با ما ارتباط برقرار کن

پنجگانه‌های ایران

۵ راز عجیب درباره عدد هفت در آیین‌ و اقوام گوناگون

منتشر شده

روی

5 راز عجیب درباره عدد هفت در آیین‌ و اقوام گوناگون

از دیرباز تاکنون عدد ۷ یکی از جادوگرترین و مقدس‌ترین عدد در بین ادیان جهان هستی قرار دارد که در متون مذهبی به عنوان یک عدد خاص از آن نامبرده می شود. اما چرا؟ راز عدد هفت چیست؟

فیثاغورث می گوید: “تمام جهان هستی براساس اعداد ساخته و پرداخته شده است” درباره عدد ۷ کتب و مقالات زیادی توسط نویسندگان بزرگ نوشته و ترجمه شده است که از جمله می توان به کتاب “شگفتی‌های عدد هفت” از محسن آشتیانی، کتاب “اسرار و رموز اعداد و حروف” از احمدآقا شریف، کتاب “بررسی جایگاه عدد هفت در ادب فارسی” از آمنه حسن زاده اشاره نمود.

تا حالا اسمی از عجایب هفت‌گانه را حتما شنیده اید. از جمله رازهای عدد ۷ عبارتند از: آفرینش جهان در هفت روز، ۷ بار چرخیدن به دور کعبه، هفته ۷ روز دارد، هفت گناه کبیره مسیحیت، ۷ طبقه بهشت و جهنم، طبقات هفتگانه آسمان در اسلام، هفت خوان رستم در شاهنامه، هفت در ریاضیات، هفت مرحله در زندگی انسان و ….

۵- عدد هفت در نجوم

عدد هفت در نجوم

عدد هفت پس از کشف سیارات هفتگانه به نجوم وارد شد. صور فلکی خوشه پروین یا ثریا به عنوان “هفت ستاره” خوانده می شود. در علم نجوم بر این باورند که دوره هر سیاره هفت هزار سال است و پس از اتمام این ادوار قیامت فرا می رسد.

کیمیاگران هم در این زمینه هفت فلز اصلی جهان هستی را به هر یک از سیاره های هفتگانه نسبت داده اند که فلز طلا را به آفتاب، نقره به ماه، ارزیر به مشتری، مس به زهره، سرب به زحل، آهن به مریخ و جیوه به عطارد.

۴- عدد هفت در بناهای باستانی جهان

عدد هفت در بناهای باستانی جهان

در بناهای تاریخی و ادیان قدیم از این عدد مقدس در ساخت و سازها استفاده می شده است. باغ های معلق بابل منسوب به “بخت النصر” خود نمونه ای از عجایب هفتگانه می باشد که در هفت طبقه ساخته شده است. معابد کلده و آشور طوری طراحی شده که گویی هفت سکو را که یکی از دیگری کوچک تر است بر روی هم گذاشته اند و هر طبقه آن را به یکی از سیارات منظومه شمسی نسبت داده اند و به رنگ همان سیاره نیز رنگ آمیزی شده است.

پیشنهاد مطالعه:
5 آداب و رسوم چهارشنبه سوری در ایران باستان

یکی از بناهای تاریخی معروف آرامگاه کوروش است که به صورت ۷ طبقه ساخته اند و در تاریخ هرودتس نیز به آن اشاره شده است. در هگمتانه پادشاه ماد نیز کوشکی با هفت حصار را ساخت که به ترتیب هر دیوار از دیوار پیشین خود بلندتر بود و هر کنگره دارای رنگ خاصی بود. کنگره های نخستین دیوار بیرون به رنگ سفید، دومی سیاه، سومی سرخ، چهارمی آبی، پنجمی نارنجی، ششمی نقره‌ای و هفتمی طلایی بود که در بابل به عنوان “علامت سیارات سبعه” آن را می شناختند.

۳- عدد هفت در عرفان و تصوف

 

عدد هفت در عرفان و تصوف

عدد هفت نیز در ادیان عرفانی و تصوف نیز وجود دارد و همچنان ماندگار است. از عدد ۷ به طور عام در آثار عرفا و اطوار سبعه نزد صوفیان به نام های طبع، نفس، قلب، روح، سر، خفی و اخفی در شرح مثنوی مشاهده می شود.

به عنوان مثال در هفت وادی سلوک: شیخ عطار نیشابوری نیز در منطق الطیر هفت وادی سلوک برای رسیدن به حقیقت که عبارتند از: طلب، عشق، معرفت، استغنا، توحید، فقر، حیرت و فنا را برشمرده که مولوی آنها را “هفت شهر عشق” خوانده است.

۲- عدد هفت در کتب آسمانی

عدد هفت در کتب آسمانی

در قرآن کریم کتاب آسمانی ما مسلمانان سوره مبارکه حمد که اولین سوره قرآن کریم است هفت آیه دارد. عدد هفت چندین بار در قسمت های مختلف این کتاب مقدس اشاره شده است. بارها در آیه های مختلف قرآن جمله های هفت آسمان و هفت زمین را شنیده اید. واژه “سبع” ۲۰ بار و واژه “سبعه” نیز ۴ بار به کار رفته که در مجموع ۲۴ بار عدد هفت در موضوعات مختلف استفاده شده است.

در انجیل، یوحنای لاهوتی به هفت کلیسا در مکاشفات خود اشاره کرده است. در انجیل متی درباره هفت روح پلید سخن می گوید که کاتولیک‌ها به هفت مناسک، هفت گناه اصلی، هفت فرامیر توبه، هفت اندوه، هفت شادی و هفت افتخار معتقد هستند. در کتاب مقدس تورات نیز عدد ۷ چندین بار تکرار شده است. در “سفر پیدایش” نوشته شده است که خداوند جهان را در ۶ روز آفرید و در روز هفتم آرام گرفت و آن روز را مبارک و تقدس خواند.

پیشنهاد مطالعه:
5 نظریه احمقانه در مورد تغییرات اقلیمی انسان ها

همچنین در متون کهن قدیمی مانند اوستا جهان به هفت اقلیم تقسیم می شود که در گات ها “هپته بومی” یا “هفت بوم” می گفتند و در بخش های دیگر اوستا نام آن “هپتوکر شوره” یا “هفت کشور” نام برده شده است.

۱- عدد هفت در سفره هفت سین

عدد هفت در سفره هفت سین

یکی از مشهورترین مراسم باشکوه و سنت بسیار کهن ایرانیان مراسم جشن نوروز و آراستن هفت سین است. تقدس عدد هفت را به معنی آیین مهر یا میترا در ایران باستان می نامند و به همین دلیل هفت نماد از عناصر مختلف را بر سر سفره نوروزی می گذارند. از ویژگی های اصلی برای انتخاب این عناصر برای سفره هفت سین عبارتند از: ۱- پارسی بودن نام آنها است که نام های عربی و بیگانه جایی بر خوان نوروزی ندارد. ۲- نام شان با حرف “سین” آغاز می شود. ۳- ریشه گیاهی داشته باشند. ۴- قابل خوردن باشند. ۵- نام آنها ترکیبی نباشد مانند سبزی پلو یا سیر ترشی و ….

اگر می خواهید طبق سنت و چهارچوب، سفره هفت سین امسال خود را بچینید، با هم سین های هفت سین سفره نوروزی سال ۱۳۹۷ را می شماریم که نوید بخش سال جدید هستند.

سیر: نمادی از اهورا مزدا – سبزه: نمادی از پیوند انسان و طبیعت یا فصل رویشی نو – سیب: نماد سلامتی و عشق – سنجد: نماد سنجیده عمل کردن – سرکه: نماد تسلیم و رضاست – سمنو: نماد قدرت و سمبل خیر و برکت – سماق: نماد صبر و بردباری.

بیایید با ایمان به ارزش های خود زندگی خود را از نو در سال جدید بسازیم. فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران و یگانه یادگار جمشید جم بر همه ایرانیان پاک پندار، راست گفتار و نیک کردار خجسته باد.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است