با ما ارتباط برقرار کن

کتاب و ادبیات

۵ کاندیدای بهترین نویسندگان ایرانی کدام اند؟

منتشر شده

روی

5 رمان نویس برتر ایرانی

رمان بدون شک یکی از جذاب ترین نوع های ادبی روزگار ماست. با توجه به خاصیت روایت گونه آن نویسندگان بسیار زیادی در این شاخه از ادبیات فعالیت می کنند. شاید بهترین تعریف رمان را ویلیام هزلیت، منتقد و مقاله‌نویس انگلیسی در قرن نوزدهم، ارائه کرده است: رمان، داستانی است که براساس تقلیدی نزدیک به واقعیت، از انسان و عادتها و حالات آن نوشته می شود و به نحوی شالوده جامعه را در خود تصویر و منعکس می‌کند.

در دوران معاصر ما نویسندگان رمان مشهوری همچون جلال آل احمد، صادق هدایت، محمود دولت آبادی، سیمین دانشور و بزرگ علوی زیسته اند. ما در این مقاله با ۵ نویسنده رمانی که این روزها با قلم خود خوانندگان این بخش مهم از ادبیات ما را مجذوب خود کرده اند، آشنا می شویم:

۵. عباس معروفی

عباس معروفی در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۶ در تهران به دنیا آمد. عباس معروفی دوران دبیرستان خود را در دبیرستان مروی گذراند و پس از آن در رشته ادبیات دراماتیک فارغ التحصیل شد. عباس معروفی در حوزه های نمایش نامه نویسی، رمان نویسی، شعر، نشر و روزنامه نگاری فعالیت داشته است. نخستین اثر او که به شهرتش در نویسندگی رمان انجامید رمان سمفونی مردگان بود. از دیگر آثار معروف عباس معروفی می توان به سال بلوا، پیکر فرهاد، فریدون سه پسر داشت و تماما مخصوص اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه:
5 کتاب ممنوعه و نایاب در قرن 21 که دیگر چاپ نمی شوند!

5 نویسنده رمان پرطرفدار ایرانی - عباس معروفی

۴. رضا امیرخانی

رضا امیرخانی متولد سال ۱۳۵۲ در تهران است. وی از منتقدان ادبی و نویسندگان رمان مشهور این روزها به شمار می آید. او دوران دبیرستان را در دبیرستان علامه حلی (استعدادهای درخشان تهران) گذراند و پس از آن موفق به اخذ مدرک مهندسی مکانیک در دانشگاه صنعتی شریف شد. او در رمان های خود انتقاداتی صریح و گاهی اوقات ضمنی را نسبت به سیاست های مسئولان دولتی ابراز داشته است. اولین رمان رضا امیرخانی به نام ارمیا رمانی سیاسی بود که در سال ۱۳۷۴ منتشر شد. از دیگر کتاب های مشهور رضا امیرخانی می توان به من او، ازبه، ناصر ارمنی، داستان سیستان و نفحات نفت اشاره کرد. آخرین رمان رضا امیرخانی به نام ر ه ش در زمستان ۱۳۹۶ و توسط نشر افق به چاپ رسید. از نکات جالب این رمان می توان به تسکیل صف چندصدمتری برای تهیه این کتاب در نخستین روز توزیع عمومی آن اشاره کرد.

5 نویسنده رمان پرطرفدار ایرانی - رضا امیرخانی

۳. فهمیه رحیمی

فهیمه رحیمی در خرداد سال ۱۳۳۱ چشم به جهان گشود. او مدتی در یک حوزه علمیه به تحصیل دروس دینی پرداخت. بعد از آن با مهاجرت به کرج به عضویت حلقه ادبی پروین اعتصامی درآمد. اولین رمان فهیمه رحیمی با نام بازگشت خوشبختی در سال ۱۳۶۹ منتشر شد. بعد از آن فهیمه رحیمی ۲۲ رمان دیگر نیز منتشر کرد. او با داشتن ۷ کتاب  در میان پر فروش ترین کتابهای پس از انقلاب از این حیث رکورددار است. از دیگر آثار فهیمه رحیمی می توان به ابلیس کوچک، اتوبوس، آریانا، اشک ستاره و پاییز را فراموش کن اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه:
5 رمان مشهور عباس معروفی

5 نویسنده رمان پرطرفدار ایرانی - فهیمه رحیمی

۲. اسماعیل فصیح

اسماعیل فصیح در تاریخ دوم اسفندماه ۱۳۱۳ در تهران به دنیا آمد. او نخستین مدرک خود را در شهر بوزمن مانتانا آمریکا و رشته شیمی گرفت.چندسال بعد و پس از بازگشت از سانفرانسیسکو مدرک ادبیات انگلیسی خود را از دانشگاه میزولا مونتانا گرفت. اولین رمان اسماعیل فصیح با عنوان شراب خام در سال ۱۳۴۷ و در انتشارات فرانکلین منتشر شد. از دیگر آثار فصیح می توان به رمان دل کور، زمستان ۶۲، داستان جاوید، درد سیاوش و طشت خون اشاره کرد.

5 نویسنده رمان پرطرفدار ایرانی - اسماعیل فصیح

  1. مرتضی مؤدب پور

مرتضی مؤدب پور در سال ۱۳۳۷ در تهران به دنیا آمد. او فعالیت ادبی خود را در سال ۱۳۷۸ با چاپ کتاب پریچهر آغاز کرد. عمده شهرت مؤدب پور به دلیل رمان‌های عاشقانه ای است که توسط او به چاپ رسیده است. از مهمترین آثار مؤدب پور می‌توان به یاسمین، یلدا، رکسانا، چند روز ابری، پس کوچه‌های سکوت و نخل‌های مردابی اشاره کرد.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است