با ما ارتباط برقرار کن

تاریخ و جغرافیا

۵ درس تاریخی ناشناخته از قرن بیستم

منتشر شده

روی

5 درس تاریخی ناشناخته از قرن بیستم

قرن بیستم دستاوردهای بزرگ جهانی تاریخ و همچنین ناآرامی‌های جهانی را به همراه داشت. در این قرن شاهد فروپاشی و ظهور امپراتوری‌ها، جدا شدن مرزها و ظهور ملت‌های جدید بودیم. در تمام این جریان‌ها درس‌های تاریخی وجود دارد که در زندگی مردم جهان تأثیرگذار بوده‌اند.

۵- انقلاب میخک

درباره انقلاب تاریخی میخک
انقلاب میخک در ۲۵ آوریل سال ۱۹۷۴ اتفاق افتاد. زمانی که جنبش نیروهای مسلح به رهبری ژنرال آنتونیو اسپینولا رژیم استادو نوو Estado Novo در پرتغال را به پایان رساندند. رژیم با یک سیستم دموکراتیک جایگزین شد که بسیاری از حقوق مدنی را در پرتغال بازسازی کرد. طی ده سال، یک قانون اساسی ایجاد شد و سیستم دو جزیی پایدار شکل گرفت.
یکی از دلایل اصلی این انقلاب هزینه کردن بخش عظیمی از بودجه پرتغال برای جنگ در مستعمرات آفریقایی بود. پس از چند سال جنگ بی‌حاصل و کشته شدن تعداد زیادی از نیروهای ارتش پرتغال، آن‌ها از این وقایع خسته شدند و کودتا اتفاق افتاد. پس از انقلاب، دولت جدید مستعمرات پرتغال را مستقل اعلام کرد.

۴- بحران قانون اساسی روسیه در سال ۱۹۹۳

بحران قانون اساسی روسیه در سال 1993

روسیه در طول این بحران سطحی از خشونت سیاسی را مشاهده کرد که تا قبل از آن حتی در زمان انقلاب کمونیستی سال ۱۹۱۷ تجربه نکرده بود. این امر به دلیل تنش رو به رشد مجلس روسیه و رئیس‌ جمهور بوریس یلتسین آغاز شد. اوج بحران در ۲۱ سپتامبر ۱۹۹۳ اتفاق افتاد، زمانی که رئیس‌جمهور یلتسین تلاش کرد که مجلس را منحل کند، با وجود اینکه مجوز انجام چنین کاری را نداشت. در پاسخ به این کار مجلس یلتسین را مجبور کرد که الکساندر روتسوی معاون رئیس‌جمهور را به‌عنوان رئیس‌جمهور اعلام کند.
وضعیت در ۳ اکتبر بدتر شد، تظاهرکنندگان به نیروی پلیس روسیه در اطراف مجلس، دفاتر شهرداری و شبکه تلویزیونی روسیه حمله کردند. مناقشه‌ها در ۴ اکتبر پایان یافت؛ زمانی که ارتش پیشین بی‌طرف به کاخ سفید مسکو حمله کرد و رهبران مقاومت تحت سلطه یلتسین را دستگیر کرد.

۳- زیردریایی B-59

درباره زیردریایی B-59

در طول بحران موشکی کوبا، یک زیردریایی روسی B-59 در کارائیب مشغول به کار بود، زیرا نیروهای نظامی ایالات‌ متحده در محاصره این بخش از کوبا کوتاهی کرده بودند. کاپیتان و مأمورین ارشد وحشت‌زده مشغول بحث شدند که چه‌ کاری باید انجام دهند. بر روی این زیردریایی یک کلاهک هسته‌ای قرار داشت و کاپیتان زیر دریایی اعلام کرد که در صورتی‌که به آن‌ها حمله شود، کلاهک باید پرتاب شود.
خوشبختانه، طبق پروتکل اتحاد شوروی، تمام افسران ارشد باید راه‌اندازی یک کلاهک هسته‌ای را تأیید کنند. دو نفر از افسران به راه‌اندازی کلاهک رأی مثبت دادند، اما یکی از افسران ارشد به نام واسیلی آرکیفوف رأی منفی داد و جهان را از تخریب هسته‌ای نجات داد.

۲- حمله مردگان

درباره واقعه تاریخی جنگ جهانی اول حمله مردگان
در سال ۱۹۱۵، جنگ جهانی اول شدت پیدا کرد و هر دو طرف از سلاح‌ها و تاکتیک‌های جدید در درگیری‌ها استفاده می‌کردند. نیروهای آلمانی با حمله به بخشی از لهستان امروزی، بر روی روس‌ها سلاح‌های شیمیایی اعمال کردند. اثرات گاز مرگبار بر سربازان روسی فاجعه‌ بار بود.
روس‌ها ضد حمله‌ای راه‌اندازی کردند و در آن نیروهای مهاجم آلمانی با دیدن چیزی شبیه سربازان زامبی وحشت‌ زده شدند. این کار باعث شد با وجود اینکه آلمان‌ها نیروی بیشتری داشتند، وحشت‌ زده در برابر نیروهای روسی عقب‌ نشینی کنند. اگر چه این جریان تقریباً در غرب ناشناخته است، اما نماد قدرت نظامی روسیه است و معمولاً در روسیه تدریس می‌شود.

۱- شورش وال‌ استریت (Wall Street)


ماه‌های بین انتخابات و شروع ریاست جمهوری روزولت زمانی بود که دموکراسی آمریکایی در حال متعادل شدن بود. رکود بزرگی در جریان بود و روزولت باید اثرات آن را بر قانون‌ گذاران خشمگین چپ و راست به حداقل می‌رساند. جذب چپ و راست هر دو او را به مسائل مختلف متهم می‌کردند.
این اقدامات توسط گروهی از سرمایه‌داران جذب راست انجام می‌شد. آن‌ها امیدوار بودند که روزولت Roosevelt را مجبور به عقب‌ نشینی کنند و دولت فاشیستی تحت رهبری نظامی را حاکم کنند. این گروه می‌توانست میلیون‌ها دلار پول جمع‌آوری کند و همچنین سلاح‌های ذخیره برای دولت جدید خود فراهم کند. بالتر (ژنرال نیروی دریایی سابق) برای رهبری نیروهای خود به آن‌ها پیوست؛ اما در عوض پیوستن به توطئه، اعمال آن‌ها را به کنگره گزارش داد. آن‌ها به‌ عنوان خائن شناخته شدند و طرح آن‌ها پذیرفته نشد.

پیشنهاد مطالعه:
5 مورد از مرگبارترین زلزله‌های دنیا

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است