با ما ارتباط برقرار کن

تاریخ و جغرافیا

۵ گیاه عجیب که شبیه انسان و حیوانات هستند

منتشر شده

روی

گیاهان هیچ چشم و گوشی ندارند، اما می توانند غذا را پیدا کنند. گیاهان عجیب هستند و مغز ندارند، اما به طرز شگفت انگیزی قادر به درک محیطشان هستند و به همین ترتیب نسبت به محیط واکنش نشان می دهند.

تا مدت های زیادی انسان ها فکر می کردند که گیاهان موجودات زنده ای هستند که فقط می توانند شاهد و تاثیرپذیر از اتفاقات دنیای اطرافشان باشند و ممکن نیست که آنها بتوانند در مورد محیط اطرافشان کاری انجام دهند، اما گذر زمان ثابت کرد که همه ما در اشتباه بودیم.

برای آنکه بیشتر به این اشتباه انسان ها در طول تاریخ و جغرافیا پیش ببرید، ما را در بررسی پنج گیاهی که ویژگی های انسانی دارند، همراهی کنید.

۵- گیاهان سِس Dodder vine

 

گیاهان شکارچی سِس Dodder vine

 

حتما شما هم همیشه از خون آشام ها شنیده اید و وجود آنها را انکارکرده اید؟ خوب امروز ما قصد داریم شما را از آن هم بیشتر شوکه کنیم؛ زیرا قصد داریم تا گیاه انگلی را که هیچ ریشه ندارد و نمی تواند غذای خود را تولید کند معرفی کنیم.

گیاه سس (سرده) به طور کامل در یک گیاه میزبان زندگی می کند و غذای خود را از آن تامین می‌کند. پروب های کوچک مانند دندان، ساقه های گیاهان دیگر را سوراخ می کند و از آن غذای خود را خارج می‌کند. اما این چیزی نیست که ما را شگفت زده کند، بیشترین چیزی که ما را درباره این گیاه شگفت زده می کند این است که این گیاه قادر است از بین گیاهان میزبان یکی را بر دیگری ترجیح دهد و گوجه فرنگی را بیشتر از هر گیاه دیگر ترجیح می دهد.

بر طبق تحقیقی از دانشگاه ایالتی پن، این انگور قربانیان خود را در اطراف خود می‌بیند و در نهایت انتخاب می کند، این که چگونه آن را بدون چشمان، گوش، بینی، (بدون ذکر مغز) مدیریت می کند، بسیار عجیب و بسیار شبیه رفتارحیوانات است. نه؟

پیشنهاد مطالعه:
5 بنای باستانی و از عجایب معماری جهان

 

۴- گیاه رقصان Desmodium Gyrans

 

گیاه رقصان Desmodium Gyrans 

 

گیاه رقصان، همانطور که از اسمش پیداست، تمام قوانین رفتار گیاهان را نقض کرده است. همه ما می‌دانیم گیاهان ممکن است به لمس یا نور و یا آتش واکنش نشان دهند، اما قطعا به موسیقی واکنش نشان نخواهند داد. درسته؟ قطعا نه!

بررسی ها نشان داده است که این گیاه بیش از هر چیزی به صدا حساس است. اولین بار چارلز داروین حرکات این گیاه استثنایی را کشف کرد و در نامه ای به جوزف هوکر در سال ۱۸۷۳ نوشت: ” من می خواهم در حال حاضر از حرکات لذت بخش یک گیاه بگویم.

۳- گیاه حشره خوار Venus Flytrap

 

گیاه حشره خوار Venus Flytrap

 

بسیاری از ما با این گیاه نحس و درنده آشنا هستیم. اگر تا کنون یک گیاه باشد که رفتار حیوانات را از خود نشان می دهد، این گیاه با ظاهری عجیب است.

این گیاه بومی در کارولینا، هنگامی که یک حشره ناخوشایند به برگ های باز آن نزدیک شود، دهان به شکل تله خود را بسته و حشرات را قفل می کند. بعد از آن حیوان هضم می شود و به عنوان مکمل برای تامین کنندگان مواد غذایی گیاه فرستاده می شود.

شاید با شنیدن واژه هضم شما نیز تعجب کرده باشد. اما جای تعجبی نیست چرا که این گیاه یکی از گیاهان شگفت انگیز گوشتخوار است.

 

۲- گیاه کوزه ای Pitcher Plant

 

گیاه کوزه ای Pitcher Plant

 

یکی دیگر از گیاهان حشره خوار گیاه پیچر است. تکامل، برگ ها را به شکل قیف تبدیل کرده است، با ساختار در پوشی در طول زمان رشد کرده است.

پیشنهاد مطالعه:
5 نوع اسکناس دلار آمریکا از گذشته تا امروز

دام و تله‌ای که توسط این گیاه تنظیم شده بسیار ساده است، حشرات به وسیله رنگ و عطر و شهد در نزدیکی دهنه گیاه جذب می شوند. هنگامی که این حشره ها بسیار نزدیک شدند ، درپوش بر روی آن‌ها می افتد و آن‌ها به داخل رانده شده و در نهایت می میرد و هضم می شود.

 

۱- گیاهان گوشتخوار Nepenthes

 

گیاهان گوشتخوار Nepenthes

 

گیاهان گوشتخوار نپنتس بیشتر به عنوان فنجان میمون شناخته می‌شود. نام مستعار این گیاه به این دلیل است که بعضی اوقات میمون ها آب بارانی که در آن‌ها جمع شده است، می‌نوشند. آنها همچنین گوشتخوار هستند و از حشرات تغذیه می‌کنند، اما گونه های بزرگتر از این گیاه (مانند Nepenthes Rafflesiana) نیز حتی موش ها را نیز می‌خورند.

قبلا اشاره کردیم که این گیاهان مانند فنجان ها هستند. این فنجان ها حاوی شربت و مایعاتی است که برای تخریب و تخمیر حیواناتی که در آن قرار دارند استفاده می شود.

دفعه بعد که شما فکر کردید انسان ها تنها موجوداتی هستند که موش ها را شکار می‌کنند ، دوباره فکر کنید. قطعا نظرتان عوض خواهد شد.

در مجموع گیاهان زیادی وجود دارند که رفتاری خارج از رفتار طبیعی گیاهان از خودشان بروز می‌دهند. ما در این مقاله به بررسی ۵ مورد از گیاهان عجیب و غریب جهان پرداختیم. برای آن که با تعداد دیگری از این گیاهان آشنا شوید، کافی است نگاهی به Drosera، Mimosa Pudica و Spotted Knapweed  بیندازید.

راستی تا به حال شما با همچین گیاهانی مواجه شده اید؟ گیاهانی که به رفتار شما واکنش نشان دهند یا حتی گیاهان گوشتخوار؟ تجربه خودتان از روبرویی با این گیاهان را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است