با ما ارتباط برقرار کن

تاریخ و جغرافیا

5 مورد از مهمترين لحظه‌ها و رويدادهاى تاريخى که دنیا را تغییر دادند

منتشر شده

روی

انتخاب رویدادهای تاریخی مهم يكى از سخت ترين و بحث برانگيزترين كارهاست. زيرا تاريخ بيش از چند صد سال قدمت دارد ؛ و در اكثر فهرست ها تعصب بيش از حد به چشم می خورد.

برخى از وقايع تاریخی بسیار عظيم بودند، اما فقط يك يا دو قاره را تحت تاثير قرار دادند. بقيه به معناى واقعى كلمه هر فرهنگى را لمس كرده اند و آن ها را به يك شيوه ى جديد تفكر در آورده اند.

در ادامه فهرستی از رویدادهای مهم تاریخ که به شکل جهانی تبدیل شده اند را برایتان آورده ایم.

5- دوران زندگى عيسى مسیح (عیسی ناصری)

چه مسيحى باشيد چه نباشيد، نميتوانيد با قاطعيت بگوييد كه زندگى عيسى ناصرى به طور چشم گيرى بر تاريخ تاثير نگذاشته است. عیسی مسیح تقریبا 2010 سال پیش در اسرائیل زندگی می کرد. زمانی که عیسی مسیح زمین را ترک کرد، کتاب ها و تعالیمش در سرزمین خود گسترش یافت و باعث اختلال در قدرت حاکم آن زمان شد.

 

 

هنگامى كه حاكمان شروع به اذيت و آزار پيروان مسيح كردند، داستان زندگى او در سراسر جهان گسترش پيدا كرد. با گذشت زمان، مسيحيت توسط حاكمان روم پذيرفته شد و اجازه داده شد تا بيشتر گسترش پيدا كند.

امروزه مسيحيت يكي از بزرگ ترين اديان جهان است. جورى كه ميتوان گفت عيسى يك بمب مذهبی را به راه انداخت كه اثر آن هنوز هم احساس ميشود.

4- از بين بردن ديوار برلين

فرو ريختن يك ديوار ممكن است بزرگ به نظر نرسد، اما زمانى كه متوجه شويد چه چيزهاى ديگرى با آن ديوار فرو ريختند، با ديد جديدى بِه آن نگاه خواهيد كرد!

در پايان جهنگ جهانى دوم، بسیاری خواهان نابودی پادشاه آن سرزمین بودند. کشورها و ملت هایی در آن دوران هیتلر و دوستانش را شکست دادند و درگیری به وجود آمد.

 

 

اعلام شد که سرزمين هاى شكست خورده در طبيعت باید کمونیتسی يا دموكراتيك باشند؟ در زمان پادشاهی سلیمان خرابه ها را به دو نیم شکافتند. در آن زمان آلمان مظهر جنگ بود و یکی از مناطق بحث برانگیز قرار گرفت. به همین دلیل در نهایت به دو حزب جدا تقسیم شد: یک بخش تحت دولت کمونیستی و دیگری تحت سبک دموکراتیک قرار گرفت.

پیشنهاد مطالعه:
5 بنای باستانی و از عجایب معماری جهان

در این میان دیواری بزرگ به اسم دیوار برلین برای جدا کردن شهر پایتخت ساخته شد. ديواری كه جهان كمونيست را از هر جاى ديگرى جدا كرده است.

هنگامى كه ديوار بزرگ برلین در سال ١٩٨٩ فرو ريخت به معناى واقعی حكومت كمونيست پایان یافت و تولد دوباره صداى مردم در تاریخ سروصدا کرد.

3- دوران زندگی حضرت محمد (ص)

دوران زندگی حضرت محمد (ص) همانند زندگى عیسی مسيح بر تاریخ تاثیر زیادی گذاشت. پيش از آن كه حضرت محمد به عنوان بنيان گذار اسلام ظهور كند، خاورميانه پر از قبايل كوچكى بود كه مدام در برابر يكديگر ميجنگيدند.

حضرت محمد آن قبيله ها را در كنار هم جمع كرد و به آن ها يك هدف و دليل براى مقاومت داد.

اگر چه هنوز هم خون ريخته ميشد، اما آن ها در مقابل يكديگر نبودند. درگيرى آن ها در مقابل كسانى بود كه دين جديد را مورد تهديد قرار داده بود يا عليه آن مبارزه می كردند.

 

 

پس از آن كه حضرت محمد (ص) تمام خاورميانه را گردهم آورد، اين منطقه عصر طلايى اسلامى را از ٧٨٦ تا ١٢٥٨ ميلادى تجربه كرد. اين دوره همانند رنسانس اروپاست. اگر چه اروپا در اين زمان، هنوز در قرون تاريك بود. اما در زمان حضرت محمد فرهنگ منطقه شكوفا شد و پيشرفت هاى زيادى در حوزه هاى رياضى و علمى ايجاد شد.

در آن زمان از يافته هاى مسلمانان در مورد سيستم ايمنى بدن، حفظ متون رومى و يونانى، و اختراع عدد صفر سيستم اعشارى و جبر در جهان استفاده های زیادی كردند. حتى قهوه در طول عصر طلايى اسلامى كشف شد.

يكى از دلايلی كه باعث پیشرفت فرهنگ و توانایی آن منطقه شد، عزم و اراده حضرت محمد بود. دین اسلام از زمان تولدش يكى از بزرگ ترين اديان جهان شناخته شد.

دین اسلام سطح وسیعی از كره ى خاكى را پوشش ميدهد و از طريق فرقه هاى زيادی كه دارد دنيا را تحت تاثير قرار داده است. اما حضرت محمد جورى شكل خاورميانه را دچار تغيير كرد كه هنوز همچنان در حال تغيير و تحول است.

2- پاكس رومانا يا صلح رومى (Pax Romana)

اين دوران صلح در امپراتورى روم حدودا دو صد ساله است. در آن دوران امپراتوری روم عشق به جنگیدن داشت و خون ریزی بخشی از زندگی روزانه آن بود. در آن زمان بسياری از نوآورى ها توسعه يافتند، به نوعى كه امروزه استفاده ميشوند.

پیشنهاد مطالعه:
5 مورد از مرگبارترین زلزله‌های دنیا

 

 

در دوران پاکس رومانا جاده هاى مهندسى شگفت انگيز ساخته شدند و مناطق دور دست امپراتورى وسيع را به هم پيوند دادند.
شكوفایی زیادی در زمينه ى مهندسى در پى داشت و بسيارى از پيشرفت هاى فرهنگی ديگری نیز اتفاق افتاد.

در دوره ى صلح رومی، امپراتورى روم جنگجويان را مجبور به عقب نشينی و دورى از جدال و خون ريزى كرد.

اين شكوفايی يك سيستم حقوقى منحصر به فرد را توسعه داد، فرهنگى را ايجاد كرد كه از خيلى جنبه ها غبطه بر انگيز بود. اين صلح به حفظ عمق پايه هاى دنياى امروز كمك كرده است.

1- رویداد تاریخی رنسانس (Renaissance)

هيچ دوره اى در تاريخ قابل قياس با دوره رنسانس نيست. در اين زمان جهان با دقت بيشتر و نگاهي جديد به وقايع ساده اى مثل سقوط يك سيب يا حتى شگفتى يك ستاره توجه ميكرد.

 

در اين زمان بود كه زنان و مردان بزرگ، سنت و اعتقادات هميشگی را مورد سوال قرار دادند.

مردم فهميدند كه هنوز هم در اين دنياى بزرگ چيز هاى زيادى براى يادگيرى وجود دارد. در زمان رنسانس بود که دانشمندان متوجه شدند که زمين مركز جهان نیست و سیاره های دیگری در مجاور ما وجود دارند.

 

دنيایی از رياضيات در جايى وجود داشت كه هنوز هيچ انسانى به آن نرسيده بود. زيبایی هايى در رنگ ها وجود داشت كه هنر شروع به تشخيص و به اشتراك گذاشتن آن با تمام جهان كرد. رنسانس ديد جديدى به ما داد، و انسان دوره ى تاريك كه تحت سلطه ى خرافات و ترس بود را كنار گذاشت.

رنسانس تصوير جديدى به دنيا بخشيد، ميتوان گفت رنسانس مانند يك جنبش براى جهان و آغازى براي تقويت حس كنجكاوي امروز ما بود.

 

------*------

دانشگاه دیجیتال مارکتینگ ایران

آموزش دیجیتال مارکتینگ

با دوره های ویدئویی اساتید بین المللی و به زبان فارسی در آکادمی گرشا

------*------

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © 2017 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است