با ما ارتباط برقرار کن

علم و تکنولوژی

۵ فناوری و تکنولوژی پیشرفته در سال ۲۰۱۸ که جهان را تغییر می دهند!

منتشر شده

روی

امروزه شرکت های بزرگ در حوزه فناوری و تکنولوژی ایده های مختلفی را طراحی و اجرا می کنند که تا چند سال قبل، برای مردم همانند رویا بود!

همان طور که می دانید فناوری به سرعت در حال پیشرفت و تحولی عظیمی است تا جایی که قرن حاضر را عصر اطلاعات و تبادل می نامند. طولی نخواهید کشید که در آینده زندگی روزمره ما نیز همانند فیلم های تخیلی به واقعیت تبدیل شود.

چیزی که ما در اینجا می خواهیم درباره اش صحبت کنیم فناوری و تکنولوژی یا حتی مجموعه ای از فناوری های پیشرفته ۲۰۱۸ است که تاثیر زیادی بر زندگی و جهان دارند.

در اینجا ۵ مورد از پیشرفت های علم و تکنولوژی که به نحوی کار و زندگی شما را در سال های آینده را شکل می دهد معرفی می کنیم.

 

۵-  فناوری و تکنولوژی چاپگرهای فلزی سه بعدی

چاپ های سه بعدی در دهه های گذشته نیز در زمینه سرگرمی ها و طراحی ها وجود داشت. محصولاتی که با هر چیزی غیر از پلاستیک به ویژه فلز ساخته می شدند و به شدت گران بودند. در حال حاضر اگر این محصول به طور گسترده در جهان توزیع شود به راحتی می توان محصولات سه بعدی با کیفیت و با قیمت مناسب تری را تولید کرد.

 

چاپگرهای فلزی سه بعدی

تولیدکنندگان با استفاده از پرینترهای سه بعدی نیازی به هزینه های اضافی و فضای بزرگ ندارند. هر زمان که نیاز داشته باشند به راحتی می توانند از آن استفاده کنند و محصولات خود را چاپ و تولید کنند. این تکنولوژی می تواند قطعات سبک تر، قوی تر و اشکال پیچیده ای را ایجاد کند که با روش های تولید فلزات معمول امکان پذیر نیست.

همچنین می تواند با کنترل و دقت بیشتری ساختارهای ریز فلزات را فراهم کند. در سال ۲۰۱۷ محققان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور اعلام کردند که روش چاپ سه بعدی برای ایجاد قطعات فولادی ضدزنگ دو برابر قویتر از استاندارد های روش های معمول می باشد.

 

فناوری پرینترهای سه بعدی فلزات

شرکت Markforged در سال ۲۰۱۷ نخستین چاپگر سه بعدی فلزی را در خارج از بوستون، کمتر از ۱۰۰.۰۰۰ هزار دلار منتشر کرد. شرکت دیگری در ماه دسامبر ۲۰۱۷ نمونه ای از ماشین های فلزات خود را به بازار عرضه کرد. این شرکت قصد دارد ماشین های بزرگتری را در عرصه فناوری و تکنولوژی طراحی کند که ۱۰۰ برابر سریعتر از روش های چاپ فلزات قدیمی هستند.

در آینده ای نزدیک چاپ قطعات فلزی بسیار آسان تر تولید خواهد شد. باید گفت که Desktop Metal در حال حاضر نرم افزاری را ارائه می دهد که طرح های آماده برای چاپ سه بعدی را تولید می کند. فقط کافی است برنامه و مشخصات محصول خود را به نرم افزار بدهید و نرم افزار به راحتی یک مدل کامپیوتری مناسب برای چاپ را تولید کند.

شرکت GE نیز نوعی چاپگرهای فلزی سه بعدی را برای محصولات حمل و نقل ساخته است که سرعت بسیار خوبی برای ساخت قطعات بزرگ دارند. این شرکت قصد دارد در سال ۲۰۱۸ فروش چاپگرهای خود را آغاز کند.

 

۴-  فناوری و تکنولوژی جنین های مصنوعی (Artificial Embryos)

جنین شناسی هایی که در دانشگاه کمبریج در انگلستان کار می کنند، جنین های واقعی موش را با استفاده از سلول های بنیادی افزایش داده اند. آنها گفته اند که با پیشرفت در این حوزه می توان زندگی را در جنبه های جدیدی ایجاد کرد. طی یک فرآیند بدون تخمک، بدون اسپرم فقط سلول ها از جنین دیگر جدا می شوند.

 

تکنولوژی جنین های مصنوعی

محققان این سلول ها را به دقت در یک داربست سه بعدی گذاشتند و تماشا کردند. مشاهده کردند که سلول ها شروع به برقراری ارتباط و شکل دادن به یک گلوله متمایز از یک جنین موش چندین روزه کردند.

طبق گفته دانشمندان سلول های بنیادی جادویی هستند که از توانایی بالقوه ای برخوردار می باشند. آنها می توانند خود را به طوری زیبا و یا کاملا، “Magdelena Zernicka-Goetz، سازماندهی کنند.

Zernicka-Goetz گفته است که می توان از “جنین های مصنوعی” استفاده کرد و احتملا بتوان پستانداران بدون تخم مرغ را متولد کرد. البته این هدف Zernicka-Goetz نیست. او می خواهد به مطالعه اینکه چگونه سلول های جنین اولیه شروع به مصرف نقش های تخصصی خود می کنند بپردازد. او می گوید گام بعدی این است که یک جنین مصنوعی از سلول های بنیادی انسانی بسازد که کار در دانشگاه میشیگان و دانشگاه راکفلر دنبال می شود.

پیشنهاد مطالعه:
5 پرسش علمی بی پاسخ جهان هستی که ذهن ما را به چالش کشیده است...

 

کشت اولین لقاح مصنوعی در جهان

 

از نظر دانشمندان جنین های مصنوعی انسان یک مزیت به شمار می رود زیرا آنها می توانند مراحل اولیه را بازسازی و توسعه دهند. از آنجا که این جنین ها با سلول های بنیادی به راحتی دستکاری می شوند، آزمایشگاه ها قادر خواهند بود طیف وسیعی از ابزارها مانند ویرایش ژن را به کار گیرند تا در زمان رشد آنها تحقیق کنند.

با این حال جنین مصنوعی، در حوزه پزشکی سوالات اخلاقی را مطرح می کند. چه می شود اگر آنها از جنین های واقعی غیر قابل تشخیص باشند؟ قبل از احساس درد، چه مدت می توانند در آزمایشگاه رشد کنند؟

Bioethhicists می گویند ما باید قبل از اینکه نژادهای علمی بسیار بیشتری را مورد بررسی قرار دهیم باید حتما به سوالات آن پرداخته شود.

 

۳- فناوری و تکنولوژی حسگرهای شهر (Sensing City)

طرح های هوشمندانه برای ایجاد شهرهای هوشمند چندین بار به تاخیر افتاده اند که اهداف جاه طلبانه خود را به همراه داشته است. یک پروژه جدید در تورنتو، به نام Quayside، امیدوار است که این الگوی شکست را تغییر دهد. برای این منظور Labs Sidewalk Alphabet، واقع در شهر نیویورک را با همکاری دولت کاندا انتخاب کردند و شروع به بازسازی آن منطقه طبق آخرین فن آوری های دیجیتال برای اسکله صنعی تورنتو کردند.

 

فناوری و تکنولوژی حسگرهای شهر

 

یکی از اهداف این پروژه تصویب تصمیمات در مورد طراحی، سیاست و فناوری بر روی اطلاعات از یک شبکه گسترده از سنسورها است. که برای جمع آوری اطلاعات از هر چیز مانند کیفیت هوا تا سطح سر و صدا با توجه به فعالیت های مردم می باشد.

در این برنامه همه وسایل نقلیه باید مستقل و مشترک باشند. روبات ها در زیر زمین کارهایی را انجام می دهند که مانند ارسال ایمیل انجام می شود.

آزمایشگاه های پیاده روی می گویند که دسترسی به نرم افزار و سیستم های ایجاد شده آن را باز می کند، بنابراین دیگر شرکت ها می توانند سرویس های خود را در بالای آنها ایجاد کنند، همانطور که افراد برای برنامه های تلفن همراه طراحی می کنند.

 

فناوری های 2018

این شرکت قصد دارد از نظارت بر زیرساخت های عمومی نظارت کند و نگرانی ها در مورد مدیریت داده ها و حفظ حریم خصوصی را افزایش داده است. اما آزمایشگاه های پیاده روی معتقدند که می تواند با جامعه و دولت محلی برای کاهش این نگرانی ها کار کند.

ریت Aggarwala، مدیر اجرایی مسئول برنامه ریزی سیستم های شهری آزمایشگاه پیاده روی می گوید: “چیزی که در مورد آنچه در تلاش برای انجام در Quayside متمایز می باشد این است که این پروژه نه تنها فوق العاده جاه طلبی است، بلکه دارای مقدار معینی از فروتنی است.” این فروتنی ممکن است به Quayside کمک کند تا از اشتباهات پیشگیرانه پیشین شهر هوشمندانه جلوگیری شود.

با توجه به Waterfront Toronto، آژانس دولتی که در حال بررسی توسعه Quayside است، دیگر شهرهای آمریکای شمالی در حال پیگیری شدن در آینده در لیست آزمایشگاه پیاده روی هستند. مدیرکل آژانس Will Fleissig می گوید: “سان فرانسیسکو، دنور، لس آنجلس، و بوستون همه خواستار معرفی هستند.”

 

۲- گاز طبیعی زغال سنگ کربن (Zero-Carbon Natural Gas)

در جهان طبق فناوری و تکنولوژی بررسی کرده اند که احتمالا با استفاده از گاز طبیعی به عنوان یکی از منابع اولیه بتوان برای برق موردنیاز در آینده قابل پیش بینی باشد.  گاز طبیعی زغل سنگ در حال حاضر ارزان و به راحتی در دسترس است، که در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد برق ایالات متحده و ۲۲ درصد برق جهان را تشکیل می دهد. و اگر چه پاکتر از زغال سنگ است، اما هنوز هم یک منبع عظیم  برای انتشار کربن به کار می رود.

 

فناوری گاز طبیعی زغال سنگ کربن

نیروگاه خلبان واقع در خارج از هوستون، به عنوان صنعت نفت و پالایش نفت ایالات متحده، این تکنولوژی را آزمایش می کند که می تواند انرژی پاک را از گاز طبیعی به واقعیت تبدیل کند. شرکت مستقر در پروژه ۵۰ مگاوات، Net Power، معتقد است که می تواند قدرت را به همان اندازه ارزان قیمت به عنوان استاندارد های گاز طبیعی تولید کند و اساسا تمام دی اکسید کربن آزاد شده در این فرایند را جذب کند.

پیشنهاد مطالعه:
5 اپلیکیشن معروف و برتر گوشی های اندروید (2018)

اگر چنین است، این بدان معنی است که جهان راهی برای تولید انرژی کربن را از یک سوخت فسیلی با هزینه معقول دارد. با استفاده از گیاهان گاز طبیعی می تواند به صورت تقاضای حرکت کند و به پایین برود. در نتیجه اجتناب از هزینه های بالای سرمایه گذاری انرژی هسته ای و کنار گذاشتن عرضه ناپایدار که انرژی های تجدید پذیر به طور کلی فراهم می کند.

Net Power همکاری بین شرکت توسعه فن آوری ۸ Rivers Capital، Exelon Generation و شرکت ساخت و ساز انرژی CB & I است. این شرکت در حال راه اندازی کارخانه است و آزمایش اولیه را آغاز کرده است. این در نظر دارد نتایج حاصل از ارزیابی های اولیه در ماه های آینده را منتشر کند.

 

فرآیند گاز طبیعی زغال سنگ

 

این گیاه دی اکسید کربن را از سوختن گاز طبیعی تحت فشار و گرما آزاد می کند، با استفاده از CO2 به عنوان “مایع کار” که یک توربین مخصوص ساخته شده است، را احیا می کند. بیشتر دی اکسید کربن می تواند به طور مداوم بازیافت شود؛ بقیه را می توان به راحتی اسیر کرد.

بر اساس فناوری و تکنولوژی بخش عمده ای از کاهش هزینه ها بستگی به فروش دی اکسید کربن دارد. امروزه استفاده اصلی در کمک به استخراج روغن از چاه های نفتی است. البته این یک بازار محدود است و نه یک بازار به خصوص سبز. با این حال، در نهایت، Net Power امیدوار است که تقاضای رو به رشد دی اکسید کربن در تولید سیمان و ساخت پلاستیک و مواد دیگر بر پایه کربن افزایش یابد.

فناوری و تکنولوژی Net Power تمام مشکلات مربوط به گاز طبیعی را، به ویژه در قسمت استخراج، حل نخواهد کرد. اما تا زمانی که ما از گاز طبیعی استفاده می کنیم، ممکن است به همان اندازه که ممکن است از آن استفاده کنیم. از تمامی فن آوری های انرژی پاک در توسعه، Net Power یکی از دورترین ها است که در کنار وعده بیشتر از پیشرفت نهایی در کاهش انتشار کربن است.

 

۱- جهش کوانتومی مواد (Materials’ Quantum Leap)

فناوری و تکنولوژی چشم انداز کامپیوترهای جدید، بر اساس کوانتومی جدید با یک پازل همراه است. آنها قادر به انجام کارهای محاسباتی با ماشین های امروز ناپذیر می باشند، اما ما هنوز نمیدانیم با این قدرت چه اتفاقی می افتد.؟!

 

 فناوری جدید جهش کوانتومی مواد

 

شیمی در حال حاضر برای خواب از پروتئین های جدید برای داروهای بسیار موثر، الکترولیت های جدید برای باتری های بهتر، در حال ساختن است که می تواند نور خورشید را به طور مستقیم به سوخت مایع تبدیل، و سلول های خورشیدی بسیار کارآمد تری را ایجاد کند.

مولکول ها به طور مضحک سخت به مدل کامپیوتری کلاسیک می روند. سعی کنید شبیه سازی رفتار الکترون ها را در یک مولکول نسبتا ساده انجام دهید و به پیچیدگی هایی که فراتر از توانایی های رایانه های امروز است، برسید.

اما این یک مشکل طبیعی برای رایانه های کوانتومی است که به جای بیت های دیجیتالی که از ۱s و 0s استفاده می کنند، از qubits استفاده می کنند که خود سیستم های کوانتومی هستند. به تازگی، محققان IBM از یک کامپیوتر کوانتومی با هفت کویت برای استفاده از یک مولکول کوچک از سه اتم استفاده کرده اند.

 

فناوری و تکنولوژی روز دنیا

 

با توجه به اینکه دانشمندان ماشینهای با qubits بیشتری تولید می کنند و به همان اندازه مهم هستند. الگوریتم های کوانتومی بهتر، باید به طور دقیق شبیه سازی مولکول های بسیار بزرگتر و قابل توجهی را شکل دهیم.

در پایان باید بگوییم که فن آوری های نوظهور در آینده که بیشتر در حوزه آی تی، کامپیوتر و پزشکی هستند آینده بشر را تغییر  و جهان را دگوگون خواهند کرد. خوشحال می شویم که نظرات خود را راجع به فناوری تکنولوژی های روز دنیا به صورت کامت با ما به اشتراک بگذارید.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است