سوئد در رشته ۵ گانه شرکت کرد و با وجود این که اعضای این تیم موفق شدند تا در این ۵ رشته مدال‌های مختلفی را کسب کنند اما در نهایت مدال‌های تمام اعضای این تیم پس گرفته شد.

در آزمایشات به عمل آماده از «لیجینوال» مشخص شد که وی الکل مصرف کرده است. این مسئله باعث شد تا خود وی علاوه بر از دست دادن مدال محروم شود و سایرین نیز تنها مدال خود را از دست دادند.

 

۴- ماریان جونز (Marion jones)

ماریان جونز یک زن دونده آمریکایی است که به دلیل دوپینگ در مسابقات المپیک مدال خود را از دست داد. او از ابتدای دهه ۹۰ و در سنین جوانی در مسابقات مختلفی در سطح مدارس و دانشگاه‌های آمریکا شرکت کرد. سپس در طول سال‌های بعد توانست در مسابقات جهانی شرکت کند و در مسابقاتی از جمله اسپانیا و کره جنوبی مدال‌های طلا و نقره را کسب نماید.

 

جریان دوپینگ ماریان جونز دونده آمریکایی

 

اما در سال ۲۰۰۰ و در جریان المپیک سیدنی بود که او سقوط کرد. در این زمان بود که همسر وی «سی جی هانتر»   که یک پرتاب‌گر وزنه است اعتراف کرد که ماریان و خود او در جریان بازی‌های سال ۲۰۰۰ از ماده ممنوعه ”steroids” استفاده می‌کردند. این مسئله باعث شد تا تمامی مدال‌های وی ضبط شده و او محروم شود. ماریان به خاطر این رسوایی دیگر به میادین ورزشی بازنگشت.

پیشنهاد مطالعه:
5 بازی خاطره‌انگیز استقلال و پرسپولیس در دهه 90

 

۳- آرا آبراهامیان (Ara Abrahamian)

آرا آبراهامیان یک کشتی‌گیر ارمنی‌الاصل است که با پیراهن تیم ملی کشتی فرنگی سوئد به میدان رفت. او از سن ۸ سالگی تمرین کشتی را در کشور ارمنستان آغاز کرد و در مسابقات زیادی در کشورش مقام اول را کسب کرد.

 

دوپینگ آرا آبراهامیان کشتی‌گیر ارمنی‌

 

در سال ۱۹۹۴ وی به کشور سوئد مهاجرت کرد و با پیراهن تیم ملی این کشور به مسابقات جهانی رفت. در طول مسابقات المپیک سال ۲۰۰۰ در سیدنی وی مکانی بهتر از ششم را به دست نیاورد. ولی در سال ۲۰۰۱ میلادی توانست تا یک مدال طلا از مسابقات جهانی یونان را به دست آورد.

مدال طلای بعدی خود را در مسابقات جهانی سال ۲۰۰۲ در روسیه به دست آورد. پس از آن و قبل از مسابقات یونان تمامی مدال‌های او نقره و برنز بود. در مسابقات المپیک ۲۰۰۸ چین آرا آبراهامیان موفق شد مقام سوم را کسب کند.

نکته جالب این است که او دوپینگی نبود اما به او به همراه مربی خود به داوری اعتراض کردند. این اعتراض مورد پذیرش واقع نشد و او در زمان مراسم اهدای مدال، نشان برنز خود را از گردن درآورده و بر روی سکو قرار داد و بدون مدال سکو را ترک کرد. او و مربی خود به دلیل این اقدام دو سال محروم شدند. این محرومیت یک سال بعد برداشته شد.

 

۲- آلین بکستر (Alin Baxter)

آلین بکستر یک ورزشکار اسکی‌باز بریتانیایی است که متاسفانه جزو ورزشکاران دوپینگی در جهان قرار گرفت. آلین در کشور  اسکاتلند زندگی می کند. او در سال ۱۹۹۱ و درحالی‌ که تنها ۱۶ سال سن داشت برای عضویت در تیم اسکی آلپاین انگلستان انتخاب شد.

پیشنهاد مطالعه:
5 باشگاه برتر فوتبال در جهان را می شناسید؟

 

دوپینگ آلین بکستر ورزشکار اسکی‌باز بریتانیایی

 

آلین بکستر با اینکه سن کمی داشت توانست در تیم اسکی انگلستان پیش رود و جایگاه خود را تثبیت کند. در سال ۲۰۰۲ و در جریان رقابت‌های المپیک زمستانی سالت‌لیک‌سیتی او توانست برای اولین بار بریتانیا را صاحب یک مدال در این رشته کند و جایگاه سوم را برای خودش ثبت کرد.

او پس از بازگشت به کشورش با خبری از طرف کمیته ملی المپیک روبه‌رو شد که بر اساس آن نمونه آزمایش دوپینگ او مثبت بوده و حاوی ماده ”methamphetamine” بوده است. او مجبور شد که مدال خود را بازگرداند.

وی در تلاش برای اثبات بی گناهی خود اعلام کرد که در زمان حضور در آمریکا از یک داروی مسکن استنشاقی استفاده کرده است که ظاهراً حاوی این ماده بوده است. او اعلام کرده است که از وجود این ماده در مدل آمریکایی بی‌اطلاع بوده است. نهایتاً این ادعا پذیرفته شد و وی تنها ۳ ماه از ورزش حرفه‌ای منع شد.

 

۱- جیم تورپ (Jim Thorpe)

یکی از موارد عجیب در لیست جیم تورپ است که پرتاب‌گر و دونده آمریکایی می باشد. او در مسابقات المپیک سال ۱۹۱۲ در سوئد در رشته‌های پرتاب دیسک، ۵ گانه استقامت و پرش طول شرکت کرد. جیم در ۵ گانه مورد نظر مدال طلا را کسب کرد.

 

جریان دوپینگ جیم تورپ پرتاب‌گر و دونده آمریکایی

 

بعد از اتمام مسابقات در سال ۱۹۱۳ قوانینی تصویب شد که بر اساس آن افرادی که سابقه ورزش حرفه‌ای داشته و یا معلم ورزش بودند و یا از ورزش پولی به دست می‌آوردند نمی‌توانند در مسبقات شرکت‌کنند. این مسئله باعث شد تا مدال‌های تعداد زیادی از ورزشکاران از جمله تورپ که در لیگ سال ۱۹۱۰ – ۱۹۰۹ در رشته بیسبال بازی کرده بود گرفته شود.

منبع: ajibtarin

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است