با ما ارتباط برقرار کن

تاریخ و جغرافیا

۵ مورد از مهمترین لحظه‌ها و رویدادهاى تاریخى که دنیا را تغییر دادند

منتشر شده

روی

انتخاب رویدادهای تاریخی مهم یکى از سخت ترین و بحث برانگیزترین کارهاست. زیرا تاریخ بیش از چند صد سال قدمت دارد ؛ و در اکثر فهرست ها تعصب بیش از حد به چشم می خورد.

برخى از وقایع تاریخی بسیار عظیم بودند، اما فقط یک یا دو قاره را تحت تاثیر قرار دادند. بقیه به معناى واقعى کلمه هر فرهنگى را لمس کرده اند و آن ها را به یک شیوه ى جدید تفکر در آورده اند.

در ادامه فهرستی از رویدادهای مهم تاریخ که به شکل جهانی تبدیل شده اند را برایتان آورده ایم.

۵- دوران زندگى عیسى مسیح (عیسی ناصری)

چه مسیحى باشید چه نباشید، نمیتوانید با قاطعیت بگویید که زندگى عیسى ناصرى به طور چشم گیرى بر تاریخ تاثیر نگذاشته است. عیسی مسیح تقریبا ۲۰۱۰ سال پیش در اسرائیل زندگی می کرد. زمانی که عیسی مسیح زمین را ترک کرد، کتاب ها و تعالیمش در سرزمین خود گسترش یافت و باعث اختلال در قدرت حاکم آن زمان شد.

 

 

هنگامى که حاکمان شروع به اذیت و آزار پیروان مسیح کردند، داستان زندگى او در سراسر جهان گسترش پیدا کرد. با گذشت زمان، مسیحیت توسط حاکمان روم پذیرفته شد و اجازه داده شد تا بیشتر گسترش پیدا کند.

امروزه مسیحیت یکی از بزرگ ترین ادیان جهان است. جورى که میتوان گفت عیسى یک بمب مذهبی را به راه انداخت که اثر آن هنوز هم احساس میشود.

۴- از بین بردن دیوار برلین

فرو ریختن یک دیوار ممکن است بزرگ به نظر نرسد، اما زمانى که متوجه شوید چه چیزهاى دیگرى با آن دیوار فرو ریختند، با دید جدیدى بِه آن نگاه خواهید کرد!

در پایان جهنگ جهانى دوم، بسیاری خواهان نابودی پادشاه آن سرزمین بودند. کشورها و ملت هایی در آن دوران هیتلر و دوستانش را شکست دادند و درگیری به وجود آمد.

 

 

اعلام شد که سرزمین هاى شکست خورده در طبیعت باید کمونیتسی یا دموکراتیک باشند؟ در زمان پادشاهی سلیمان خرابه ها را به دو نیم شکافتند. در آن زمان آلمان مظهر جنگ بود و یکی از مناطق بحث برانگیز قرار گرفت. به همین دلیل در نهایت به دو حزب جدا تقسیم شد: یک بخش تحت دولت کمونیستی و دیگری تحت سبک دموکراتیک قرار گرفت.

پیشنهاد مطالعه:
5 گیاه عجیب که شبیه انسان و حیوانات هستند

در این میان دیواری بزرگ به اسم دیوار برلین برای جدا کردن شهر پایتخت ساخته شد. دیواری که جهان کمونیست را از هر جاى دیگرى جدا کرده است.

هنگامى که دیوار بزرگ برلین در سال ١٩٨٩ فرو ریخت به معناى واقعی حکومت کمونیست پایان یافت و تولد دوباره صداى مردم در تاریخ سروصدا کرد.

۳- دوران زندگی حضرت محمد (ص)

دوران زندگی حضرت محمد (ص) همانند زندگى عیسی مسیح بر تاریخ تاثیر زیادی گذاشت. پیش از آن که حضرت محمد به عنوان بنیان گذار اسلام ظهور کند، خاورمیانه پر از قبایل کوچکى بود که مدام در برابر یکدیگر میجنگیدند.

حضرت محمد آن قبیله ها را در کنار هم جمع کرد و به آن ها یک هدف و دلیل براى مقاومت داد.

اگر چه هنوز هم خون ریخته میشد، اما آن ها در مقابل یکدیگر نبودند. درگیرى آن ها در مقابل کسانى بود که دین جدید را مورد تهدید قرار داده بود یا علیه آن مبارزه می کردند.

 

 

پس از آن که حضرت محمد (ص) تمام خاورمیانه را گردهم آورد، این منطقه عصر طلایى اسلامى را از ٧٨۶ تا ١٢۵٨ میلادى تجربه کرد. این دوره همانند رنسانس اروپاست. اگر چه اروپا در این زمان، هنوز در قرون تاریک بود. اما در زمان حضرت محمد فرهنگ منطقه شکوفا شد و پیشرفت هاى زیادى در حوزه هاى ریاضى و علمى ایجاد شد.

در آن زمان از یافته هاى مسلمانان در مورد سیستم ایمنى بدن، حفظ متون رومى و یونانى، و اختراع عدد صفر سیستم اعشارى و جبر در جهان استفاده های زیادی کردند. حتى قهوه در طول عصر طلایى اسلامى کشف شد.

یکى از دلایلی که باعث پیشرفت فرهنگ و توانایی آن منطقه شد، عزم و اراده حضرت محمد بود. دین اسلام از زمان تولدش یکى از بزرگ ترین ادیان جهان شناخته شد.

دین اسلام سطح وسیعی از کره ى خاکى را پوشش میدهد و از طریق فرقه هاى زیادی که دارد دنیا را تحت تاثیر قرار داده است. اما حضرت محمد جورى شکل خاورمیانه را دچار تغییر کرد که هنوز همچنان در حال تغییر و تحول است.

۲- پاکس رومانا یا صلح رومى (Pax Romana)

این دوران صلح در امپراتورى روم حدودا دو صد ساله است. در آن دوران امپراتوری روم عشق به جنگیدن داشت و خون ریزی بخشی از زندگی روزانه آن بود. در آن زمان بسیاری از نوآورى ها توسعه یافتند، به نوعى که امروزه استفاده میشوند.

پیشنهاد مطالعه:
5 درس تاریخی ناشناخته از قرن بیستم

 

 

در دوران پاکس رومانا جاده هاى مهندسى شگفت انگیز ساخته شدند و مناطق دور دست امپراتورى وسیع را به هم پیوند دادند.
شکوفایی زیادی در زمینه ى مهندسى در پى داشت و بسیارى از پیشرفت هاى فرهنگی دیگری نیز اتفاق افتاد.

در دوره ى صلح رومی، امپراتورى روم جنگجویان را مجبور به عقب نشینی و دورى از جدال و خون ریزى کرد.

این شکوفایی یک سیستم حقوقى منحصر به فرد را توسعه داد، فرهنگى را ایجاد کرد که از خیلى جنبه ها غبطه بر انگیز بود. این صلح به حفظ عمق پایه هاى دنیاى امروز کمک کرده است.

۱- رویداد تاریخی رنسانس (Renaissance)

هیچ دوره اى در تاریخ قابل قیاس با دوره رنسانس نیست. در این زمان جهان با دقت بیشتر و نگاهی جدید به وقایع ساده اى مثل سقوط یک سیب یا حتى شگفتى یک ستاره توجه میکرد.

 

در این زمان بود که زنان و مردان بزرگ، سنت و اعتقادات همیشگی را مورد سوال قرار دادند.

مردم فهمیدند که هنوز هم در این دنیاى بزرگ چیز هاى زیادى براى یادگیرى وجود دارد. در زمان رنسانس بود که دانشمندان متوجه شدند که زمین مرکز جهان نیست و سیاره های دیگری در مجاور ما وجود دارند.

 

دنیایی از ریاضیات در جایى وجود داشت که هنوز هیچ انسانى به آن نرسیده بود. زیبایی هایى در رنگ ها وجود داشت که هنر شروع به تشخیص و به اشتراک گذاشتن آن با تمام جهان کرد. رنسانس دید جدیدى به ما داد، و انسان دوره ى تاریک که تحت سلطه ى خرافات و ترس بود را کنار گذاشت.

رنسانس تصویر جدیدى به دنیا بخشید، میتوان گفت رنسانس مانند یک جنبش براى جهان و آغازى برای تقویت حس کنجکاوی امروز ما بود.

 

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است