با ما ارتباط برقرار کن

کسب و کار و شرکتها

۵ اختراع برتری که زنان در جهان ثبت کرده اند!

منتشر شده

روی

زنان مخترع در جهان

در اواخر قرن بیستم تنها ده درصد از مردم، از اختراع زنان باخبر بودند. وقتی که شما لیستی از مشهورترین اختراعات چند قرن گذشته را بررسی کنید زنان کمی به عنوان مخترعین این اختراعات دیده می­‌شوند. البته این بدان معنا نیست که زنان نبوغ و خلاقیت نداشتند. بلکه زنان تنها در کسب اعتبار برای ایده­‌های خود موانع زیادی بر سر راه داشتند.

مثلا در مورد “سیبیلا مسترز” بانویی که در آمریکا زندگی می­کرد، او توانست ذرت را به وعده غذایی جدیدی تبدیل کند. او برای ثبت کار جدیدی که انجام داده بود به انگلستان رفت اما قوانین در آن زمان تصریح کرده بودند که زنان نمی‌توانند مالکیت چیزی را داشته باشند، که شامل مالکیت­‌های معنوی مانند ثبت اختراع نیز بود. چنین مالکیت­‌هایی متعلق به پدر یا شوهر زن بود.

در سال ۱۷۱۵، یک ثبت اختراع برای محصول سیبیلا صادر شد، اما به نام شوهرش توماس ثبت گردید. چنین قوانین مالکیتی مانع بسیاری از زنان در چندین قرن پیش برای اخذ مجوز اختراعات مختلف بود.

از طرفی دیگر زنان به ندرت امکان دریافت آموزش فنی داشتند که به آنها کمک می کرد تا یک ایده هوشمندانه را به یک محصول واقعی تبدیل کنند. گاهی بسیاری از زنان در هنگام کمک گرفتن از مردان برای تحقق ایده‌­هایشان با تمسخر و پیش‌­قضاوت مواجه می‌­شدند.

و یا برخی از زنان ایده‌­هایی که زندگی در خانه‌هایشان را بهتر می­‌کرد به ذهن‌شان می‌­رسید که آن­ها را در حد و اندازه اختراع نمی­‌دیدند.

“مری کیس” اولین زن آمریکایی بود که اختراعش را به نام خودش ثبت کرد. در سال ۱۸۰۹ او یک راه جدید را در بافتن نی و کاه برای درست کردن کلاه‌هایی که برای انگلستان جدید از نظر اقتصادی به صرفه بود اختراع کرد.

“مری کیس” با دریافت این قطعه کاغذ که نامش بر آن ثبت شده بود، راه را برای دیگر مخترعان زن برای اعتماد به ایده‌های خود باز کرد. در این مقاله به چند مورد از زنانی که اختراعاتی با نام خود ثبت کرده‌­اند اشاره می‌­شود.

۵- کوکی­ شکلاتی

شکی نیست که بسیاری از دستور آشپزی­‌های گرانبها از طریق اختراع­‌های اتفاقی در آشپزخانه به وجود آمده است. اما ما باید به کوکی شکلاتی که یکی از ماندگارترین و خوشمزه‌ترین این دستورالعمل‌­ها است اشاره کنیم.

 

کوکی شکلاتی

 

“روت وایکفیلد” قبل از خرید یک خانه مسکونی قدیمی در خارج از بوستون با شوهرش به عنوان یک مدرس آشپزی و کارشناس تغذیه کار می­‌کردند. به طور معمول، خانه‌های عوارضی مکان­‌هایی بودند که مسافران خسته عوارض راه خود را در آنجا پرداخت می‌کردند، غذاهای فوری می‌­خوردند و به اسب­‌های خود غذا می‌­دادند.

ویکفیلد و همسرش خانه عوارضی را به یک هتل رستوران تبدیل کردند. یک روز در سال ۱۹۳۰ ویکفیلد، کوکی­‌های کره‌­ای برای مهمانان خود درست می‌­کرد. در این دستور پخت، شکلات آب شده لحاظ شده بود که ویکفیلد آن را تمام کرده بود.

بنابراین او شکلات نستل را قطعه قطعه کرد و به امید این که شکلات­‌ها در هنگام پخت ذوب شوند آن­ها را در نقاط مختلف کوکی فرو کرد. برخلاف تصورش شکلات شکل خود را حفظ کرد و کوکی شکلاتی اختراع شد.

پیشنهاد مطالعه:
5 راز خصوصی و روابط عاشقانه سلنا گومز خواننده مشهور!

مسئولان نستل متوجه شدند که فروش شکلات­‌هایشان در گوشه‌­ای از ماساچوست توسط خانم ویکفیلد زیاد شده است و پس از ملاقات با او از اختراع کوکی شکلاتی که بین مسافران شهرت بسیاری پیدا کرده بود مطلع شدند.

به پیشنهاد خانم ویکفیلد آن­ها خطوطی را روی شکلات­‌ها ایجاد کردند که خورد کردن آن­ها را آسان‌تر می‌­کرد. طرز تهیه کوکی شکلاتی ویکفیلد بر روی پشت بسته شکلات­‌ها چاپ می‌­شد و در عوض روت ویکفیلد شکلات مجانی دریافت کرد.

۴- کامپایلر و زبان رایانه‌­ای کوبول (COBOL)

هنگامی که در مورد پیشرفت­‌ها در زمینه رایانه (کامپیوتر) فکر می‌کنیم نام مردانی مانند “چارلز بابیگ”، “آلن تورینگ” و “بیل گیتس” به ذهن ما می‌­رسد. اما دریاسالار ” ادمیرال گریس موری هاپر” استحقاق تحسین شدن در زمینه صنعت رایانه‌ای را دارد.

 

کامپایلر و زبان رایانه‌­ای کوبول (COBOL)

 

دریاسالار هاپر در سال ۱۹۴۳ به ارتش پیوست و در دانشگاه هاروارد مستقر شد و در آنجا کار بر روی رایانه هاروارد مارک I آی بی ام (IBM)، اولین کامپیوتر بزرگ در ایالات متحده، آغاز کرد.

او سومین فردی بود که این رایانه را برنامه‌ریزی کرد و کتابی در مورد نحوه استفاده از آن نوشت که مسیر را برای کسانی که به دنبال استفاده از آن بودند روشن می­‌کرد.

در دهه ۱۹۵۰، دریاسالار هاپر کامپایلر را اختراع کرد که دستورات انگلیسی را به کدهای کامپیوتری ترجمه می‌کرد. این دستگاه به برنامه نویسان این امکان را می‌­داد که کد­ها را به راحتی و با اشتباهات کمتری ایجاد کنند.

دومین کامپایلرهاپر، Flow-Matic، برای برنامه‌های II و UNIVAC I مورد استفاده قرار گرفت که اولین کامپیوترهای موجود در بازار بودند. دریاسالار هاپر همچنین به توسعه زبان مشترک تجاری (COBOL)، یکی از اولین زبان‌های برنامه نویسی رایانه­‌ای، نظارت داشت. هاپر جوایز متعددی را برای کار خود دریافت کرد از جمله اینکه نام او را بر یک کشتی جنگی ایالات متحده نهادند.

۳- پاکت‌هایی با سطح مقطع مربعی

“مارگارت نایت” کیسه کاغذی را اختراع نکرد، اما کیسه­‌های کاغذی اولیه برای حمل کالاها مناسب نبودند. آنها بیشتر شبیه پاکت نامه بودند و راهی برای استفاده از آن­ها در فروشگاه‌ها به عنوان پاکت خرید نبود.

 

پاکت کاغذی

 

نایت متوجه شد که کیسه کاغذی باید دارای یک سطح مقطع مربعی باشد وقتی وزن کالاها روی سطح مقطع توزیع شود، کیسه‌ها می‌توانند چیزهای بیشتری را حمل کنند. در سال ۱۸۷۰، او یک ماشین چوبی درست کرد که می‌توانست کیسه‌های کاغذی با سطح مقطع مربعی تولید کند.

در حالی که او بر روی یک نمونه اولیه از دستگاه برای ثبت اختراع کار می‌کرد، متوجه شد که طراحی او توسط یک مرد به نام “چارلز آنان”، که چند ماه پیش ماشین چوبی او را دیده بود، به سرقت رفته است.

او شکایتی برای سرقت اختراع علیه “آنان” ترتیب داد، زیرا “آنان” ادعا کرده بود که امکان ندارد یک زن بتواند چنین دستگاه پیچیده‌­ای را بسازد.” نایت” نوشته­‌ها و طرح­‌های خود را برای اثبات ادعایش ارائه کرد و در سال ۱۸۷۱ حق ثبت اختراع را برای این دستگاه دریافت نمود.

“نایت” اختراعات دیگری نیز داشت در سن ۱۲ سالگی، نایت یک وسیله توقف حرکتی ساخته بود که به صورت خودکار ماشین‌های صنعتی را وقتی که چیزی در آن­ها گیر افتاده بود متوقف می‌کرد و مانع خسارت‌های زیاد می‌شد. گفته شده که  “نایت” بیش از ۲۰ اختراع ثبت کرده است.

۲- ماشین ظرفشویی

ممکن است فکر کنید که اولین ماشین ظرفشویی توسط فردی که سال‌ها شستشو ظرف­‌ها را انجام داده اختراع شده است. اما در واقع “ژوزفین کاکرین” که حق ثبت اختراع برای اولین ماشین ظرفشویی را دریافت کرد، زمان زیادی را صرف شستشو ظروف نمی­‌کرد.

پیشنهاد مطالعه:
5 فیلم معناگرا که ذهن شما را آشفته خواهد کرد

 

ماشین ظرفشویی

 

انگیزه واقعی او برای این اختراع بعد از شکستن یک ظرف چینی عتیقه توسط خدمت کارانش شکل گرفت. او شخصی با موقعیت بالای اجتماعی و خوش‌گذران بود که بعد از مرگ همسرش در سال ۱۸۸۳ بدهی‌های زیادی برای او به جا ماند.

به جای فروش اشیای گران‌قیمت تصمیم گرفت که ماشین ظرفشویی اختراع کند. ماشین او توسط فشار قوی آب که با استفاده از سیم‌های قفسه ظروف با فشار به ظر‌ف‌­ها پاشیده می‌شد ظرف­‌ها را می‌­شست و در سال ۱۸۸۶ این اختراع را ثبت کرد.

او بر این باور بود که اختراع ماشین به سختی ترویج آن در جامعه نبود. در ابتدا او به دنبال فروش اختراع خود به رستوران­‌ها و هتل‌ها بود، زیرا معتقد بود که این ماشین می­‌تواند به جای ده­‌ها نفر کار کند. با این وجود بیشتر زنان این دستگاه را به خانه‌­ها خود آوردند و استفاده از آن را رواج دادند.

۱- برف پاک کن اتومبیل

“ماری آندرسن” در سپیده دم قرن بیستم برای اولین بار به نیویورک رفت. در آن زمان نیویورک با ظاهر کنونی‌اش بسیار تفاوت داشت. در آن ایام خبری از اتومبیل­‌های فراوانی که در ترافیک گیر کرده‌­اند نبود.

 

برف پاک کن اتومبیل

 

ماشین‌­ها در آن زمان که او سفرش را آغاز کرد بسیار متفاوت بودند. اما این زن از آلباما وسیله‌ای را اختراع کرد که تاکنون نیز یکی از ابزار استاندارد اتومبیل­‌ها محسوب می­‌شود.

در یک روز برفی او سوار یک قطار شهری شد، او متوجه شد که راننده مجبور است هر چند دقیقه یک بار ترامو را متوقف کند تا برف را از پنجره جلویش پاک کند. در آن زمان تمام رانندگان مجبور بودند این کار را انجام دهند.

برف و باران چیزهایی بود که رانندگان مجبور بودند با آن­ها دست و پنجه نرم کنند، زیرا دید راننده را مختل می­‌کرد. وقتی که “ماری” به خانه بازگشت یک نوارلاستیکی باریک را بر روی یک تیغه بلند و باریک نصب کرد و به یک دسته که به داخل اتومبیل منتقل می‌­شد متصل کرد.

هنگام رانندگی تنها لازم بود که راننده دسته را به بیرون هل دهد و برف و باران را از روی شیشه پاک کند. “اندرسون” حق ثبت اختراع دستگاه خود را در سال ۱۹۰۳ دریافت کرد و تنها ۱۰ سال بعد ماشین هزاران آمریکایی مجهز به اختراع او بود.

نظرتون در مورد بانوان مخترع چی بود؟ آیا فکرش را می کردید که این وسایل توسط بانوان جهان مخترع شده باشد. خوشحال می شویم نظرات خود را با ما و کاربران سایت تاپ فایو در میان بگذارید.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است