با ما ارتباط برقرار کن

کتاب و ادبیات

۵ کتاب ممنوعه و نایاب در قرن ۲۱ که دیگر چاپ نمی شوند!

منتشر شده

روی

کتابهای ممنوعه و نایاب قرن 21

به نظرتان چرا خواندن یک کتاب ممنوع می شود؟ کسانی که به محتوای یک کتاب اعتراض می کنند و  مانع چاپ شدن یک کتاب می شوند و باعث می شوند که آن کتاب از لیست کتاب فروشی یا حتی قفسه های کتابخانه برداشته شوند جریان چیست؟ کدام کتاب ها در قرن ۲۱ ممنوع شده اند؟

رمان “کشتن مرغ مقلد” یا به عبارتی “کشتن مرغ مینا” (To Kill a Mocking) و “داغ ننگ” (The Scarlet Letter) نمونه‌هایی از کتاب‌های ممنوعه هستند که به ترتیب در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۸۵۰ منتشر شد. در یک دوره زمانی این کتاب‌ها جزء عضو جدانشدنی آموزش بود با این حال برخی از کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که آسیب و ضرر این کتاب‌ها بیشتر از نفعشان است.

به سختی می‌توان باور کرد که این کتاب‌ها هنوز در فرهنگ فعلی جهان ممنوع هستند. متاسفانه تاکنون این گونه سانسور عقاید را رها نکرده‌ایم. باهم به لیست کتاب‌های ممنوعه، غیر مجاز و یا نهی شده در قرن بیست و یکم نگاهی بیندازیم.

۵- رمان عشق بعداً می‌آید (Love Comes Later)

 

رمان عشق بعداً می‌آید

 

رمان “عشق بعداً می‌آید” (Love Comes Later) اثر موهانالاکشمیر راجاکومار، استاد انگلیسی در دانشگاه قطر، در سال ۲۰۱۵ در خارج از قطر منتشر شد اما دولت قطر چاپ و توزیع آن را در کشور قطر ممنوع کرد.

این رمان داستان زندگی مردی قطری است که بعد از مرگ همسر اولش با دختر عمویش نامزد کرده است. آنها خیلی به هم علاقمند بودند، با این حال می‌خواستند به سنت پایبند بمانند. این کشمکش یکی از درگیری‌های کلیدی در کتاب است.

در این داستان مرد، زنی را که نامزدش نبوده، می‌بوسد. بسیاری از مردم علت ممنوعیت کتاب را همین موضوع می‌دانستند با این وجود دولت نتوانست دلیل دیگری برای تصمیم و حکم خود ارائه دهد.

راجا کومار بازبینی و تجدید نظر در مورد بخش های مشکل‌ساز کتاب را پیشنهاد کرد اما از سوی دولت قطر پاسخی دریافت نکرد.

۴- رمان رمز داوینچی (The Da Vinci Code)

 

رمان رمز داوینچی

 

رمان دن براون در سال ۲۰۰۳، با عنوان رمز داوینچی (The Da Vinci Code) تقریباً ۸۰ میلیون نسخه در سراسر جهان فروخته شده و در زمره بهترین و پرفروش ترین کتاب طبقه بندی شده است. اگرچه محبوبیت این کتاب مانع از انتقادات شدید وارد بر آن از سوی سازمان‌های مذهبی متعدد نشد. در واقع مرکز اطلاعات کاتولیک (CIC) در لبنان این کتاب را ۵ ماه پس از انتشار آن ممنوع کرد.

پیشنهاد مطالعه:
5 تکنیک ساده و کاربردی در مدیریت زمان

رمز داوینچی (The Da Vinci Code) به دنبال نماد پردازی و رمز نگاری سعی بر فاش نمودن و باز نمودن اسرار باستانی داشت. در این رمان، تاریخ مذهبی جایگزین معرفی شد. به عنوان مثال، عیسی مسیح با مریم مجدلیه (Mary Magdalene) ازدواج می‌کند و از او صاحب فرزند می‌شود.

CIC با نشر یک بیانیه اعلام کرد بیان این مطلب که عیسی مسیح رابطه جنسی داشته “اهانت به مسیحیت” است. به همین علت علی رغم محبوبیت رمان در لبنان، آن را ممنوع کردند.

۳- رمان داخل رودخانه (Into The River)

 

رمان داخل رودخانه

 

بسیاری از رمان‌های بزرگ‌سالان امروزی سعی دارند مسائلی را به تصویر بکشد که خوانندگان با آن مواجه هستند، مانند قلدری، وابستگی، بلوغ. این موضوع مشخصا یکی از دلایل شهرت و محبوبیت کتاب بود اما بسیاری از این موضوعات نیز می‌تواند بحث برانگیز باشد.

رمان داخل رودخانه (Into The River) اثر تد دوان داستان پسر نوجوان، مائوری است که با تغییر ناگهانی از زندگی روستایی آرام خود به حضور در مدرسه در شهر مواجه می‌شود. این کتاب تمام تجارب پسر – خوب، بد، بینابین – را توصیف کرده که در بین این تجارب مصرف مواد مخدر و روابط جنسی نیز دیده می‌شود.

این صحنه‌ها باعث شد فمیلی فرست، گروه لابی‌گر محافظه‌کار به کتاب اعتراض کنند. هیئت بررسی فیلم و ادبیات نیوزیلند به سرعت مسئله را پیگیری و محدودیت‌هایی را بر این کتاب اعمال کردند. دو سال بعد کتاب مجدداً دوبار طبقه بندی شد و هر بار گروه سنی مناسب این مجموعه را تغییر دادند. تمام محدودیت‌ها در سال ۲۰۱۵ لغو شد.

۲- رمان پنجاه طیف سه گانه (Fifty Shades Trilogy)

 

رمان پنجاه طیف سه گانه

 

تعداد کمی از کتاب هایی که اخیرا منتشر شده به اندازه کتاب پنجاه طیف سه گانه (Fifty Shades Trilogy) اثر ای ال جیمز، اختلاف نظر ایجاد کرده است. اولین کتاب در مجموعه رمان‌های عاشقانه شهوانی که بیش از یک میلیون نسخه کاغذی آن در یازده هفته به فروش رسید و رکورد ۳۶ هفته‌ی رمان رمز داوینچی را زد.

پنجاه طیف گری (Fifty Shades Trilogy) بر روی ارتباط بین یک دانشجوی جوان و یک کارآفرین ثروتمند تمرکز دارد. این رمان حاوی تصویر سازی صحنه‌های بی‌پرده روابط جنسی و مجموعه گرایش‌های رفتاری BDSM (نوعی از تمایلات در روابط جنسی که در آن شرکای جنسی با توافق، رابطه خود را بر اساس ارباب و بردگی شکل می دهند) یا عناصر مبادله قدرت است. به جز جوامع (BDSM) بی دی اس ام بسیاری از گروه‌های محافظه‌کار نیز در خصوص تاثیر محتوای رمان بر نوجوانان و بزرگ‌سالان، با این کتاب مشکل پیدا کردند.
بسیاری از کتابخانه‌های عمومی و دانشگاهی از افزودن کتاب به موجودی کتابخانه امتناع کرده و آن را هرزه‌نگاری پنداشتند. کلیه کشورها مانند مالزی کل این مجموعه و همچنین فیلم‌های برگرفته از رمان را ممنوع اعلام کرده و آن را “تهدیدی برای اخلاق” دانست.

۱- کتابچه راهنمای خودکشی آسان (The Peaceful Pill Handbook)

 

پیشنهاد مطالعه:
5 جمله معروف و ناب از ترسناک ترین قاتلان زنجیره ای جهان!

 

این کتاب با سیاست، س*ک*س (رابطه جنسی) و اسرار دولتی سر و کاری ندارد. بلکه در مورد خودکشی صحبت کرده به ویژه این کتاب جزئیات نحوه انتخاب بهترین روش برای خودکشی را بیان کرده و تعدادی از روش‌های موجود از جمله مصرف بیش از حد مواد مخدر و انسولین را مورد بحث قرار داده است.
در بسیاری از کشورها، خودکشی و کمک به خودکشی هر دو غیر قانونی می‌باشد. اما فلیپ نیچک نویسنده کتاب استدلال می‌کند که هر کسی حق زندگی خود را دارد، از جمله انتخاب زمان پایان دادن به زندگی خود.
و تا آنجا پیش رفت که یک بخش در مورد نحوه مصرف داروی نمبوتال، آرامبخش بسیار قوی، در خانه و چگونگی تهیه آن به نیت مرگ آسان (خودکشی آرام) به کتاب اضافه کند.
دولت استرالیا به دلیل مخاطبان بالقوه کتاب قوانینی اتخاذ کرد. به این ترتیب، دولت فروش و توزیع کتابچه راهنمای خودکشی آسان (The Peaceful Pill Handbook) را در هر جای کشور جرم اعلام کرد. نیچک این کتاب را برای کمک به بیماران مبتلا به سرطان در نظر گرفته بود. اما سایر گروه‌های در معرض خطر، مانند مبتلایان به افسردگی بالینی نیز به این کتاب دسترسی داشتند و این کتاب، اطلاعاتی در مورد راهکارهای ساده و بدون درد اقدام به خودکشی به آن‌ها می‌داد.

نظرشما در مورد کتاب های ممنوعه قرن ۲۱ چیست؟ شما هم موافق هستید که یکسری از کتاب ها در جهان باید جمع شوند و در دست افراد دیگر قرار نگیرد؟ اگر شما کتاب های ممنوعه دیگری را میشناسید حتما معرفی کنید و در بخش نظرات سایت top5 با ما و مخاطبان در میان بگذارید.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است