با ما ارتباط برقرار کن

تاریخ و جغرافیا

۵ شخصیت مشهوری که نبش قبر شدند

منتشر شده

روی

چهره های مشهوری که نبش قبر شدن

در طول تاریخ و جغرافیا، اجساد و شخصیت‌های معروف بسیاری به دلایل مختلف از قبر بیرون آورده شده‌اند. تاریخ پر است از مثال هایی که نشان می دهد چگونه سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی می توانند تحت تاثیر کسانی قرار بگیرند که حتی گاهی در زمان حیات شان آن قدری موثر نبوده اند.

چه کسی باور می کند اجساد افراد مشهور و معروف فروخته، دزدیده یا بارها نبش قبر شده باشند. یا اعضای بدن شخصیتی مشهور، مدت ها در موزه، کتاب فروشی، جعبه، قفسه و حتی داخل چمدانی در زیر تخت، نگهداری شده باشند؟

در این مطلب گزیده ای از چهره های مشهوری که نبش قبر شده اند را لیست کرده ایم.

 

۵- چارلی چاپلین (Charlie Chaplin)

جسد چارلی چاپلین کمدین بزرگ تاریخ در سال ۱۹۷۸ از خاک خارج شد. جسد توسط دو مرد که در ازای بازگرداندن جسد از وکیل چاپلین تقاضای دریافت پول داشتند، در یک مزرعه ذرت دفن شد.

 

نبش قبر چارلی چاپلین (Charlie Chaplin)

 

دهکده ای در سوئیس که چاپلین ۲۵ سال آخر عمر خود را در آنجا گذرانده بود دوباره جسد از گورستان ربوده شد.  پس از سه ماه، با دستگیری افرادی که جنازه را دزدیده بودند (دو مهاجر از بلغارستان و لهستان) به همانجا بازگشت.

این بار تابوت چارلی چاپلین را از بتن مسلح ساختند. گورکن دهکده که بار اول دزدیده شدن جسد را کشف کرده بود می‌گوید دیگر امکان ندارد که جسدش را در نیمه شب بدزدند. او می‌گوید: “برای این کار احتیاج به یک مته بادی خواهید داشت و سر و صدای زیادی به پا خواهید کرد.”

 

۴- الیزابت سیدال (Elizabeth Sidal)

همسر هنرمند و شاعر انگلیسی، دانته گابریل روزتی، در سال ۱۸۶۲ به خاطر زیاده روی در مصرف یک ماده مخدر درگذشت. در همین ایام او یکی از کتاب‌های شعرش را در کنار همسرش دفن کرد. سال‌ها بعد، زورتی که چشمانش کم سو و نقاشی کردن برایش سخت شده بود، تصمیم گرفت که شعرهایش را از زیر خاک بیرون آورد.

پیشنهاد مطالعه:
5 انقلاب بزرگ و تاریخی در دنیا که جهان را تغییر دادند

 

الیزابت سیدال (Elizabeth Sidal)

 

روزتی برای این کار از وزارت کشور مجوز گرفت. در آن زمان جنازه دزدها آدم های خطرناکی بودند و به مشکل بزرگی بدل شده بودند.به همین دلیل روزتی می‌خواست که این موضوع تا جای ممکن مخفی بماند.

سنگ قبر سیدال در گورستان “های گیت” در لندن برداشته و تابوت باز شد و دستنوشته‌ها را خارج و ضدعفونی کردند. گفته می‌شود او از اینکه شعری که از همه بیشتر به دنبالش بود “کرم خوردگی بزرگی در همه صفحات داشت” بسیار سرخورده شد؛ با این حال کتاب مفصلی از شعرهای نبش قبر شده، منتشر شد.

 

۳- کریستف کلمب (Christopher Columbus)

در سال ۱۵۰۶ که کریستف کلمب درگذشت در وصیت‌نامه خود درخواست کرده بود که در آمریکا دفن شود، اما در آنجا کلیسای مناسبی وجود نداشت. به همین خاطر جسد او ابتدا در شهر والادولید اسپانیا دفن شد و سپس به صومعه‌ای در سویل منتقل شد.

 

شخصیت معروف کریستف کلمب (Christopher Columbus)

 

اما سال ها بعد جسد او را در سال ۱۵۴۲ از خاک خارج و به هیسپانیولا منتقل کردند و در سانتو دومینیگو (پایتخت جمهوری دومینیکن) دفن کردند. در پایان قرن هفدهم، زمانی که اسپانیا قسمت غربی هیسپانیولا را به فرانسه واگذار کرد جسد او را دوباره به کوبا منتقل کردند.

در سال ۱۸۹۸ زمانی که کوبا به استقلال دست یافت، جسد برای آخرین بار از اقیانوس اطلس گذشت و در کلیسای جامع سویل دفن شد. این داستانی است که در تاریخ بر سرش اتفاق نظرهای مختلف وجود دارد؛ با این حال در بنای یادبود کلمب در پایتخت جمهوری دومینیکن، جعبه‌ای حاوی استخوان‌هایی وجود دارد که روی آن نوشته شده “کریستف کلمب”.

محققین از جسد موجود کلمب در سویل نمونه برداری دی‌ان‌ای کرده‌اند و گفته اند که نتیجه آزمایش با دی‌ان‌ای برادرش دیگو، که او هم در نزدیکی سویل دفن شده، همخوان است. اما نمونه‌های موجود در سانتو دومینگو تا به حال مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند.

پیشنهاد مطالعه:
5 درس تاریخی ناشناخته از قرن بیستم

 

۲- ویرجینیا پو (Virginia Poe)

ویرجینیا در سن ۱۳ سالگی با پسر دایی خود، نویسنده مشهور آمریکایی ادگار الن پو، ازدواج کرد و در سال ۱۸۴۷ با ۲۴ سال سن، در اثر ابتلا به بیماری سل درگذشت. جسد او ابتدا در مقبره خانواده‌ای که این زوج کلبه خود را در فوردهام از آنان اجاره کرده بودند، در نزدیکی نیویورک، دفن شد.

 

چهره مشهور ویرجینیا پو (Virginia Poe)

 

این فبرستان در سال ۱۸۷۵ تخریب شد و چند سال بعد ویلیام گیل، یکی از زندگینامه نویسان خانواده پو، زمانی که خادم قبرستان می‌خواست استخوان‌ها را دور بریزد، مالک آنها شد.

ویلیام گیل برای مدتی استخوان‌ها را در یک جعبه در زیر تخت خود نگه داشت. ۵ سال بعد استخوان‌های ویرجینیا به همراه همسرش در مقبره‌ای که در سال ۱۸۷۵ در گورستان وست‌مینسترهال (امروزه جزئی از دانشکده حقوق دانشگاه مریلند در بالتیمور) برای این نویسنده بنا شد، دفن شد.

 

۱- چه گوارا (Che Guevara)

در سال ۱۹۶۷ چه‌گوارا در بولیوی دستگیر و کشته شد. سال های زیادی محل دقیق دفن جسد او مخفی ماند تا اینکه در سال ۱۹۹۵، توسط یک ژنرال بولیویایی که در عملیات دستگیری او دست داشت،  جسد او کشف و افشا شد. این ژنرال گزارش کرد که جسد چه گوارا در کنار باند یک فرودگاه در نزدیکی جایی که در آن به قتل رسیده بود، دفن شده است.

 

نبش قبر چه گوارا (Che Guevara)

 

۲ سال بعد جسد او از خاک بیرون کشیده شد و در هنگام مراسم یادبود سی امین سالروز مرگش، به کوبا بازگردانده شد.

در حال حاضر جسد او در آرامگاه و موزه چه گوارا، که به روی بازدیدکنندگان باز است، نگهداری می‌شود. با این حال سؤال‌هایی مبنی بر اینکه آیا در سال ۱۹۹۷ واقعاً جسد درست را از خاک بیرون کشیده‌اند وجود دارد.

منبع: farsnews

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است