با ما ارتباط برقرار کن

پنجگانه‌های ایران

۵ سنت جذاب که فقط ایرانی‌ها درک خواهند کرد

منتشر شده

روی

در حالی که برخی از سنت‌های اصلی در ایران امروز با استقبال فراوانی مواجه می‌شوند، از پارس‌های باستانی و زرتشتیان به جا مانده‌اند، اما برخی دیگر ماهیت پیچیده شخصیت امروز ایران را نشان می دهند. به عنوان مثال این که آنها معتقدند پریدن از آتش موجب رفع بدشانسی برای افراد است.

در اینجا ۵ سنت قدیمی که فقط در ایران به آن ها عمل می شود را خواهیم دید:

۵- سنت آب و قرآن قبل از سفر

هنگامی که یک دوست یا اعضای خانواده برای رفتن به سفر آماده می‌شوند، خانواده‌های ایرانی یک سینی تهیه می‌کنند، که قرآن و یک کاسه آب در آن است. فرد مسافر برای امنیت و در سایه قرآن بودن در طول سفر قرآن را می‌بوسد و سه بار از زیر آن رد می شود.

هنگام خروج از خانه نیز آب موجود در کاسه به پشت مسافر ریخته می شود، به امید آن که سفر امن و بی خطری داشته باشد و به زودی از سفر بازگردد.

۴- سیزده بدر

در روز سیزدهم نوروز، ایرانی‌ها باید بیرون بیایند. در حقیقت، آن‌ها این کار را برای فرار از بخت بد انجام می‌دهند. پارک‌ها پر می‌شود از خانواده‌هایی که بازی بدمینتون را انجام می دهند یا با بشقاب پرنده‌های اسباب‌بازی، بازی می‌کنند. کباب درست کردن، پختن آش و البته نوشیدن مقدار زیادی چای از برنامه‌های این روز به یادماندنی است. در حالی که زوج‌ها سبزه‌های سفره هفت سین خود را در طبیعت رها می‌کنند، دختران مجرد با امید یافتن همسر در سال بعد، به گره زدن این سبزه‌ها اقدام می کنند.

۳- سفره هفت سین

چند هفته پیش از نوروز، ایرانیان شروع به تهیه سفره‌ای به نام «هفت سین» می کنند. هفت اقلام گیاهی که همه آنها در زبان فارسی با حرف «س» آغاز می شوند، روی یک سفره قرار می‌گیرند، هر کدام از این اقلام نماد عشق، زیبایی، سلامتی، ثروت، صبر ، تولد دوباره و حکمت هستند.

پیشنهاد مطالعه:
5 راز عجیب درباره عدد هفت در آیین‌ و اقوام گوناگون

مهمترین مورد مسلما سبزه است. سبزه از دانه‌های عدس یا گندم رشد می‌کند و برای جذب انرژی منفی انباشته شده در خانه استفاده می شود. تخم مرغ‌های رنگی، شمع‌ها، گل‌سنبل، ماهی‌قرمز، شیرینی و دیوان حافظ نیز سایر مواردی است که معمولا در سفره هفت سین قرار می گیرد. خانواده ها در آخرین دقایقی که به نوروز و لحظه تحویل سال ختم می‌شود به دور این سفره نشسته و برای سال نو دعا می‌کنند.

۲- حاجی فیروز

در هفته‌های پیش از نوروز، شخصیت نوستالژیک به نام حاجی فیروز در شهر ظاهر می شود. حاجی فیروز معمولا یک لباس قرمز دارد و صورتش نیز با زغال سیاه شده است. او با تمبک در دست، در اطراف شهر می چرخد و آواز می‌خواند و شادی را برای مردم به ارمغان می آورد.

پیشنهاد مطالعه:
۵ وبسایت ایرانی با بزرگترین جامعه کاربر اینترنت (بر اساس الکسا، اسفند 96)

گفته شده است که در زمان‌های قدیم، کاهنان زرتشتی حاجی فیروز را برای انتشار نوروز در میان مردم می‌فرستادند. از آنجایی که او به مردم کمک کرد تا لوازم‌های قدیمی خود را بسوزانند تا بتوانند لوازم نو جایگزین آن کنند، چهره او از دود سیاه شده است. این روزها حاجی فیروز همچنان تلاش می‌کند که سال نو و شادی را برای مردم به ارمغان بیاورد.

۱- عید نوروز

نوروز توسط مردمی از ادیان و فرهنگ‌های مختلف در سراسر ایران جشن گرفته می‌شود. برخی از اولین ریشه‌های این جشنواره در زرتشتیان به چشم می‌خورد، که یکی از پرطرفدارترین روزها در تقویم زرتشتی است. بازگشت بهار به معنای معنوی عالی بود، نشان دهنده پیروزی خیر بر بد و لذت بردن به جای غم و اندوه شناخته می‌شود، که در طول ماه‌های سرد توسط روح زمستان به زیرزمین رانده می شد.

در روز نوروز، خانواده‌های ایرانی به بازدید از اعضای خانواده و دوستان می روند و به یکدیگر هدیه می‌دهند. طیف گسترده‌ای از نمایش‌ها و سنت‌های فرهنگی نیز برگزار می‌شود. خانواده‌ها در نوروز یک وعده غذایی نمادین دارند که اغلب شامل سبزی پلو با ماهی است.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است