با ما ارتباط برقرار کن

تاریخ و جغرافیا

۵ نوع اسکناس دلار آمریکا از گذشته تا امروز

منتشر شده

روی

اسکناس 1000 دلاری - یک میلیون دلاری

دلار آمریکا به عنوان واحد پول تجارت بین الملل و یکی از ارزشمندترین واحدهای پولی جهان تاریخچه جالبی را پشت خود دارد و کنجکاوی در مورد انواع اسکناس های دلار یکی از موضوعاتی‌ست که در نهایت به یک سوال ختم می شود: آیا اسکناس ۱۰۰۰ دلاری یا اسکناس یک میلیون دلاری وجود دارد؟!

تاریخ دلار آمریکا به قبل از ایالات‌ متحده برمی‌گردد. این جریان مربوط به زمان جنگ انقلاب آمریکا است که تمامی ۱۳ مستعمره پول واحدی را به صندوق جنگ علیه بریتانیا فرستادند. دلار کنونی اولین حاصل جنگ غیر نظامی بود. چندین ارز دیگر قبل، در طی جنگ و بعد از آن معرفی شد و برخی حتی در کنار دلار کنونی هم حضور داشتند.

جالب‌ توجه است که در حال حاضر دلار آمریکا دارای برخی واحدهای پولی است که به‌ ندرت دیده و یا حتی شنیده می‌شود. آیا درباره اسکناس ۱۰۰ هزار دلاری شنیده‌اید؟ ما در اینجا پنج اسکناس دلار قدیمی و رایج ایالات‌ متحده را به شما معرفی می‌کنیم. برخی از آن‌ها همچنان قانونی بوده و استفاده می شوند اگر چه دیگر چاپ نمی‌شوند!

۵- اسکناس ۱۰۰۰ دلاری

اسکناس 1000 دلاری - یک میلیون دلاری

هزار دلاری یکی از کمیاب‌ترین اسکناس‌های قانونی آمریکاست. چاپ این اسکناس از سال ۱۹۴۶ متوقف شد، اما هنوز بانک‌ها آن را می‌پذیرند. آن‌ها می‌خواهند این پول از چرخه خارج شود، اما مردم ترجیح می‌دهند آن را نگه‌ دارند زیرا کمیاب بودن این اسکناس‌ها موجب شده ارزش آن بیش از مبلغ ظاهری‌اش شود.

این اسکناس توسط دولت فدرال ایلات متحده در طول جنگ غیرنظامی چاپ شد و از آن برای خرید مهمات جنگ استفاده می‌شد. بعد از جنگ از آن برای معاملات سنگین، مانند انتقالات بین‌بانکی استفاده می‌شد و تا سال ۱۹۶۹ در گردش بود. ریچارد نیکسون، رئیس‌ جمهور آمریکا، برای جلوگیری از پول‌شویی دستور داد تمام اسکناس‌های با مبلغ بالا جمع‌آوری شود.

۴- اسکناس ده هزار دلاری ۱۰۰۰۰$

اسکناس 1000 دلاری - یک میلیون دلاری
ده هزار دلاری با ارزش‌ترین اسکناس قانونی چاپ‌ شده در آمریکاست. برخلاف صد هزار دلاری برای استفاده روزمره طراحی‌ شده بود و همانند اسکناس ۱۰۰۰ دلاری در سال ۱۹۶۹ از چرخه خارج شد. این اسکناس برای معاملات بزرگ مانند انتقالات بین‌ بانکی استفاده می‌شد و برای استفاده عموم نبود.

پیشنهاد مطالعه:
5 درس تاریخی ناشناخته از قرن بیستم

در حال حاضر به‌ صورت تخمینی کمتر از ۳۵۰ عدد از این اسکناس در گردش است. این اسکناس‌ها می‌توانند بین ۳۰۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰۰ دلار به فروش برسند.

۳- دو عقاب (Treasury Notes)

انواع اسکناس دلار
دو عقاب یک سکه طلای ۲۰ دلاری بین سال‌های ۱۹۰۷ و ۱۹۳۲ بود. در سال ۱۹۳۳، هنگامی‌ که فرانکلین روزولت حق مالکیت طلا را از شهروندان آمریکایی گرفت، این پول از گردش خارج شد. ۴۴۵۳۰۰ سکه طلا جمع‌آوری و در سال ۱۹۳۷ ذوب‌ شده و به شمش تبدیل شدند.

با این‌ حال بعضی از سکه‌ها ذوب نشدند و از ضرابخانه امریکا خارج شدند. یک صندوق‌دار به نام مک کالن حدود ۲۰ عدد از آن‌ها را جابه‌جا کرده بود و کسی متوجه تغییر وزن آن‌ها نشده بود.

۲- نت‌های خزانه‌داری (Treasury Notes)

انواع اسکناس دلار
نت‌های خزانه‌ داری(اوراق قرضه) که نت‌های سکه نیز نامیده می‌شود مجموعه‌ای از ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۱۰۰۰ دلاری بودند که بین سال‌های ۱۸۹۰ و ۱۸۹۱ در ایالات‌ متحده صادر شدند.

پیشنهاد مطالعه:
5 مورد از مهمترين لحظه‌ها و رويدادهاى تاريخى که دنیا را تغییر دادند

آن‌ها پس از تصویب قانون مناقصه حقوقی در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۱۸۹۰ صادر شدند که به وزیر خزانه‌داری اجازه می‌داد نت‌ها را به‌ عنوان پرداختی برای شمشیر نقره خریداری‌ شده از خزانه‌داری چاپ کند. چاپ ۵۰۰ دلاری هم پیشنهاد شد اما اجرایی نشد و تنها چند نمونه از آن چاپ شد.

اسکناس‌های چاپ‌ شده در سال ۱۸۹۰ و ۱۸۹۱ مشابه به نظر می‌رسند اما تفاوت‌هایی برای تشخیص آن‌ها وجود دارد. اسکناس‌های ۱۸۹۰ کمیاب‌تر و گران‌تر هستند.

۱- سنت آلومینیومی ۱۹۷۴ (Aluminum Cent)

انواع اسکناس دلار

در سال ۱۹۷۳ مس بسیار گران بود، به همین دلیل ضرابخانه ایالت متحده به دنبال فلزی جایگزین برای ساخت سکه بود. پس از آزمایش‌های گسترده آلومینیوم انتخاب شد.

در سال ۱۹۷۴، ضرابخانه فیلادلفیا (Philadelphia) تقریباً یک و نیم میلیون سکه آلومینیوم زد و نمونه آن‌ها را در میان اعضای کنگره به اشتراک گذاشتند. کنگره به دلایل متعددی آن‌ها را نپذیرفت، از جمله این‌ که نماینده‌ای ادعا کرد سکه‌های آلومینیومی با ماشین‌های آن‌ها کار نمی‌کنند.

این سکه‌ها توسط ضرابخانه ایلات متحده ذوب شدند اما حداقل ۱۵ عدد از آن‌ها باقی ماندند. این سکه‌ها نمونه‌هایی بودند که اعضای کنگره آن‌ها را پس ندادند.

در صورتی به تاریخچه اسکناس دلار علاقه دارید ویکی پدیای انگلیسی اطلاعات کاملی در این باره منتشر کرده است: اینجا 


اگر شما یک اسکناس ۱۰۰۰ دلاری یا یک میلیون دلاری داشتید چه می کردید؟!

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است