با ما ارتباط برقرار کن

علم و تکنولوژی

۵ نظریه‌ای که تعبیر خواب‌ و رویا را رد می‌کند!

منتشر شده

روی

5 نظریه‌ای که تعبیرخواب‌ و رویا را رد می‌کند!

تعبیر خواب یا تفسیر رویا یکی از امور مهم در زندگی روزمره انسان است که همه انسان‌ها به نحوی آن را تجربه کرده‌اند. همان طور که می‌دانید خواب و رویا یکی از مسائلی است که ریشه قرآنی، تاریخی، روایی و علمی دارد که بهتر از کنار آن بی‌تفاوت عبور نکنیم و بی‌خبر نباشیم.

در بسیاری از جوامع باستانی مانند مصر و یونان، خواب و رویا یک ارتباط فراطبیعی و نشانه‌ای از قدرت الهی به شمار می‌آید. خداوند ساختار وجودی انسان و هر موجود زنده‌ای را به گونه ای خلق کرده است که همه نیاز به خواب و استراحت دارند که روح و جسم انسان را نیرو می‌بخشد.

طبق روایات و قرآن کریم خواب یک نوع قبض روح است که در اصل ارتباط روح با بدن را نشان می‌دهد که شامل سه نوع ارتباط است:

  • ارتباط صددرصد (هنگام بیداری)
  • ارتباط ناقص و کم رنگ (هنگام بیداری)
  • قطع ارتباط کامل (مرگ)

دانستن تعبیر خواب توسط اقوام مختلف، علوم متنوعی را از جمله ستاره شناسی، طالع بینی، فال و … در این حوزه ایجاد کرده‌اند که می‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند.

پرسش‌هایی همانند رویاها برای ما چه می‌کنند؟ آیا آنها در روند اهداف ما هستند؟ آیا حقیقت دارند و آینده را به ما می‌گویند؟ و … هم چنان بی‌پاسخ مانده‌اند.

۵- نظریه آلفرد آدلر درباره تعبیر خواب

تعبیر خواب و رویا

از نظر آلفرد آدلر خواب و رویا ابزاری برای حل مسئله روزمره هستند که با مشکلات در زندگی مرتبط می‌باشند. بر طبق این نظریه اگر شما زیاد رویا می بینید نشان دهنده مشکلات عدیده در زندگی‌تان می‌باشد و برعکس اگر زیاد رویا نمی‌بینید به معنی سلامت روان شماست.

او معتقد است که رویاها نشان دهنده ترس‌های درونی ما و راهبردهایی برای مشکلات ما می‌باشند که شخصیت و سبک زندگی ما را بازگو می‌کنند. در واقع تعبیر خواب با ناخودآگاه انسان در ارتباط است که این علم در جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار می‌باشد.

۴- نظریه کریک و میچی سون درباره تعبیر خواب

تعبیرخواب و رویا

کریک نظریه دیگری نسبت به تعبیر خواب و رویا دارد که می‌گوید عملکرد رویاها بر اساس چشم انداز هوش مصنوعی نشأت گرفته است که خواب عمیق به مغز اجازه می‌دهد از تراکم شدید اطلاعات جلوگیری کند به این معنی است که رویا فضای حافظه را آزاد می‌کند تا بر رویاهای روز بعد تمرکز داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه:
5 راز درباره رمزگشایی رویاها و تعبیر خواب های شما

در واقع کریک و میچی سون معتقدند که قشر مخ از شبکه های عصبی کاملا به هم پیوسته‌ای تشکیل شده‌اند که تمام خاطره‌ها در این شبکه‌ها رمزگشایی می‌شوند.

۳- نظریه اوانز درباره تعبیر خواب

تعبیرخواب و رویا

طبق این نظریه تعبیر خواب و رویا به ویژه خواب‌های REM، دوره‌ای است که در این حالت مغز از دنیای بیرونی فارغ می‌شود تا اطلاعاتی را که در طول روز دریافت کرده‌ایم را سازماندهی کند. مغز می‌کوشد این اطلاعات را از جهان خارج تعبیر کند. در واقع این فرآیند چشم اندازی لحظه‌ای از ذهن ناهوشیار می باشد که به محض بیدار شدن می توانیم آن را به یاد بیاوریم.

کارکرد خواب و رویا بر اساس نظریه اوانز جهت پردازش، رمزگذاری و انتقال داده‌ها از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت اتفاق می‌افتد.

۲- نظریه کارل گوستاو یونگ درباره تعبیر خواب

تعبیرخواب و رویا

کارل گوستاو یونگ روانپزشک و فیلسوف بزرگ سوئیسی است که از او به عنوان پدر روانشناسی نوین نیز یاد می‌شود. این دانشمند بزرگ به خواب و رویا و ضمیرناخودآگاه اعتقاد دارد و این موضوع را معنوی می داند. او معتفد است که رویاها از طریق برقراری ارتباط با ناخودآگاه، راه حلی را برای مشکلاتی که در بیداری با آنها مواجه هستیم به ما ارائه می‌دهد.

روش تحلیل تعبیر خواب از نظر یونگ به این صورت است که رویابین تشویق می‌شود تا همه جنبه‌های رویای خویش را در نظر بگیرد و افکار خود را با تمام تداعی‌های نمادین شامل شخصی، فرهنگی و کهن الگویی بیان کند و تعبیر رویا را بر اساس شخصیت خاص خود فرد انجام می‌گیرد.

از نظر یونگ رویاها ممکن است حاوی حقایق ناگزیر، خطاهای حسی، خیالپردازی‌های ماجراجویانه، خاطرات، برنامه‌ها و تجارب غیر منطقی نیز باشند که اهداف و مقاصد آتی رویابین را مشخص می‌کند.

کتاب “انسان و سمبول‌هایش” درباره خواب‌های تکرار شونده توسط پروفسور کارل گوستاو یونگ نوشته شده است که علم و دانش شما را در این حوزه افزایش می‌دهد.

۱- تفسیر خواب از نظر زیگموند فروید درباره تعبیر خواب

تعبیرخواب و رویا

زیگموند شلومو فروید به عنوان پدر علم روانکاوی شناخته شده است که در زمینه های اختلالات مغزی، گفتاردرمانی و کالبدشناسی فعالیت دارد. از نظر فروید خواب و رویا را می‌توان بر اساس مصالح رویا، هدف رویا، مکانیسم های شکل دهی به رویا تحلیل و تفصیل کرد. به همین منظور کتابی را به عنوان “تفسیر خواب” بر اساس تحقیقات خود نوشته است که تلاش کرده تا رویا و خواب را که یکی از مهمترین رخدادهای روانی انسان ها می‌باشد را تحلیل کند.

پیشنهاد مطالعه:
5 کاری که در زمان بی‌خوابی می‌توانید انجام دهید!

زیگموند فروید عقیده دارد که ضمیرناخودآگاه بر روی رؤیاها تاثیر دارد که مضمون رویاها تحقق و ارضای آرزوها و امیال سرکوب شده می‌باشد. به همین منظور افراد توسط خواب و رویا می توانند به احساسات و اتفاقات زندگی خود آگاه شوند.

طبق نظریه فروید رویا از دو بخش تشکیل شده است:

  • محتوای آشکار: که در واقع همان رویایی است که می‌بینیم.
  • محتوای نهفته: که همان امیال و آرزوهای ارضا نشده‌اند که در خواب آنها را می توانید ببینید.

تکنیک تحلیل و تعبیر تعبیر خواب توسط فروید به عنوان “تداعی آزاد Free Association” مورد استفاده قرار می‌گیرد. که طبق این تکنیک رویابین تشویق می‌شود تا به مضمون رویا به طور غیرمستقیم بیشتر توجه کند و بر روی افکار و احساساتی که این رویا را ایجاد کرده‌اند تامل کند و آنها را به زبان بیاورد.

در پایان باید بگوییم که خواب‌ها انواع زیادی دارند و بر اساس نظریه ها و علوم مختلف به سه دسته کلی تقسیم شده‌اند که عبارتند از:

  • خواب های بشری (بشارت دهنده): در این خواب ها خبر خوش و اتفاق نیکویی از جانب خداوند به رویابین مژده داده می‌شود که به آنها “خواب‌های مبشرات” و یا “رویاهای صادقانه” می گویند.
  • خواب های بد و ترسناک: که در این موارد غالبا شیطان و افکار پلید دخل و تصرف دارند.
  • خواب های آشفته و پریشان یا خواب های حدیث النفس: که از اسرار نهانی انسان است که این خواب‌ها زاییده افکار و انعکاس اتفاقات روزمره پیرامون شخص است که در طول روز با آنها در ارتباط بوده است.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © 2020 تمامی حقوق برای تاپ فایو محفوظ است