با ما ارتباط برقرار کن

تاریخ و جغرافیا

۵ بنای باستانی و از عجایب معماری جهان

منتشر شده

روی

در مکان های مختلف اگرچه بسیاری از معماری های بسیار جذاب و منحصر به فرد معماری مدرن را دیده ایم، همان طور که می دانید هنر معماری از هزاران سال پیش تاکنون بوده است و برخی از معماری های جهان باستان به عنوان یک اثر تاریخی و ارزشمند قرار دارند. ما ۵ معماری شگفت انگیز معماری جهان و زیبا را معرفی می کنیم که از تماشای آنها لذت خواهید برد.

۵- آرامگاه بزرگ تاج محل

آرامگاه بزرگ تاج محل

مقبره تاج محل به عنوان تاج قصر در شهر آگرا (Agra) کشور هند قرار دارد. این مکان در اصل به عنوان نشانه ای از عشق واقعی حاکم به همسر موردعلاقه اش بود. آرامگاه بزرگ تاج محل جزو میراث جهانی یونسکو است که به آن لقب “جواهر هنر مسلمان” داده اند.

۴- برج کج پیزا (Pisa)

برج کج پیزا (Pisa)

برج پیزا یکی از برج های معروف و عجیب در ایتالیا است که همه روزه تماشاگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. این برج ۵۶.۷۰ متر ارتفاع و حدود ۱۴۵۰۰ تن جرم دارد. اثر هنری برج پیزا نزدیک به ۱۷۷ سال ساختش طول کشید که اولین طبقه آن در سال ۱۱۷۳ از سنگ مرمر سفید با ستون های بزرگ و زیبا ساخته شد.

پیشنهاد مطالعه:
5 انقلاب بزرگ و تاریخی در دنیا که جهان را تغییر دادند

این برج در زاویه ۵.۵ درجه کج شده بود که پس از بازسازی در حال حاضر می توان آن را در زاویه ۳.۹۹ درجه به صورت کج مشاهده نمود. در بالاترین نقطه برج پیزا ۷ ناقوس وجود دارد که هر کدام یکی از نوت های موسیقی را دارد.

۳- هرم بزرگ جیزه (Giza)

هرم بزرگ جیزه (Giza)

هرم بزرگ مصر یکی از اثرهای بازمانده عجایب هفتگانه دنیا است که این هرم آرامگاه فرعون خوفو بوده است که قدمت آن به دودمان چهارم مصر می رسد. این هرم در کنار ده هرم کوچکتر خارج از قاهره در مصر قرار دارد. هرم بزرگ جیزه ۱۴۷ متر ارتفاع و هر ضلع قاعده آن ۲۳۰ متر طول دارد.

در ساخت آن حدود ۲،۳۰۰،۰۰۰ بلوک به وزن متوسط ۲/۵ تن به کار رفته است. جالب است بدانید که در داخل این هرم سه اتاق وجود دارد که بزرگترین آن در پایین ترین طبقه ی هرم قرار دارد.

۲- معابد مگالیتیک مالت (Megalithic)

معابد مگالیتیک مالت (Megalithic)

از هزاران سال پیش تاکنون در مکان های مختلف زمین معابد زیادی ساخته شده اند که نشان از قدمت فرهنگ و تمدن آن محل دارد. مقبره های مگالیتی مالت چندین معبد پیش از تاریخ است که جزو میراث فرهنگی یونسکو می باشد.

پیشنهاد مطالعه:
5 شخصیت مشهوری که نبش قبر شدند

باستان شناسان معتقدند این معابد در حدود ۳۱۵۰ پیش از میلاد در سه مرحله ساخته شده بود:

  • فاز لاگانی ۳۶۰۰ تا ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد (Ġgantija phase)
  • فلو صفلی ۳۳۰۰-۳۰۰۰ پیش از میلاد (Saflieni phase)
  • فاز ترکسین ۳۱۵۰ تا ۲۵۰۰ پیش از میلاد (Tarxien phase)
۱-دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین

“دیوار بزرگ چین” و دروازه “جایوگوان” یکی از بزرگترین سازه های معماری جهان است که به عنوان مکان بسیار مشهور ودیدنی سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. این اثر فرهنگی به عنوان طولانی ترین دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد دارد که در سال ۱۹۸۷ میلادی در فهرست میراث جهانی ثبت شده است.

این بنای اثری زیبا از دور دیواری بلند و پرپیچ و خم بر روی کوه ها شبیه به اژدهایی در حال حرکت به چشم می خورد که صحنه ای باشکوه را ایجاد نموده است.

دیوار چین یکی از بناهای ارزشمند دیدنی تاریخی و فرهنگی است که چینی ها می گویند: «کسی که به دیوار چین صعود نکرده باشد، قهرمان نیست.» گردشگران چینی و حتی گردشگران خارجی از پیمودن بر روی دیوار بزرگ چین احساس افتخار و غرور می کنند.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است