با ما ارتباط برقرار کن

تاریخ و جغرافیا

۵ نسل کشی که داغی بر سینه تاریخ بشریت هستند…

منتشر شده

روی

“نسل کشی” یک واژه است که برای توصیف خشونت علیه اعضای یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی با هدف نابودی کل گروه مورد استفاده قرار می گیرد.

این کلمه به طور کلی تنها پس از جنگ جهانی دوم، زمانی که تمام جنایات انجام شده توسط رژیم نازی علیه یهودیان اروپایی در طول این جنگ اتفاق افتاد به رسمیت شناخته شد.

در سال ۱۹۴۸ سازمان ملل متحد “نسل کشی” را به عنوان یک جرایم بین المللی اعلام کرد. این اصطلاح بعدها به اعمال وحشتناک خشونت آمیز در جریان درگیری های یوگسلاوی سابق و در کشور آفریقایی رواندا در دهه ۱۹۹۰ اعمال شد.

راتکو Mladić از سران ارتش صرب بوسنی در طول جنگ داخلی دهه ۹۰ است. او پس از محاکمه در دادگاه سازمان ملل متحد در لاهه، به جنایات جنگی از جمله نسل کشی به ۵ سال زندان محکوم شد.

او همچنین مسئول کشتار ۱۹۹۵ قتل عام بیش از ۸۰۰۰ مردان و پسران مسلمان بوسنیایی در شهر سوبرنیکا در بوسنی و هرزگوین است که بدترین جنایت در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم به شمار می رود.

با وجود اینکه Mladić یکی از مشهورترین مرتکبین نسلکشی محکوم شده در سالهای اخیر است، بسیاری از قربانیان کشتار هنوز به این تعداد اضافه می شوند.

در اینجا پنج نسل کشی که در حال حاضر در سرتاسر جهان اتفاق می افتد، وجود دارد:

۵- نسل کشی Darfuris در سودان

در اواسط سال ۲۰۰۰، دارفور به عنوان اولین نسل کشی قرن بیست و یکم توسط ناظران بین المللی و سفیران ایالات متحده در آن زمان شناخته شد. از آن زمان به بعد همچنان جنایات انجام شده در این منطقه در غرب سودان ادامه دارد.

نسل کشی Darfuris در سودان

قتل های قومی در سال ۲۰۰۳ آغاز شد، زمانی که شبه نظامیان مسلح عرب تحت حمایت عمر حسن البشیر، رئیس جمهور سودان، قتل عام مردم غیر عرب و ویرانی روستاها را آغاز کردند.

قربانیان اصلی این کمپین ها خزندگان بوده اند، اما گروه های کوچک غیر عرب نیز تحت تاثیر قرار گرفته اند.

در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ خشونت در دارفور افزایش یافته است و بسیاری از اردوگاه های پناهندگان برای تبعید داخلی دره فوریه توسط نیروهای عرب در جریان نسل کشی ۲۰۰۰ ساله مورد حمله قرار گرفته اند.

همانطور که دولت مرکزی همچنان به سرکوب ادامه می دهد، همان افرادی که در سال های گذشته توجه جهان را به خود جلب کرده اند همچنان مورد آزار و اذیت قرار دارند.

۴- مسیحیان و مسلمانان در جمهوری آفریقای مرکزی

جمهوری آفریقای مرکزی که یک کشور آفریقایی است بین جمهوری دموکراتیک کنگو، سودان جنوبی و چاد قرار دارد. از سال ۲۰۱۳ تا زمانی که رئیس جمهور مسیحی فرانسوا بویزیز، توسط یک ائتلافی از گروه های مسلمان که در یک جنگ داخلی دخیل بودند سرنگون شده بود.

پیشنهاد مطالعه:
5 گیاه عجیب که شبیه انسان و حیوانات هستند

نسل کشی در جمهوری آفریقای مرکزی

زمانی که در سال ۲۰۱۶ جنگ را آغاز کرد، از آن زمان، بسیاری از ناظران از ترس اینکه ممکن است بین نسل کشی شبه نظامیان مسیحی به نام “ضد Balaka” و ائتلاف مسلمانان اتفاقی بیفتد تنش های قومی به سرعت افزایش یافت.

استفن اوبرین، رئیس دفتر بشر دوستانه سازمان ملل متحد گفت: نسل کشی و پاکسازی قومی اخیرا در حال افزایش است.

بر اساس اخبار نیوزویک، اوبرین در یک جلسه گفت: «موضوع نسل کشی بسیار جدی است. “ما به چیزهایی نگاه می کنیم که برای مدت طولانی شنیده ایم و باید بگوییم که روش بسیار تمیز قومی وجود دارد.”

۳- مسیحیان و یزیدیان در عراق و سوریه

همانطور که خلافت گروه تروریستی ISIS از سوریه و عراق در جنگ های شکست خورده سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵  گسترش یافته است. جوامع مختلف غیرمسلمان و گروه های قومی از جمله یزیدیس و شیعیان عراق و مسیحیان آسوری که در سوریه و عراق زندگی می کنند، گسترش می دهد.

مسیحیان و یزیدیان در عراق و سوریه

داعش در مبارزات وحشیانه و جنایتکارانه در هر دو کشور تلاش کرد تا یزیدیس، شیعیان و مسیحیان را نابود کند و روستاها را از بین ببرد.

آنها همچنین در این جوامع، تجاوز های دسته جمعی را انجام دادند که هزاران نفر در این نسل کشی های مرتبط کشته شده اند.

از هفته جاری، ISIS رسما به صورت منطقه ای شکست خورده است، اما تأثیر نسل کشی آنها همچنان به ویرانگری مردم در منطقه ادامه می دهد.

خیدر دومل، محقق یزیدی که در داوک عراق است، می گوید که اثرات ثانویه نسل کشی هنوز در جوامع یزیدی در عراق بسیار حضور دارد.

ممل به الجزیره گفت: “هویت روحی، اجتماعی و مذهبی ما نابود شده است. مردم در تمام نقاط زندگی می کنند و نمی دانند که آینده چیست.” از ابتکارات دولت عراق برای کمک به بازگشت آوارگان به سینجار، هیچ پروسه آشتی ملی، هیچ تلاشی برای بازسازی زیرساخت های ویران شده وجود ندارد.

۲- نئور و دیگر گروه های قومی در سودان جنوبی

جنوب سودان در سال ۲۰۱۱ به جدیدترین کشور جهان تبدیل شد، اما از سال ۲۰۱۳، کشور در یک جنگ داخلی وحشیانه فرو ریخته است.

نسل کشی در سودان جنوبی

سرانجام سودان جنوبی، صلوا کیر، یکی از اعضای گروه قومی دینکا، در طول این درگیری چندجانبه از ارتش خود برای مبارزه با نسل کشی و تمیز کردن قومی علیه گروه قومی اصلی رقیب دینکا، نئور و دیگر شهرهای کوچکتر استفاده کرده است.

پیشنهاد مطالعه:
5 شخصیت مشهوری که نبش قبر شدند

گروه Nuer نیز در پاک سازی قومی علیه دینکا شرکت کرده است. انگلستان این قتل ها و تجاوز های هدفمند را به عنوان نسل کشی معرفی کرده است.

اگر چه درگیری های دینک-نایر در سودان جنوبی متمرکز شده است، بسیاری از گروه های قومی کوچکتر نیز در خشونت های شدید و خشونت های قومی در کشور دخالت داشته اند.

۱- قتل عام ارامنه توسط دولت ترکیه

قتل عام ارامنه توسط دولت ترکیه

نسل کشی ارامنی ها توسط دولت “جوان ترک” امپراتوری عثمانی از ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۸ انجام شد. از آوریل ۱۹۱۵، ارمنی ها در ارتش عثمانی، که به طور جداگانه در گردان های کارگری غیر مسلح خدمت می کردند، از بین برده و کشته شدند.

زنان و کودکان برای ماه ها در کوه ها و کویر ها، اغلب مورد تجاوز قرار گرفته، شکنجه شده و زخمی شده اند. صدها هزار نفر در طول مسیر از غذا و آب محروم گشتند و در نهایت بیش از نیمی از جمعیت ارمنی (۱،۵۰۰،۰۰۰ نفر) نابود شد.

انکار نسل کشی ارامنه باید همه ما را مورد توجه قرار دهد! ۲۴ آوریل سالگرد آغاز نسل کشی ارامنه را نشان می دهد که طی آن دولت عثمانی ۱.۵ میلیون آرمان عثمانی را به قتل رساند. دولت ترکیه پس از آن پروژه ای از انکار را آغاز کرد – مرحله نهایی نسل کشی.

حکم اعدام دولت ترکیه همچنان به نابودی و تضعیف خاطرات بازماندگان و ادعای فرزندانشان که اکنون در سراسر جهان پراکنده است، ادامه دارد.

این انکارگرایی پایه و اساس دولت ترکیه و سنگ بنای سیاست خارجی آن است، گسترش به کمپین های بین المللی خلاق و فراگیر و تلاش های بین المللی.

قتل عام ارامنه توسط دولت ترکیه

تنها ۲۳ کشور در حال حاضر به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته شده‌اند که نشان دهنده اهمیت ژئوپولیتیک ترکیه است.
هر بار که یک کشور به نسل کشی اذعان می کند، ترکیه سریع انتقام می گیرد، روابط دیپلماتیک را متوقف می کند و معاملات تجاری را از بین می برد و صدور محکومیت های سخت و تهدید آمیز را صادر می کند.

کمپین تبعید و کشتار جمعی علیه اهالی ارمنی، امپراتوری عثمانی توسط حکومت جوان ترک ادعا می کند که این کمپین یک اقدام عمدی برای از بین بردن مردم ارمنی و در نتیجه یک عمل نسل کشی بود.

دولت ترکیه خواستار آن شده است تا آن را به رسمیت بشناسد. او ادعا می کند هرچند جنایاتی رخ داده است، اما هیچ گونه اقدام رسمی علیه مردم ارمنی به عنوان یک گروه انجام نشده است.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است