با ما ارتباط برقرار کن

تاریخ و جغرافیا

۵ کشور خطرناک دنیا بر اساس شاخص صلح جهانی

منتشر شده

روی

این مقاله فهرستی از پنج کشور خطرناک دنیا بر اساس شاخص صلح جهانی معرفی می‌کند. هر سال موسسه اقتصاد و صلح (IEP) شاخص صلح جهانی را برای اندازه‌گیری صلح کشورها و مناطق منتشر می‌کند.

هر کشور بر اساس مجموعه‌ای از شاخص‌ها امتیازاتی می‌گیرد و کشورهای دارای نمره بالاتر ناامن‌تر هستند. جنگ، جنگ داخلی، تعداد مرگ‌ و میر، قتل در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر، سهولت دسترسی به اسلحه، روابط با همسایگان منطقه، تعداد زندانیان، هزینه‌های نظامی، فعالیت‌های تروریستی و بی‌ثباتی سیاسی در میان شاخص‌های کلیدی است.

۵- کشور سومالی Somalia (GPI Score 3368)

کشور سومالی Somalia (GPI Score 3368)
سومالی کشوری بدون حکومت و ایده آل برای گروه‌های رادیکال است. سومالی از سال ۱۹۹۱ در جنگ داخلی است. جنگ داخلی مداوم کشور را دچار فقر شدید کرده و مداخله‌های بین‌المللی وضعیت را بدتر کرده است. القاعده وابسته به الشباب و بسیاری دیگر از گروه‌های وابسته به قبایل مسئول این درگیری‌ها هستند. جنگ مداوم باعث صدها هزار تلفات غیرنظامی و نقض حقوق بشر و قوانین بین‌المللی شده است.
در حال حاضر، نیروهای حافظ صلح تحت رهبری سازمان ملل در حال تلاش برای بهبود وضعیت سومالی هستند. اقتصاد متلاشی‌شده، قحطی، دزدان دریایی و بحران آب، سومالی را به پنجمین کشور خطرناک جهان تبدیل کرده است.

۴- کشور عراق Iraq (GPI Score 3377)

کشور عراق Iraq (GPI Score 3377)

پس از حمله آمریکا به عراق توسط آمریکا که تا سال ۲۰۱۱ ادامه یافت، عراق در فهرست خطرناک‌ترین کشورهای دنیا قرار گرفت. قبل از آن، عراق توسط صدام حسین اداره می‌شد. مداخلات ایالات‌متحده در جنگ ۲۱ روزه دولت صدام و ارتش عراق را از بین برد. ارتش ایالات‌متحده در عراق مدعی شد که می‌خواهد ساخت سلاح‌های شیمیایی و هسته‌ای را متوقف کند که بعدها ثابت شد اشتباه کرده است.
جنایات جنگ، کشتار جمعی توسط نیروهای ایالات‌ متحده یا ناتو و گروه‌های شورشی عراق را به چهارمین کشور خطرناک دنیا تبدیل کرده است.

۳- کشور سودان جنوبی South Sudan (GPI Score 3397)

 

پیشنهاد مطالعه:
5 بنای باستانی و از عجایب معماری جهان

کشور سودان جنوبی South Sudan (GPI Score 3397)

در سال ۲۰۱۱ سودان به دو کشور جمهوری سودان و سودان جنوبی تقسیم شد. از زمان استقلال این کشور، شمال شرقی آفریقا در حال جنگ داخلی بین قبایل مختلف است تا قدرت را به دست آورند. این درگیری مداوم باعث مرگ صدها هزار نفر شده است. این دولت بدترین شرایط سلامتی را نیز در جهان دارد و گسترش مالاریا و HIV شرایط را بدتر کرده است.

۲- کشور افغانستان Afghanistan (GPI Score 3416)

کشور افغانستان Afghanistan (GPI Score 3416)
افغانستان دومین کشور خطرناک جهان است و دلیل اصلی آن بیش از یک دهه اشغال خارجی است. پس از ۱۱ حادثه سپتامبر، متحدان ناتو تحت رهبری آمریکا تصمیم گرفتند تا طالبان را سرنگون کنند. دولت افغانستان ادعا کرد که آن‌ها خانه امنی برای تروریست‌ها هستند. از سال ۲۰۰۱ افغانستان در اشغال سربازان آمریکایی بوده است و بیش از یک دهه جنگ منجر به تخریب بیشتر زیرساخت‌ها شده است.

پیشنهاد مطالعه:
5 نسل کشی که داغی بر سینه تاریخ بشریت هستند...

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در این سال تنها ۱۲۰۰۰ نفر در اثر جنگ مسلحانه جان خود را از دست دادند که شامل نیروهای امنیتی غیرنظامی و نیروهای امنیتی افغانستان می‌شود. این جنگ مداوم اقتصاد را مختل کرد و باعث افزایش نرخ بیکاری و گرایش جوانان آسیب‌پذیر به‌ سوی افراط‌ گرایی شد.

۱- کشور سوریه Syria (GPI Score 3650)

کشور سوریه Syria (GPI Score 3650)
دلیل اصلی اینکه سوریه خطرناک‌ترین کشور جهان است، جنگ داخلی بین گروه‌های شورشی و داعش می باشد. سوریه توسط دولت شیعه اداره می‌شود که  این وضعیت باعث اعتراض و درگیری مسلحانه در سراسر کشور شده است.

دولت سوریه سعی کرد با استفاده از نیروهای بی‌رحم و سلاح‌های شیمیایی شهروندان خود را وادار به پذیرش حکومت کند. این ناآرامی‌های سیاسی موجب تولد گروه‌های شورشی مسلح مانند ارتش آزاد سوریه و چندین گروه دیگر شد. گروه‌های دیگری مانند القاعده و داعش از این وضعیت استفاده کردند و با حمایت مردم محلی یک دولت موازی در مناطق مختلف ایجاد کردند. در این درگیری حدود ۲۰۰۰۰۰ نفر کشته و یک تا ۵/۱ میلیون نفر آسیب‌دیده‌اند.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است