با ما ارتباط برقرار کن

کتاب و ادبیات

۵ رمان خواندنی از رضا امیرخانی

منتشر شده

روی

رضا امیرخانی

رضا امیرخانی بدون شک یکی از پرطرفدارترین نویسندگان رمان در عصر ماست. او در ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. دوران دبیرستان خود را در دبیرستان استعدادهای درخشان علامه حلی گذراند و در سال ۱۳۷۰ با قبولی در رشته مهندسی مکانیک وارد دانشگاه شریف شد.

داستان علاقه او به ادبیات در شب های شعر انقلاب اسلامی دبیرستان  علامه حلی آغاز شد و از اواخر دوران دبیرستان رضا امیرخانی نوشتن را به صورت رسمی آغاز کرد. حاصل این علاقه و تلاش چاپ اولین رمان او با عنوان  ارمیا در ۲۲ سالگی بود.

از مهمترین ویژگی نوشته های رضا امیرخانی می توان به نقدهای سیاسی او اشاره کرد که باعث شده است همواره آثار او تحسین موافقان و نقد مخالفان بسیاری را به همراه داشته باشد. در ادامه با ۵ اثر پرطرفدار و جذاب از رضا امیرخانی بیشتر آشنا می شویم:

۵- ارمیا

رمان ارمیا

ارمیا نخستین اثر رضا امیرخانی بود که در سال ۱۳۷۴ به چاپ رسید. ارمیا داستان پسر جوانی است که در تهران و در رشته مهندسی عمران در حال تحصیل است. ارمیا تنها پسر خانواده است و تهران را برای حضور در جنگ ترک می کند و در جنگ اتفاقات هیجان انگیزی را تجربه می کند.

ارمیا تاکنون به زبان های اردو، عربی و ترکی استانبولی ترجمه شده است. از جمله افتخارات ارمیا می توان به «کتاب برگزیده بیست سال ادبیات دفاع مقدس»، «تقدیر شده در دومین دوره کتاب سال دفاع مقدس»، «تقدیر شده در اولین دوره جشنواره فرهنگی و هنری مهر» اشاره کرد.

رضا امیرخانی درباره این رمان گفته است:

« هیچ وقت سعی نکردم نویسنده شوم. وقتی شروع کردم به نوشتن ارمیا  هنوز فرق بین داستان کوتاه و رمان و داستان بلند را نمی‌دانستم. به زحمت فرق شعر و داستان را می‌دانستم. اما احساس می‌کردم باید این قصه را نوشت. فقط چنین فشاری بود. فکر می‌کنم محتوا بیشتر به ما فشار آورد. به نظر من “چگونه نوشتن” کاری است که آدم به مرور زمان حتما یاد می‌گیرد. اما “چه نوشتن” سوال اصلی است. همیشه از “چه نوشتن” است که یک نویسنده کم می‌آورد…»

۴- من او

رمان من او

من او دومین اثر نام آشنای رضا امیرخانی است که در سال ۱۳۷۸ به چاپ رسید. من او داستان زندگی عاشقانه شخصی به نام علی فتاح است که قصد دارد تا با مهتاب که دختر خدمتکار خانوادگیشان به شمار می رود ازدواج کند. او در این راه از نصایح درویشی بهره می گیرد.

در این داستان دو راوی وجود دارند. راوی اول خود رضا امیرخانی و راوی دوم قهرمان اصلی داستان، علی فلاح است که ماجراهای زندگی او را از تولد تا مرگ روایت می کنند. این کتاب به زبان‌های اندونزیایی و روسی ترجمه شده است.

۳- نفحات نفت

رمان نفحات نفت

نفحات نفت که به معنی بوهای خوش نفت است، کتابی است که توسط رضا امیرخانی در سال ۱۳۸۹ به چاپ رسید. موضوع اصلی این کتاب نقد مدیریت و فرهنگ نفتی است. این کتاب به دلیل نثر خاص و نوع انتقادش به مدیران دولتی، منتقدان زیادی داشته است و حتی در مرحله چاپ نیز تا مدت ها به دنبال دریافت مجوز ممیزی از وزارت ارشاد بود.

رضا امیرخانی در پایان این کتاب می نویسد:

خانواده‌ای هست مفلوک. کار پدر بدان جا کشیده است که مجبور است طلای مادر را بفروشد تا نان سفره ی فرزندان فراهم آورد و البته بیش از آن را نیز خرج خود کند…. به پدر چه خواهید گفت؟ بیکار؟ مفلس؟ معتاد؟ هر چه خواستید بگویید اما بدانید از چنین مردی بایستی نا امید بود. اگر کسی به فکر نجات چنین خانواده‌ای باشد، تنها به فرزندان جوان امید خواهد بست.

مادر یعنی وطن. طلا یعنی نفت. پدر یعنی دولت… این ملک پدرانی داشته است که برای حکومت، نه طلای مادر که خود مادر را نیز فروخته‌اند! در چنین خانواده‌ای تنها مایه‌ی نجات، همت فرزندان است… از پدر کاری بر نمی‌آید…

۲-  قیدار

قیدار داستان زندگی مردی به همین نام در شهر تهران است. قیدار صاحب یک گاراژ ماشین‌های سنگین است و مرام و مسلک پهلوانی در او به چشم می خورد. از مهمترین ویژگی های قیدار سخاوت اوست. فضای داستان کتاب در دهه پنجاه و قبل از انقلاب اسلامی اتفاق می افتد. کتاب قیدار ۹ فصل دارد که هر فصل آن به روایت بخشی از زندگانی این پهلوان می پردازد. رضا امیرخانی در صفحه آخر این کتاب از فلسفه نوشتن آن می گوید:

« این کتاب نوشته نشد تا نامی از قیدار باقی بماند…که خوشا گمنامان!

نوشته شد تا اگر روزی در خیابان بودید و راه مرفتید و گرفتار پنطی و نامرد شدید، امیدتان ناامید شد، بعد یک هو پیش پای تان پیکانی یا بنزی ترمز زد و مردی چارشانه با موهای جوگندمی پیاده شد…

نوشته شد تا اگر روزی در بیابان، بنزین تمام کرده بودید و امیدتان ناامید شده بود، بعد جیپ شه بازی یا هامر اچ دویی ایستاد و از سمت شاگرد، زنی شلنگ و چارلیتری داد دست تان تا از باکش بنزین بکشید…

نوشته شد تا اگر روزی در هر گوشه ای از این عالم، مردی دیدید که دوان دوان یا لنگان لنگان، از دور دست…

تمام قد از جا بلند شوید و دست به سینه بگذارید…تا در افق دور شود…با گام هایی که هرکدام به قاعده یک آسمان است… »

۱- ر ه ش

رمان ر ه ش

ر ه ش آخرین اثر رضا امیرخانی است. ر ه ش هم به معنای رهیدن و هم بر عکس واژه شهر است. داستان “ر ه ش” از دید زن معماری به نام لیا روایت می شود.

لیا و همسرش هر دو معمار هستند. رضا امیرخانی این رمان را رمانی معمارانه می داند. او از مخالفین توسعه شهری به سبک تهران است و معتقد است که سایر کلان شهرهای ایران نباید مانند تهران می شدند و آنهایی که در این خطر هستند نباید مثل آن بشوند. او در این باره می نویسد:

« من برای تهران راه‌حلی ندارم اما می‌توانم فکر کنم که مشهد، شیراز و اصفهان نباید مثل تهران می‌شدند که شدند و می‌دانم شهری مثل کاشان نباید قطعا مثل تهران شود و در حال تبدیل شدن است. »

پیشنهاد مطالعه:
۵ رمان عاشقانه برتر از مرتضی مؤدب پور

اگر شما هم از طرفداران رمان‌های نویسنده خوب کشورمان رضا امیرخانی هستید، سایر رمان‌های خوب او را در زیر این پست برای مخاطبان تاپ فایو معرفی کنید.

۶ دیدگاه

1 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است