با ما ارتباط برقرار کن

تاریخ و جغرافیا

۵ نماد مذهبی از تاریخ ادیان جهان و مذاهب گوناگون

منتشر شده

روی

5 نماد از بزرگترین تاریخ ادیان جهان و مذاهب گوناگون

تاریخ ادیان جهان و نماد مذهبی مختلف در جهان چند دسته هستند؟ بر اساس آنچه که در قرآن مجید، تورات و انجیل آمده است، یکتاپرستی نخستین دین بوده است. همان طور که می دانید در تاریخ و جغرافیا هویت هر قوم و ملیت را مذهب و دین آن تشکیل می دهد. باید گفت که پیوند دین و آدمی پیوندی دیرین و پایدار است که به حیات خود در جوامع گوناگون بشری ادامه خواهد داد.

اگرچه تعداد کمی از افراد ارتباط بین لوگوی کوکاکولا و صلیب سرخ را می‌دانند. برای مثال از نمادهای مذهبی به عنوان لوگو در لوگوی شرکت ها استفاده می شود. آنها برای برقراری ارتباط با اطلاعات کلیدی از این روش استفاده می‌کنند و آن را به یک نماد معرفی می‌کنند.

شما احتمالا لوگوهای مذهبی را در جاهای مختلفی مشاهده کرده‌اید مثل مکان‌های عبادت، کتاب‌های دینی و مذهبی، حتی در مورد جواهرات و پوشاک نیز این امر صدق می‌کند.

در اینجا ۵ نماد بزرگ مذاهب و ادیان در جهان را معرفی می کنیم که شما تقریبا هر روز در اطراف خود می‌بینید، این آرم‌ها معانی و پیام‌های خاصی را ارسال می‌کنند.

۵- نماد مذهبی صلیب مسیحی

 

نماد مذهبی صلیب مسیحی

 

این شاید یکی از بهترین نمادهای مذهبی شناخته شده به خاطر سادگی آن در جهان باشد. صلیب مسیحی نشان می‌دهد که رهبر مذهب به مرگ محکوم شده است، این نماد قبل از مسیحیت بوده است. صلیب نشان دهنده وحدت دو خط مخالف است و در بعضی از ادیان اولیه به عنوان آتش نشان داده می‌شود زیرا می توان آن را به عنوان دو چوب در هم آمیخت.

اگرچه علامت طراحی گرافیکی صلیب سرخ در درجه اول با عیسی مسیح مرتبط است. همانطور که می‌بینید آن از اهمیتی فراتر از این معنی برخوردار است. مصریان نیز نماد مذهبی صلیب مسیحی را سمبل زندگی جاوید می‌دانستند. در آیین مهرپرستی یا میتراییسم، صلیب نماد خورشید بود. نمونه آن در “نقش رستم ” وجود دارد.

۴- نماد مذهبی ستاره داوود

 

پیشنهاد مطالعه:
5 گیاه عجیب که شبیه انسان و حیوانات هستند

نماد مذهبی ستاره داوود

 

آیا نماد ستاره ی داوود یا ستاره ی اسرائیل نقشی یهودی است؟ همانطور که از نام آن پیداست، افسانه‌ها این نماد مذهبی را به عنوان یکی از محافظان پادشاه یهودا معرفی می‌کنند.

با توجه به افسانه‌ها پادشاه جوان، فولاد کافی برای محافظ کامل نداشت و به جای آن چرم را روی دو قاب فلزی مثلثی کشید و شکل شش ضلعی که در حال حاضر به دین مربوط است، ایجاد می‌کند.

شش نقطه همراه با مرکز دارای اهمیت خاصی برای عالمان دینی است، اما نمادین جهانی به راحتی قابل تفسیر است. مثلث یک نماد قدرت است؛ زیرا قوی ترین شکل هندسه است. با در نظر گرفتن دو مثلث روی هم نماد ستاره حضرت داوود، تصور از قدرت و ارتباط است.

۳- نماد مذهبی هلال احمر مسلمان

 

نماد مذهبی هلال احمر مسلمان

 

آیا هلال احمر نمادی اسلامی است؟ طراحی نماد ستاره و هلال ماه به زمان عثمانی مربوط می شود که اولین امپراطوری مسلمان ایجاد شد. به همین ترتیب، آنها بیان قدرت این مذهب و فرهنگ هستند. در واقع مهمترین نماد دینی در پرچم‌های اسلامی هلال ماه و ستاره استفاده شده است.

در پرچم بسیاری از کشورهای اسلامی مانند موریتانی، الجزایر، پاکستان، مالزی، تونس و لیبی این نماد مذهبی را می توانید ببینید. که ماه اشاره به پیامبر اسلام دارد که به تعبیر آنها چون ماه بر جهان اسلام پرتو افکند، و ستاره نماد النجم است.

به طور کلی، نمادهای آسمانی مانند ستاره و ماه، آرزوهای بلند و همچنین حضور خدا را نشان می‌دهند، که هر دو در این و دیگر ادیان اهمیت دارند. این نماد هم از لحاظ فرهنگی معنی دار و هم به مراتب بالاتر است.

۲- نماد مذهبی Taoist Taiji

 

نماد مذهبی Taoist Taiji

 

این نماد مذهبی به عنوان یین یانگ (yin yang) شناخته می‌شود. تائویسم ۲۵۰۰ سال پیش در چین باستان توسط فردی به نام لائو زو فیلسوف باستانی (Lao Tzu یا Laozi) به وجود آمد. کتاب Tao Te Ching از آثار اوست که بر ستون اصلی تائویسم یعنی مفهوم تائو تمرکز دارد. تائو همان مسیر نهایی، عصاره وجود هر وجودیت است چرا که تائو همان حقیقت کائنات می باشد. در واقع taoism به بیان ساده، درک حقیقت کائنات و پذیرش آن است که بر زندگی هماهنگ با تائو تمرکز دارد.

پیشنهاد مطالعه:
5 کشور خطرناک دنیا بر اساس شاخص صلح جهانی

دایره نماد وحدت است، در حالی که تاریکی و نور نماد ازدواج از مخالفت‌ها می باشد مانند مرد و زن، تاریکی و نور است.

دایره های کوچک به صورت رنگ مخالف در طرفهای رنگی بزرگتر نشان می‌دهند که همه چیز کمی از ویژگی متضاد آنها است. غیرممکن است که نماد تائوئیسم را بدون درک نقش در نماد مذهبی Taoist Taiji که دوگانگی را نشان می دهد متوجه شد.

۱- نماد مذهبی زرتشتیان فروهر

 

نماد مذهبی زرتشتیان فروهر

 

نماد فروهر یا نماد اهورا مزدا از نشانه های ایران باستان مربوط به آیین زرتشتی است. دو دست زرتشتی به یکی از رایج‌ترین نمادهای امپراتوری ایران که در آن دین تاسیس شد، باز می‌گردد.  نماد فر کیانی از آیین زرتشتیان دارای یک پیکر بالدار است که بال آن تقریبا نزدیک به خدا است. دایره یک نماد رایج از یکپارچگی و جامعیت را نشان می دهد.

مردی که در نماد برجسته شده است به عنوان یک مرد عاشوری می‌باشد. این مرد دارای تعظیم و فلش است تا روحیه رزمندگان ایرانی را نشان دهد. این نماد تاریخ سابقه این دین را با نمادهای آرشیو پاتی (نماد حیوانات در ایران باستان) ترکیب می‌کند.

برای مطالعه بزرگ ترین و قدرتمندترین دین های جهان و شناخت خدا در ادیان مختلف پیشنهاد می شود کتاب سیری در ادیان جهان اثر کریستوفر پارتریج را بخوانید. با انواع مذاهب گوناگون آشنا بشد و نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است