با ما ارتباط برقرار کن

تاریخ و جغرافیا

۵ مکان از سردترین نقاط جهان که زندگی در آنها جریان دارد

منتشر شده

روی

زندگی در سردترین نقاط جهان

با شروع فصل سرما و اولین سرماهای زمستان شعله های بخاری ها مرتفع تر میشن و سروکله لباس های بافت و ضخیم پیدا میشه. مخصوصا افراد سرمایی تمهیدات خاصی برای فصل سرما دارن، مثل انواع شال و کلاه گرم، جوراب های ضخیم و گاهی حتی پشمی!!

اکثر موارد برای مقابله با سرما این موارد ضروری هستن و باید بر اساس تاریخ و جغرافیا و شرایط محل زندگی و نوع آب و هوا پوشش مناسب رو انتخاب کنیم تا از سرما در امان باشیم. البته حتما شما هم افرادی رو دیدین که تو برف با پیراهن نخی معمولی احساس سرما نمی کنن و خیلی راحت تو برف قدم میزنن.

شاید برفی که تو تهران یا بیشتر شهرهای ایران میباره هوا رو اونقدر سرد نمیکنه که این افراد مجاب به پوشیدن پالتو بشن و هرگز دمای هوا تو این محیط ها به این حد نمیرسه. ولی کم نیستن جاهایی که با شنیدن دمای هواشون مغز به صورت اتوماتیک پیغام سرما رو صادر میکنه و این قانون تون افراد خیلی گرمایی که دربارشون گفتیم هم صدق میکنه.

اینجا ۵ تا شهر رو براتون نام میبریم که سردترین هوا رو دارن و به قول معروف زمستون برای اونها بس ناجوانمردانه سرد است!! ولی با این وجود زندگی تو این شهرها جریان داره و سرما به یکی از پتانسیل های جذب سرمایه و گردشگر براشون تبدیل شده!

۵- دودینکا، کراسنویارسک کرای، روسیه

روسیه یکی از کشورهای حاضر در قطب شمال و منطقه سیبری است و شهر دودینکا یکی از شمالی ترین شهرهای روسیه است که در محدوده ی سیبری قرار دارد و تحت تاثیر آب و هوای قطبی قرار دارد. میانگین هوای ماه فوریه در دودینکا منفی ۳۳ درجه سانتی گراد است. بیشترین دمای زمستان در این شهر هم حدود منفی ۲۴ درجه سانتی گراد است.

شاید برای شما جالب باشد که این شهر دارای ۲۰.۰۰۰ شهروند است و در اکثر موارد این افراد به زندگی روزمره خود ادامه می دهند و با این اعداد منفی دما سازگاری دارند. یکی از مواردی که شهر دچار مشکل شد وقتی بود که دمای هوای منفی ۴۰ درجه باعث ترکیدگی لوله های زیر خیابان ها و ایجاد اختلال در شهر شد که منجر به یخ زدن کامل همه خیابان ها شد.

شاید دلیل زندگی این افراد در چنین جای سردی برایتان عجیب باشد، بد نیست بدانید که این شهر یکی از اصلی ترین مسیرهای حمل ذغال ستگ برداشت شده از معادن منطقه سیبری از طریق راه آهن و کشتی از طریق رودخانه ینیسی است. از سال ۱۹۹۶ خط اصلی انتقال گاز هم از این شهر عبور کرد که باعث افزایش اهمیت این شهر شد. این شهر دارای یک بندر بزرگ و فرودگاه نیز است.

پیشنهاد مطالعه:
5 جت جنگی که خواب را از چشم دشمن می‌گیرند!

به دلیل داشتن مناطق هموار کاملا منجمد، این شهر یکی از اصلی ترین مکان های برگزاری مسابقات ورزشی مانند اسکیت روی یخ، یخنوردی یا هاکی روی یخ است که در سال های اخیر میزبان مسابقات جهانی این رشته ها بوده است.

 

دودینکا، کراسنویارسک کرای، روسیه

 

۴- هاربین (Harbin )، هیلونگجیانگ، چین

شهر هاربین مرکز استان هیلونگجیانگ است که میانگین دمای زمستان در آن منفی ۸ تا منفی ۲۴ درجه است. وجود برف و یخ ویژگی همیشگی زمستان های این شهر است که تمام ۱۰ میلیون نفر جمعیت آن به این سرما عادت کرده اند و زندگی خود را مطابق با آن پیش میبرند.

و نه تنها این سرما باعث اختلال در شهر نمی شود بلکه باعث رونق بیشتر آن می شود تا جاییکه هر ساله جشنواره بین المللی برف و یخ هاربین است که باعث حضور توریست های زیادی از مناطق مختلف جهان در این شهر می شود.

این جشنواره در سال ۲۰۱۷ باعث جذب ۱۸ میلیون گردشگر از سراسر جهان شد که ۴.۴ بیلیون دلار سود مالی برای اهالی این شهر داشت. شاید برای شما عجیب باشد که چطور ممکن است تحمل این سرما جذاب باشد، اما دیدن تصاویر زیر شما را هم راغب می کند که در خیابان های پوشیده شده از برف و یخ این شهر رویایی قدم بزنید.

همچنین این شهر دارای جزیره ای به نام سان(Sun) است که مرکز مجسمه های برفی و یخی است. در این جشنواره ساختمان هایی ساخته شده از بلوک های یخی وجود دارد که می تواند زندگی اسکیمویی را برایتان شبیه سازی کند. علاوه بر همه اینها برنامه های شبانه زیبایی در شهر اجرا می شود که از انعکاس نورهای رنگارنگ در سازه های برفی و یخی به همراه بازی های سرگرم کننده زمستانی تشکیل شده است.

 

هاربین (Harbin )، هیلونگجیانگ، چین

 

۳-وینیپگ (Winnipeg) ، مانیتوبا، کانادا

این شهر مرکز استان مانیتوبا است که سردترین شهر آمریکای شمالی لغب گرفته است. این شهر حدود ۷۱۵.۰۰۰ ساکن به صورت دائم است که در سرمای زمستانی منفی ۲۰ تا منفی ۲۲ درجه سانتی گراد به زندگی روزمره خود ادامه می دهند. این دمای میانگین است و جالب است بدانید دمای هوا در وینیپگ دارای رکورد منفی ۴۹ درجه سانتی گراد هم هست.

این شهر در محل اتصال دو رودخانه بزرگ به نام رودخانه سرخ شمالی و اسنیبون ( Assiniboine) قرار دارد. سرمای این منطقه به حفظ آثار تاریخی و استخوانهای انسانهای ماقبل تاریخ بسیار کمک کرده است و بقایای بدست آمده نشان می دهد.

این منطقه یکی از مراکز اصلی شکار و صید ماهی در ماقبل تارخ بوده است و بومیان آمریکا قبل از ورود اروپاییان به آمریکا و کشف این قاره از با قایق های بومی از طریق رودخانه سرخ شمالی به این منطقه می آمدند و در آنجا شکار و ماهیگیری می کردند و با توجه به زمین های حاصلخیز هاشیه رودخانه در این منطقه کشاورزی می کردند.

پیشنهاد مطالعه:
5 هتلی که باید قبل از مرگ یک بار هم که شده در آن بخوابید!

در حال حاضر نیز با توجه به فعالیتهای اقتصادی این شهر چهارمین شهر کانادا در پیشرفت اقتصادی است. با توجه به موقعیت مکانی و صنایع موجود این شهر دارای پیشرفت اقتصادی خوب و مخارج پایین مسکن است که یکی از ارزان ترین شهرها برای تجارت در جهان است.

وینیپگ (Winnipeg) ، مانیتوبا، کانادا

 

۲- یوکوتسک، جمهوری ساخا، روسیه

پایتخت ساخا در روسیه یکی از سخت ترین زمستان ها را در تمام جهان دارد زیرا در فاصله چندصد مایلی قطب شمالب قرار دارد. میانگین دمای هوای ژانویه بین منفی ۳۸ تا منفی ۴۲ درجه سانتی گراد است. زمستان در یوکوتسک بسیار زودتر از مناطق دیگر آغاز می شود و این زندگی در این شهر را به مراتب سخت تر می کند.

یوکوتسک بعد از هند بزررگترین منطقه در جهان است که ۴۰ درصد آن در دایره قطبی قرار دارد و تنها ۲۸۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این منطقه سرچشمه ۱۸ رودخانه است که به تنهایی اهمیت آن را مشخص می کند.همچنین ۴ دریاچه د دره های عمیق حاصل از عبور رودخانه های و شکاف سنگ ها بر اثر یخ زدگی های که مناظز بی بدیلی را در سراسر منطقه ایجاد می کند.

 

یوکوتسک، جمهوری ساخا، روسیه

 

۱- یلونایف، شمال غربی کانادا

این شهر مرکز منطقه شمال غرب کانادا است که حدود ۲۰ هزار نفر جمعیت دارد. این جمعیت دمای منفی ۳۲ درجه زمستانی را تجربه می کنند. تغییرات دمایی ثبت شده در این شهر بین منفی ۴۰ تا مثبت ۲۵ درجه سانتی گراد ثبت شده است که باعث ایجاد جاذبه های گردشگری زیادی در این شهر می شود.

سرمای زمستانی این شهر را به یکی از مکان های مستعد برای جشنواره برف و یخ تبدیل کرده است که باعث جذب گردشگران زیادی به این شهر می شود. همچنین جشنواره های موسیقی بزرگی مانند Folk on the Rocks در این شهر برگزار می شود. به دلیل واقع شده در نزدیکی قطب شمال تماشای شفق قطبی یکی از جاذبه های بی نظیر این شهر است.

به جز جاذبه های گردشگری حمل و نقل دریایی از طریق رودخانه یلونایف نیز از دیگر موارد مهم در پیشرفت اقتصادی این منطقه است.

 

یلونایف، شمال غربی کانادا

 

نظرتان درباره ی کشورهای سرد جهان و جاذبه های عجیب آنها پیست؟ حتما شما هم دوست دارید با سفر به هر نقطه ی جهان جاذبه های زیادی را ببینید و عجایب دنیا را کشف کنید. برای همین ما سعی داریم تا تعدادی از هیجان انگیز ترین جاذبه های دنیا را معرفی کنیم تا آشنایی بیشتری با آن ها پیدا کنید. خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است