با ما ارتباط برقرار کن

تاریخ و جغرافیا

۵ انقلاب بزرگ و تاریخی در دنیا که جهان را تغییر دادند

منتشر شده

روی

5 انقلاب بزرگ و تاریخی در دنیا که جهان را تغییر دادند!

انقلاب چیست و این اتفاق چه زمانی رخ می دهد؟ انقلاب کردن به معنای یک جنبش اجتماعی توسط مردم در تاریخ می باشد که عواملی شامل نارضایتی عمیق ار وضع جاری جامعه، پیدایش و جایگزین ایدئولوژی‌های نو، گسترش روحیه‌ی آنارشیستی، وجود رهبر و آزادی انسان را به همراه دارد.

معنای لغوی انقلاب تعییراتی بنیادین در طول تاریخ بشریت است که تغییر اساسی را در زندگی و سرنوشت انسانها ایجاد می کند. بیشتر انقلاب های قرن بیستم در جوامع در حال توسعه رخ داده اند نه در کشورهای صنعتی اما در این مطلب ۵ مورد از انقلاب های بزرگ جهان را برایتان شرح می دهیم.

۵- انقلاب کبیر فرانسه

انقلاب کبیر فرانسه

انقلاب بزرگ فرانسه با شعار “آزادی، برابری، برادری” در ماه مه ۱۷۸۹ میلادی آغاز شد. در کمتر از یک قرن فرانسه شکل های مختلف انقلابی از جمله انقلاب جمهوری، دیکتاتوری، سلطنت مشروطه را به خود دیده است. انقلاب فرانسه نشان داد که با وحدت و یکپارچگی می توان بر هر دشمنی پیروز شد که به حکومت آخرین پادشاه شان لویی شانزدهم پایان دادند.

انقلاب کبیر فرانسه

سرانجام در سال ۱۷۹۹ میلادی ناپلئون بناپارت ژنرال ارتش انقلابی قدرت را در دست می گیرد و به سرعت در سراسر کشور امنیت را برقرار می سازد و خود را اولین کنسول می خواند که در ۲۸ مه ۱۸۰۴ میلادی ناپلئون خود را امپراتور فرانسه و همسرش ژورفین را امپراتریس اعلام کرد و در نهایت پس از فراز و نشیب های بسیاری منجر به تغییر نظام سلطنتی به نظام جمهوری در فرانسه شد.

۴- انقلاب کبیر روسیه

انقلاب کبیر روسیه

انقلاب بزرگ ۱۹۱۷ روسیه که به عنوان یک انقلاب چپ نامیده شد، جنبشی بزرگ علیه امپراتوری روسیه بود که باعث سرنگونی حکومت تزارها شد. ورود روسیه به جنگ جهانی اول که بزرگترین ارتش جهان را داشت عامل مهمی بود که در شکل گرفتن انقلاب اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت.

پیشنهاد مطالعه:
5 اپلیکیشن ایرانی با بیشترین نصب میلیونی در کافه بازار (آبان 96)

انقلاب کبیر روسیه

پس از سرنگونی حکومت تزار نیکلای دوم و حکومت موقت زیر نظر گئورگی لووف و الکساندر کرنسکی روی کار آمدند که در فوریه ۱۹۱۷ هر دوی حکومت ها سرنگون شدند. سرانجام انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ روسیه که از آن به عنوان انقلاب بزرگ سوسیالیستی اکتبر، اکتبر سرخ، قیام اکتبر و انقلاب بولشویکی یاد می کنند توسط به قدرت رسیدن حزب بولشویک در روسیه نظام شورایی شکل گرفت.

۳- انقلاب کبیر چین

انقلاب کبیر چین

انقلاب بزرگ چین پس از دوران پر فراز و نشیب های بسیاری در مه ۱۹۶۶ به دستور مائوتسه تونگ توسط جیانگ چینگ و برخی از نزدیکترین دستیاران مائو” انقلاب فرهنگی” که باعث تغییرات سیاسی و اجتماعی در جمهوری خلق چین شده بود برپا گشت.

انقلاب کبیر چین

سیاستمدار انقلاب کمونیست مائوتسه تونگ در سال ۱۹۴۹ با شکست دادن نیروهای چیانگ کای شک جمهوری خلق چین را تشکیل داد. هدف مائو از این برنامه جهش بزرگ مبارزه با چهار عامل کهنه در فرهنگ چین، مبارزه طبقاتی با بورژوازی بود که در عمل انقلاب فرهنگی حزب کمونیست چین را از تمامی رقبای سیاسی اش از بین برد.

۲- انقلاب کبیر آمریکا

 

انقلاب گسترده و بزرگ امریکا باعث جدایی سیزده ایالت آمریکای شمالی از بریتانیا شد که در مه ۱۷۷۵ رهبران مستعمره نشین از مردم درخواست کردند که برای مبارزه با اشغالگران آماده شوند. دلیل انقلاب آمریکا از نظر فیلسوف انگلیسی توماس پین این بود که: «انقلاب آمریکا بر این اساس ایجاد شد که دولت یک قرارداد اجتماعی بین مردم است و نه یک حاکمیت ذاتی که از سوی خدا به کسی اهدا شده باشد.»

پیشنهاد مطالعه:
5 بنای باستانی و از عجایب معماری جهان

انقلاب کبیر آمریکا

انقلاب امریکا در سال ۱۷۵۷ میلادی شروع و در سال ۱۷۸۹ توسط ریاست جمهوری جرج واشینگتن پایان یافت.

۱-انقلاب اسلامی ایران

انقلاب بزرگ جمهوری اسلامی ایران

بدون شک پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران (دهه فجر) یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین حوادث در قرن بیستم می باشد. انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ هجری خورشیدی مصادف با ۱۱ فوریه ۱۹۷۹ میلادی با سرنگون کردن نظام پادشاهی پهلوری و به رهبری مرجع تقلید شیعه روح الله خمینی نظام جمهوری اسلامی ایجاد شد.

انقلاب بزرگ جمهوری اسلامی ایران

 

انقلاب بهمن ۵۷ ایران با مشارکت اکثریت مردم، احزاب مختلف، روشنفکران و دانشجویان ایران با نغمه دل انگیز “در بهار آزادی، جای شهدا خالی” همه جا طنین انداز و برپا شد. امام خمینی(ره) در معرفی انقلاب اسلامی و بیان رمز پیروزی آن فرمودند: «… این قیام، قیام حق بر باطل بود، قیام عبودیت بر طاغوت بود، قیام انسانیت بر توحّش بود. رمز پیروزی ما در این بود که نهضت ما جنبه معنوی و اسلامی داشت…». جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران هم اکنون پس از سالها مجاهدت، ایثار، فداکاری و مقاومت در راه رضای الهی توسط رهبر عزیزمان در ایران هر ساله توسط مردم عزیز برگزار می شود.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است